Genel SağlıkHABERLER

HAYAT KURTARAN GEN KEŞFEDİLDİ

Avustralyalı bilim adamlarından oluşan bir grubun insan hayatını kurtarabilen bir gen keşfettikleri, bu genin kalp hastalığına ve felce meyilli insanların teşhisinde doktorlara yardımcı olacağı bildirildi.

Kalp krizi ve felci önlüyor

Genin ortaya koyduğu sonuçlara göre yüksek protein, yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncına sahip olan kişilerin kalp krizi ve felç geçirme risklerinin diğer kişilere göre çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Sidney’de bulunan St Vincent’s Hastanesi Immunology Merkezi’nden Dr.Sam Breit, yeni buluşları MIC1’in iki yıl içinde rutin testlerle uygulanabileceğini açıkladı.

Breit, kişilerde yapılacak rutin kan testlerinde, MIC1’in yükselmesiyle kolesterol ve kan basıncının da yükseldiği, bunun da felç ve kalp krizi riskinin yükseldiği anlamına geldiğini belirtti.

İngiliz sağlık dergisi “The Lancet”, Avustralyalı bilim adamlarının 1997’de keşfettikten sonra Amerikalı bilim adamlarıyla birlikte Harward Üniversitesi’nde yaptıkları incelemelerle geliştirdikleri MIC1 geni testinin 27 bin 600 kadın üzerinde yapıldığını ve bu genin keşfiyle birlikte insan ömrünün 10 yıl daha uzadığını kaydetti.