Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CÜCELERI ÜÇ SEANSTA 30-40 SANTIMETRE UZATIYORUZ!

Boy uzatma (kemik uzatma) ameliyatlari, cüce olarak adlandirilan boylari normal kabul edilen degerlerin altinda kalan kisilerin tedavilerinde uygulaniyor. Cüce hastalarin boylari özel cihazlar ve teknikler yardimiyla her gün 1 mm uzatilarak, 150 santimetre civarinda boya ulasmalari saglanabiliyor. Bu sonucu elde edebilmek için tedavinin 2-3 yas civarinda baslayabilmesi çok önemli.

Acibadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Doç. Dr. Levent Eralp, boy-kemik uzatma, kaynamayan kemik kiriklarini kaynatma ve kemiklerdeki tümörlerle ilgili zorlu ameliyatlar gerçeklestiriyor. Her 3 alandaki cerrahi islemler de, gerek hekim gerekse hastalar için yogun emek, sabir gerektiriyor. Tüm bu ameliyatlar Acibadem Maslak Hastanesi'nde uygulanabiliyor.

Üç Hasta Grubunda Uygulaniyor

Cücelerde Uzatma:

“Cüceligi olan hastalarda amacimiz estetik islemden çok, kisinin kapi koluna erismesi, otobüse binebilmesi, musluga yetisebilmesi gibi gün içinde daha konforlu, kaliteli bir yasam sürdürmesidir. Yani amacimiz 160 santimetre boyundaki kisiyi 180 santimetre yapmak degildir. 'Akondroplazi' denilen hastaliktan magdur olan hastalarimizi, 2-3 yasinda baslayip birkaç ameliyat yaparak yaklasik 150 santimetreye kadar uzatiyoruz.”

Kiriklar Kötü Kaynadiysa:

“Bir uzvun büyüme kikirdaginin, kaza ya da baska nedenler sonucunda harap olmasi, kiriklarin kötü kaynamasi halinde, yaptigimiz ameliyatla bir bacak ya da kolu, digeriyle esit duruma getirebiliyoruz.”

Kozmetik Amaçli Uzatma:

“Eger hasta ihtiyaç için degil, daha iyi bir görüntüye kavusmak için bu ameliyati yaptirmak istiyorsa, belirli bir süre psikiyatri uzmanlari hastayi degerlendirip uygun bulduktan sonra kozmetik uzatmayi uyguluyoruz. Çünkü yaptigimiz ameliyatlar zorlu ameliyatlardir; burun estetigi yapar gibi kozmetik anlayisla hareket edemeyiz.”

Cücelerde Boy Uzatmaya 2-3 Yasinda Baslanmali

Cücelerde “boy uzatma” ameliyatlarina 2-3 yasinda baslanmasi gerektigini, çünkü üç ayri bölgedeki alti kemigi uzatmaya çalistiklarini anlatan Doç. Dr. Levent Eralp, ameliyatin teknik zorluklar içermesi nedeniyle erken baslanmasinin önem tasidigina dikkati çekti. Uyluk, kaval kemiklerinin yani sira kol kemiklerini de uzattiklarini belirten Doç. Dr. Eralp, sunlari söyledi:

“Belli araliklarla yapilan boy uzatma ameliyatlari sonrasinda 150 santimetreye kadar uzatmak mümkün oluyor. Her bir kemigi uzatabilmek için en az üç ameliyat yapiyoruz. Ayni anda birkaçi birden uzatiliyor, her iki tarafi da ayni anda uzatiyoruz. Birçok kemigi ayni anda uzattigimiz için yürümeleri zor olabiliyor. Hastanede biraz daha fazla yatirip fizik tedavi ile yürümelerini kolaylastirmayi hedefliyoruz.” Uzatma cerrahisi hekim için de hasta için de zor bir süreç.

Kemigi Kendi Kendine Uzatan Çivi

Boy uzatma ameliyatlarinda kullanilan teknoloji ve aletlerde de son yillarda büyük gelismeler oldu. Ileri teknoloji sayesinde artik vücutta kemigin içinde kalan ve kemigi uzaktan kumanda ile kendi kendine uzatan cihazlar üzerinde çalisiliyor. Bu tür cihazlarin kullanimi konusunda özel egitimler almak gerekiyor. Doç. Dr. Levent Eralp söz konusu çiviyi kullanma egitim ve yetkisine sahip oldugunu, bu çiviyi kullanarak üç hastayi ameliyat ettiklerini belirtiyor.

Acibadem Maslak'ta Tüm Boy Uzatma Teknikleri Kullaniliyor

Dünya üzerindeki tüm uzatma tekniklerini Acibadem Maslak Hastanesi'nde uyguladiklarini açiklayan Doç. Dr. Levent Eralp, bu tekniklerin tamaminin egitimini aldiklarini vurguladi. Maslak'ta uygulanan yöntemler arasindaki en gelismis üç yöntemi söyle siralamak mümkün:

Disardan takilan cihaz ile boy uzatma (Eksternal Fiksatör)
Kemik içine takilan çivi üzerinden eksternal fiksatör ile uzatma
Kemik içine konulan, uzaktan kumandali çivi ile uzatma

“Her gün bir milimetre uzatiyoruz”

Kemiklerde düzeltme ya da uzatmaya yönelik cerrahi islemler yapiliyorsa, her gün bir milimetre uzatmak gerekiyor. Bu sürecin yavas yavas olmasi önem tasiyor. Dünyada 8-10 yeni yöntem bulunuyor. Söz konusu yöntemler cerrah tarafindan uygun vakalarda kullanildiginda hastalar yarar görebiliyor.

“Bacaklari kesmekten kurtarabiliyoruz”

Eksik ya da yanlis tedavi görmüs, kaza geçirmis insanlar, seker hastalari, uzun süre sigara içmek gibi etkenler sonucunda kemiklerde önemli hasarlar olusuyor. Kaynamamis kiriklar ortaya çikiyor. Bunlarin önemli bir kismina bacagi kesmek gibi tedaviler önerildigine deginen Doç. Dr. Levent Eralp, sunlari söyledi:

“Biz ise günümüzde, disardan kemik düzelten cihazlar, yüksek basinçli oksijen tedavisi, plastik cerrahi uzmanlarinin kullandigi serbest doku nakil yöntemleriyle uzuvlari kurtariyoruz. Bu hastalarin önemli bir kismi daha önce hatali tedaviler görmüs kisiler. Asil sikintiyi, yanlis yapilan ameliyatlari düzeltmek için yapilan ameliyatlar olusturuyor. Kemigin yapisi, kullanilacak cihazin kemige tutulumu ve iyilesme süresi açisindan önemlidir. Kisa süre öncesine kadar bu tür hastalarin uzuvlarinin feda edilmesi önerilirken artik yaratici teknikler ve diger branslarin yardimi ile bu uzuvlari tedavi edebiliyoruz.”

Kemik Düzelten Cihazlar

Kötü kaynayan kiriklarin ya da dogustan kemik egriliklerinin tedavisinde de boy uzatmaya benzer cihaz ve teknikler uygulanabilir. Doç. Dr. Levent Eralp ameliyatta kemik egriliklerinin düzeltilmesi halinde, kemigin içine konulan çiviler, ya da kemigin üzerindeki plak ve vidalarla sabitleme yapildigini belirtti. Kemige disardan menteseli cihazlar uygulanir. Her gün bir mm ya da her gün bir derece gibi düzeltme yapilir. Beraberinde uzatma da yapmak isteniliyorsa, bu cihazlar çok uygundur. Vücut kemiklerin arasini yeni kemik dokusu ile doldurur. Her bir santimetrelik uzatma için 1-1,5 aylik bir sürenin geçmesi gerekir.

Tedavide hastalarin günlük yasaminda bir kisitlamaya gerek yoktur. Yurtdisinda hastalara havuza girmeleri bile söylenir; ancak ülkemizde hastalar evlerine hapsoluyor, isine, okuluna gidemiyor. Cihaz kemigi korudugundan üzerine düsse bile sorun olmaz. En çok kemik kiriklari ve dolayisiyla egrilikleri, uyluk ve kaval kemiginde, kol kemiginde ve el bileginde oluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası