Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUKTA “GÜVEN” DUYGUSUNUN GELİŞİMİ “SEVGİ” DE GİZLİ…

Aile ortamında sevgi ve ilgi gören, sorumluluk alan çocuklar, ileriki yaşlarda mutlu bireyler oluyor.

çocuklara sevgi içinde büyümeleri ve mutlu olmaları için sevgilerin davranış ve sözcüklerle gösterilmesi, güven veren davranışlarla da güvenli bireyler olmalarının sağlanması gerekiyor.
Bu anlamda güven duygusu çoğunlukla babalardan, sevgi de annelerden alınıyor. Ancak anne ve babaların bu görevleri birlikte yerine getirmeleri önem taşıyor. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, çocuklarda güven ve sevgi duygularının gelişimiyle ilgili görüşlerini paylaşarak, anne babaları bilgilendiriyor.
Babalar evde güvenli ortamı, anneler de sevgiyi sağlıyor
Babalar ev içerisinde çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlar. Evde güven kavramını öğrenen çocuk, dışarıdaki sosyal çevresinde hem kendine hem de çevresine güvenme konularında daha iyi olgunlaşır. Bunun için çocuklara evde bir yetişkin bireymişçesine değer verilmeli, ona karşı tutarlı tavırlar sergilenmeli, sevildiğinin de her fırsatta dile getirilmelidir.
Babalar ev içerisinde güveni anneler de çoğunlukla ihtiyaç duyulan sevgiyi sağlar ancak bu görevlerin anne baba tarafından ortaklaşa ve dengeli biçimde yürütülmesi gerekir. Yani babalar da çocuğa sevgi ve ilgi göstermeli, anneler de davranışlarıyla çocuğuna güven vermelidir.
çocukların kendilerine ve çevrelerine güven kazanmaları için öneriler
 çocuklara odasını toplama, masayı hazırlamaya yardım etme, ödevlerini zamanında bitirme gibi sorumluluklar verilmelidir. Belli sorumlulukları düzenli olarak karşılayan çocuklar, kendilerini öz güvenli ve işe yaramış hisseder, ailelerinin de güvenini kazanma fırsatı bulmuş olur.
 Evde herhangi bir sorun yaşandığında çocukla iletişim kurmak, olayın nedenleri üzerine konuşmak ama bunu yaparken olumlu tavır sergilemek önemlidir.
 çocuklara daima ailesiyle güvende olduğu hissettirilmelidir. Olumsuz olaylar karşısında ailesinden destek gören, sorunlarını ailesiyle konuşabilen çocuklar hem kendilerine hem de çevrelerine karşı güven içinde büyür.
 çocuklar olan sorunlar başkalarının önünde tartışılmamalıdır. Bu durum çocuğun kendine ve
ailesine olan güveninin azalmasına neden olabilir.
 çocuklar başka arkadaşları ve akranlarıyla mücadele ettirilmemeli, çocuk başkalarıyla karşılaştırılmamalıdır.
 çocuğa vaat edilen sözler yerine getirilmeli, getirilmesi mümkün olmayan durumlar için bir birey olarak ona da açıklama yapılmalıdır. Tutarlı davranışlar sergileyen, vaatlerini yerine getiren ailelerin çocukları güven içinde yetişir.
Sevgi duygusuna sahip çocuklar yetiştirmek için öneriler
 çocuklara kendilerinin sevildiği, önem verildiği mutlaka hissettirilmelidir. Bunu hissettirmek için onlarla sarılma ve öpme gibi fiziksel temaslarda bulunulmalıdır.
 İlgi çekmek amacıyla yapılan yaramazlıklar, yüksek sesle konuşma gibi hareketler önemsenmeli; bunlara zamanında müdahale edilmelidir. Bu davranışları sergileyen çocuklar sevgiye ihtiyaç duydukları çağrısında bulunuyor olabilir.
 Koşullar ne olursa olsun, belli aralıklarla çocuklarla aktivitelere katılmak gerekir. Bu etkinlikler sinemaya gitme, birlikte çizgi film izleme, açık havada yürüyüş, lunaparka gitme, birlikte resim yapma gibi farklı şekillerde tercih edilebilir.
 çocukların sevgi sözcük ve ifadelerinin geçtiği ortamlarda zaman geçirmesi sağlanmalıdır. Sevginin önemi böylece çocuk için de daha anlaşılır olacaktır.
 İnsanları, doğayı ve hayvanlarının sevmenin önemli olduğu çocuklara anlatılmalıdır