Genel SağlıkHABERLER

MENOPOZ DÖNEMİNDE KALP HASTASI OLMAMAK İÇİN İDEAL KİLONUZU KORUYUN

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem B. Esen, menopoz döneminde kalp ve damar hastalıklarını önlemek için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Kadınlarda östrojenin yararlı etkileri menopoz döneminde ortadan kalktığı için kadınların bu dönemde kalp damar hastalıklarına yakalanma riski erkeklerle eşitlenmektedir.

Ancak kadınların menopoz döneminde yaşadığı kalp sorunlarında tek faktör östrojen eksikliği değil. İdeal kiloda olmak, bel çevresinin 88 cm’yi geçmemesi, ‘0 beden’ olmamak ve düzenli olarak ezersiz yapmak da çok önemli.

Amerika’da yapılan araştırmalara göre; son 10 yılda erkeklerde kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm düşüşe geçmişken, kadınlarda bu, artış göstermektedir. Dolayısıyla kalbe bağlı ölümler kadınlarda daha fazladır. Ancak kadınlarda kalp hastalıkları yaygınlaşmaya başlamış olmasına rağmen risk grubundaki kadınlar da halen hekimler tarafından yeterli bilgilendirme ve korunmaya alınmada geç kalınmaktadır.

MENOPOZ DÖNEMİNDE KADINLARIN KALBİ TEKLİYOR!

Östrojen, faydalı kolesterolü yükseltir, damar gevşetici özelliğe sahip olan nitrik oksit’in damarlarda salgılanmasını sağlayarak, tıkanmayı önler. Menopoz döneminde östrojen salgılanması azaldığı için damarları koruyucu nitrik oksit’in de salınımı azalır. Bu nedenle menopoz dönemindeki kadınlarda kalp ve damar hastalıkları sıklıkla ortaya çıkabilir. Kadınların en çok menopoza girdikleri 1’inci ve 8’inci yıl arasında kalp damarlarındaki kireç oranları yükselerek yıllar geçtikçe damarı tıkayıcı bir hal almaktadır. Bunun en önemli nedeni, faydalı kolesterolün azalması ve bel çevresi kalınlığıdır. Ancak kadınlarda ortaya çıkan her göğüs ağrısı, baskı hissi ve spazmın temelinde tıkayıcı damar hastalığı yatmıyor. Bu nedenle kadınların şikayetlerinde erkeklerden farklı olarak her zaman tıkalı bir damar bulamıyoruz. Kadınların şikayetleri bazen yanlış algılandığı için yetersiz tedaviler yapılabiliyor. Kadınlarda damar açık olduğu halde yine de şikayetler varsa mutlaka tüm tetkikler yapılmalı, sorunun kaynağı belirlenmelidir. Artık kadınlarda da koroner BT anjiyografi tekniği kullanılarak hastalıkların daha erken safhada belirlenebilmesi mümkün olmaktadır.

MENOPOZ DÖNEMİNDE İDEAL KİLONUZDA OLUN!

Kadınların menopoz döneminde kalp sorunları yaşamalarında; kilo, aile geçmişi ve sigara kullanımının etkisi vardır. Menopoz sonrası kadınlarda kilo alımı hızla artmakta ve ülkemizde %70 civarında kadın, obezite sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Kadınların bel çevresinin özellikle menopoz döneminde 88 cm’yi geçmemesi gerekir. Ancak obezitenin etkilerinin yanı sıra kadınlarda ‘0 beden’ olma isteği de, kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir. Özellikle menopoz döneminde zayıf olan kadınlar kendilerini şanslı hissederek yaşam biçimlerine çok dikkat etmemekle birlikte sigarayı da bırakmamaktadır. Ancak sigara içimi kadınları erkeklere göre daha fazla etkilemekte, sigara içen kadınlar erkeklere göre kalp ve damar hastalıklarına daha çok yakalanmaktadır. Sigara bağımlısı olan kadınların menopoz döneminde çok zayıf olmaktan çekinmeleri ve ideal kilolarını korumaları çok önemlidir. Çünkü sigara içen zayıf kadınlar kalp ve damar hastalıkları açısından büyük bir risk altındadır. O nedenle kadınların ideal kiloda olmaları için düzenli egzersizle kas kitlelerini korumaları gerekmektedir. Bunun için haftada en az üç kez 1 saatlik yürüyüş yeterli olabilmektedir.

SİGARA İÇMEYİN, BIRAKAMIYORSANIZ YARDIM ALIN!

Kişi kesinlikle sigaraya başlamamalıdır. Sigara içen kişilerin bırakmak için kesinlikle bir uzmandan yardım alması gerekmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen bırakılamıyorsa, bağımlı olan kişiler bunu minimum seviyede tutmalı. Günümüzde sigarayı bırakmak için kalp hastalıkları ve göğüs hastalıkları uzmanları, bazı ilaç kullanımı veya ilaç dışı yöntemlerle sigarayı etkin bir şekilde bıraktırabilmektedir. Özellikle sigarayı bırakmada yeni etkili ilaçların kullanıma girmesi ile bu süreç daha da kısalmıştır.

KOLESTEROL VE TANSİYONA DİKKAT!

Kadınlarda total kolesterol değerlerinin faydalı kolesterol değerine bölümünün 4,5’i geçmemesi gerekir. Çünkü menopoz döneminde zaman geçtikçe faydalı kolesterol seviyesi düşmektedir. Faydalı kolesterol 50’nin altına düşüp bu oran 4.5’in üzerine çıktığı zaman tehlikeli bir durum ortaya çıkmaktadır. Kötü huylu kolesterol için kabul edilebilir değerler, 100 – 130 arasındadır. Kötü huylu kolesterol değeri 130’un üzerinde olan menopoz sonrası bir kadında, sigara içimi, kilo fazlası, diyabet gibi risk faktörleri de varsa, mutlaka kolesterol düşürücü ilaçlar kullanması gerekmektedir. Bu koruyucu tedavilerin üzerinde mutlaka durulmalı ve ileride oluşacak kalp damar hastalıklarına davetiye çıkaracak faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Menopoz döneminde kadınlarda yüksek tansiyon da ortaya çıkabilmektedir. Bu dönemde tuzdan kaçınmak çok önemlidir. Çünkü menopoz döneminde özellikle gelişen tansiyon nedeniyle kadınlarda tansiyon hastası olmayanlara göre kalp hastalıkları gelişme riski daha fazladır.

MENOPOZ DÖNEMİNDE KALİTELİ BİR YAŞAM HEDEFLEYİN!

Düzenli egzersiz yapın

Kilonuzu kontrol altında tutun ve ideal kiloda kalmaya özen gösterin ( Sıfır beden olmayın ve bel çevreniz 88 cm’yi geçmesin)

Kolesterolünüzü düzenli olarak ölçtürün

Sigaradan uzak durun

MENOPOZ DÖNEMİNDE SAĞLIKLI BESLENİN!

Beyaz unlu gıdaları tüketmeyin ( Beyaz ekmek, pirinç, börek, poğaça v.s.)

Tahıllı gıdalar, tahıllı ekmek ve liften zengin besinler tüketin

Balık ürünlerini sık tüketin

Haftada iki öğünü geçmeyecek şekilde kırmızı et tüketin

Proteinden zengin beslenin ancak süt ürünlerinin az yağlı olanlarını tercih edin