Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MENOPOZ DÖNEMINDE KALP HASTASI OLMAMAK IÇIN IDEAL KILONUZU KORUYUN

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem B. Esen, menopoz döneminde kalp ve damar hastaliklarini önlemek için neler yapilmasi gerektigini anlatti.

Kadinlarda östrojenin yararli etkileri menopoz döneminde ortadan kalktigi için kadinlarin bu dönemde kalp damar hastaliklarina yakalanma riski erkeklerle esitlenmektedir.

Ancak kadinlarin menopoz döneminde yasadigi kalp sorunlarinda tek faktör östrojen eksikligi degil. Ideal kiloda olmak, bel çevresinin 88 cm’yi geçmemesi, ‘0 beden’ olmamak ve düzenli olarak ezersiz yapmak da çok önemli.

Amerika’da yapilan arastirmalara göre; son 10 yilda erkeklerde kalp damar hastaliklarina bagli ölüm düsüse geçmisken, kadinlarda bu, artis göstermektedir. Dolayisiyla kalbe bagli ölümler kadinlarda daha fazladir. Ancak kadinlarda kalp hastaliklari yayginlasmaya baslamis olmasina ragmen risk grubundaki kadinlar da halen hekimler tarafindan yeterli bilgilendirme ve korunmaya alinmada geç kalinmaktadir.

MENOPOZ DÖNEMINDE KADINLARIN KALBI TEKLIYOR!

Östrojen, faydali kolesterolü yükseltir, damar gevsetici özellige sahip olan nitrik oksit’in damarlarda salgilanmasini saglayarak, tikanmayi önler. Menopoz döneminde östrojen salgilanmasi azaldigi için damarlari koruyucu nitrik oksit’in de salinimi azalir. Bu nedenle menopoz dönemindeki kadinlarda kalp ve damar hastaliklari siklikla ortaya çikabilir. Kadinlarin en çok menopoza girdikleri 1’inci ve 8’inci yil arasinda kalp damarlarindaki kireç oranlari yükselerek yillar geçtikçe damari tikayici bir hal almaktadir. Bunun en önemli nedeni, faydali kolesterolün azalmasi ve bel çevresi kalinligidir. Ancak kadinlarda ortaya çikan her gögüs agrisi, baski hissi ve spazmin temelinde tikayici damar hastaligi yatmiyor. Bu nedenle kadinlarin sikayetlerinde erkeklerden farkli olarak her zaman tikali bir damar bulamiyoruz. Kadinlarin sikayetleri bazen yanlis algilandigi için yetersiz tedaviler yapilabiliyor. Kadinlarda damar açik oldugu halde yine de sikayetler varsa mutlaka tüm tetkikler yapilmali, sorunun kaynagi belirlenmelidir. Artik kadinlarda da koroner BT anjiyografi teknigi kullanilarak hastaliklarin daha erken safhada belirlenebilmesi mümkün olmaktadir.

MENOPOZ DÖNEMINDE IDEAL KILONUZDA OLUN!

Kadinlarin menopoz döneminde kalp sorunlari yasamalarinda; kilo, aile geçmisi ve sigara kullaniminin etkisi vardir. Menopoz sonrasi kadinlarda kilo alimi hizla artmakta ve ülkemizde %70 civarinda kadin, obezite sorunu ile karsi karsiya kalmaktadir. Kadinlarin bel çevresinin özellikle menopoz döneminde 88 cm’yi geçmemesi gerekir. Ancak obezitenin etkilerinin yani sira kadinlarda ‘0 beden’ olma istegi de, kalp ve damar hastaliklarina yol açabilir. Özellikle menopoz döneminde zayif olan kadinlar kendilerini sansli hissederek yasam biçimlerine çok dikkat etmemekle birlikte sigarayi da birakmamaktadir. Ancak sigara içimi kadinlari erkeklere göre daha fazla etkilemekte, sigara içen kadinlar erkeklere göre kalp ve damar hastaliklarina daha çok yakalanmaktadir. Sigara bagimlisi olan kadinlarin menopoz döneminde çok zayif olmaktan çekinmeleri ve ideal kilolarini korumalari çok önemlidir. Çünkü sigara içen zayif kadinlar kalp ve damar hastaliklari açisindan büyük bir risk altindadir. O nedenle kadinlarin ideal kiloda olmalari için düzenli egzersizle kas kitlelerini korumalari gerekmektedir. Bunun için haftada en az üç kez 1 saatlik yürüyüs yeterli olabilmektedir.

SIGARA IÇMEYIN, BIRAKAMIYORSANIZ YARDIM ALIN!

Kisi kesinlikle sigaraya baslamamalidir. Sigara içen kisilerin birakmak için kesinlikle bir uzmandan yardim almasi gerekmektedir. Ancak tüm bunlara ragmen birakilamiyorsa, bagimli olan kisiler bunu minimum seviyede tutmali. Günümüzde sigarayi birakmak için kalp hastaliklari ve gögüs hastaliklari uzmanlari, bazi ilaç kullanimi veya ilaç disi yöntemlerle sigarayi etkin bir sekilde biraktirabilmektedir. Özellikle sigarayi birakmada yeni etkili ilaçlarin kullanima girmesi ile bu süreç daha da kisalmistir.

KOLESTEROL VE TANSIYONA DIKKAT!

Kadinlarda total kolesterol degerlerinin faydali kolesterol degerine bölümünün 4,5’i geçmemesi gerekir. Çünkü menopoz döneminde zaman geçtikçe faydali kolesterol seviyesi düsmektedir. Faydali kolesterol 50’nin altina düsüp bu oran 4.5’in üzerine çiktigi zaman tehlikeli bir durum ortaya çikmaktadir. Kötü huylu kolesterol için kabul edilebilir degerler, 100 – 130 arasindadir. Kötü huylu kolesterol degeri 130’un üzerinde olan menopoz sonrasi bir kadinda, sigara içimi, kilo fazlasi, diyabet gibi risk faktörleri de varsa, mutlaka kolesterol düsürücü ilaçlar kullanmasi gerekmektedir. Bu koruyucu tedavilerin üzerinde mutlaka durulmali ve ileride olusacak kalp damar hastaliklarina davetiye çikaracak faktörler ortadan kaldirilmalidir. Menopoz döneminde kadinlarda yüksek tansiyon da ortaya çikabilmektedir. Bu dönemde tuzdan kaçinmak çok önemlidir. Çünkü menopoz döneminde özellikle gelisen tansiyon nedeniyle kadinlarda tansiyon hastasi olmayanlara göre kalp hastaliklari gelisme riski daha fazladir.

MENOPOZ DÖNEMINDE KALITELI BIR YASAM HEDEFLEYIN!

Düzenli egzersiz yapin

Kilonuzu kontrol altinda tutun ve ideal kiloda kalmaya özen gösterin ( Sifir beden olmayin ve bel çevreniz 88 cm’yi geçmesin)

Kolesterolünüzü düzenli olarak ölçtürün

Sigaradan uzak durun

MENOPOZ DÖNEMINDE SAGLIKLI BESLENIN!

Beyaz unlu gidalari tüketmeyin ( Beyaz ekmek, pirinç, börek, pogaça v.s.)

Tahilli gidalar, tahilli ekmek ve liften zengin besinler tüketin

Balik ürünlerini sik tüketin

Haftada iki ögünü geçmeyecek sekilde kirmizi et tüketin

Proteinden zengin beslenin ancak süt ürünlerinin az yagli olanlarini tercih edin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası