Genel SağlıkHABERLER

HİPERTANSİYON TIR’I İKİNCİ KEZ TÜRKİYE YOLLARINDA

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın onayı ve desteğiyle düzenlediği “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası bu yıl ikinci kez hayata geçiriliyor. Geçen yıl 30 bin kişiye ulaşılan kampanya kapsamında bu yıl Boehringer Ingelheim, Novartis, Pfizer, Omron ve Scania’nın desteğiyle 11–16 Mayıs arasında İstanbul, Ankara ve Antalya’da taramalar yapılacak, vatandaşlara hipertansiyon konusunda bilgi verilecek.

“Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası için hazırlanan Hipertansiyon TIR’ı, 5 gün boyunca uğradığı kentlerde halkla buluşacak. Hipertansiyon TIR’ında ve illerdeki tüm sağlık ocaklarında gün boyunca kan basıncı ölçümleri yapılacak ve halka bilgilendirici broşürler dağıtılacak. Kampanyayla 15 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Kampanyayla, hipertansiyon sorununun büyüklüğüne dikkat çekilmesi, kamuoyunda farkındalığın artırılması ve hastalığın önlenmesi, tedavisi ve tedavi edilmediği takdirde doğabilecek sonuçlar konusunda bilgi aktarımında bulunulması amaçlanıyor.

Kampanyanın, Dünya Hipertansiyon Günü etkinlikleri kapsamında düzenlendiğini belirten Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Sindel, “Hipertansiyon sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için önemli bir sağlık sorunu. Ancak bizim gelişmiş ülkelerden farkımız, halkımızın bu konudaki bilinç düzeyinin daha düşük olması. Halkımız bu tehlikeden ve doğuracağı sonuçlardan haberdar değil. Üç vatandaşımızdan biri hayatı boyunca hiç tansiyonunu ölçtürmemiş. Sorunun farkında olunmaması, halkı hekime gitme ve tedavi olma olasılıklarından da yoksun bırakıyor” dedi.

Ülkemizde hipertansif olduğunu bilenlerin tedavi uyumlarının da diğer ülkelere göre iyi durumda olmadığını kaydeden Prof. Dr. Şükrü Sindel, “Kan basıncını hedeflediğimiz değerlere indirme konusundaki başarımız da maalesef gelişmiş ülkeler düzeyinin gerisinde. Bunun pek çok nedeni var. Ancak tüm bu problemlerin iyi bir eğitimle aşılabileceğini düşünüyoruz. Halkımızın hipertansiyon ve getireceği sorunlar konusunda bilinçlendirilmesi ile önlenebilir ölümlerde yıllar içinde önemli oranda azalmalar olacağına inanıyoruz. Sağlık sorunu olsun ya da olmasın, herkes yılda en az bir kez mutlaka tansiyonunu ölçtürmelidir” diye konuştu.

“Halkımızın yüzde 40’ı hipertansif”

Geçen yılki kampanyanın bulguları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Sindel, “15 günde 4 bin kilometre yol kat ederek 9 ilde 15 bin kişinin tansiyonunu ölçtük, 30 binden fazla TIR ziyaretçisine eğitim broşürü dağıttık. Tansiyonunu ölçtüğümüz vatandaşların yüzde 40’ının hipertansif olduğunu tespit ettik. Bu oran Türk hipertansiyon prevelans çalışmasında saptadığımız %31,8’lik orandan biraz daha yüksek. Halkımızın yüzde 12’sinin daha önce hiç tansiyon ölçtürmediğini, tansiyonunu hiç ölçtürmemiş olanların yüzde 30’unun ise hipertansif olduğunu gözlemledik. Yani bu insanlar hipertansif olduklarını bilmeden tehlikeli bir şekilde günlük hayatlarına devam ediyorlar. Bizim asıl hedefimiz de özellikle bu insanlarımıza ulaşmak ve bilgi aktarımında bulunmak. Yine geçen yılki bulgularımıza göre halkımız, hipertansiyonu en fazla tetikleyen etkenin stres olduğunu düşünüyor. Hastalık, erkeklerde kadınlara oranla biraz daha fazla izleniyor” dedi.

Hipertansiyon TIR’ı bu yıl 11 Mayıs’ta Ankara Kızılay Meydanı’nda, 12 Mayıs’ta İstanbul Kadıköy Meydanı’nda, 13 Mayıs’ta İstanbul Eminönü Meydanı ve 15 ve 16 Mayıs’ta da Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda halkın tansiyonunu ölçerek hastalık hakkında bilgi verecek. Kampanya, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’nde tamamlanmış olacak ve elde edilen sonuçlar, düzenlenecek basın toplantısıyla duyurulacak. 2008 kampanyasının ayrıntılı verilerine ve hipertansiyonla ilgili detaylı bilgilere www.turkiyenintansiyonu.org ve www.turkhipertansiyon.org adreslerinden ulaşılabilir.

Dernek yöneticileri¸ 12 Mayıs’ta İstanbul’da Hipertansiyon TIR’ında

Hipertansiyon TIR’ı, İstanbul programı kapsamında 12 Mayıs Salı günü 9.00-17.00 saatleri arasında Kadıköy Meydanı’nda vatandaşlarla buluşacak. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Sindel ve Genel Sekreter Doç. Dr. Ülver Derici, 11.00-12.00 ve 13.00-14.00 saatlerinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayacak.

Hipertansiyon hakkında

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hipertansiyon “önlenebilir ölüm nedenleri” içinde bir numara.
Önümüzdeki 25 yıl içinde hipertansiyon görülme sıklığının %60 artacağı ve Türkiye için öngörülen artış hızının %80 olacağı öngörülüyor.
T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizdeki her 4 ölümden 1’i, tansiyonun kontrol edilmesi ile önlenebilir.
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması (2003) sonuçlarına göre,
Her 3 erişkinden 1’i (% 32,2 – 15 milyon) daha önce hiç tansiyon ölçtürmemiş
Her 3 erişkinden 1’i (% 31,8 – 15 milyon) hipertansiyon hastası
Hipertansiyonu olan 10 erişkinden 6’sı (% 59,3 – 9 milyon) farkında değil
Hipertansiyonu olan 10 erişkinden 7’si (% 68,9 – 10 milyon) tedavi almıyor
Hipertansiyonu olan 100 erişkinden 92’sinin tansiyonu (% 91,9 – 1,2 milyon) kontrol altında değil
Hipertansiyonu önlenmedeki en önemli adımlardan biri, tuz tüketimine kısıtlama getirmek. Ülkemizdeki tuz tüketimi, sağlıklı bir yaşam için önerilen miktardan yaklaşık 3 kat daha fazla. Aşırı tuz tüketimi yıllar içinde hipertansiyon gelişimine davetiye çıkarıyor.