ANNE SÜTÜNÜN DE DERNEĞİ VAR

EMAS Başkanı Sema Soysal, Türkiye’de ve dünyada çok sayıda annenin çocuğunu emzirmek istediğini, ancak bunu yeterli bilgi sahibi olmadığı ya da çevreden destek alamadığı için bunu yapamadığını söyledi.

Anne sütü alamadığı için ölen 11 milyon çocuğun kurtarılması amacıyla emziren anneleri bilgilendirmek için Türkiye’de ilk kez kurulan Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği’nin (EMAS) diğer illerde de şubeleri açılacak.

Dünyada anne sütü alamadığı için yılda 1 milyon bebeğin öldüğünü belirten EMAS Başkanı Sema Soysal, “Derneği kurmamızdaki amaç, bilgisizlikten ortaya çıkan bebek ölümlerini önlemek. Bu çerçevede emziren anneleri gebelik dönemlerinden itibaren bebeklerini emzirerek anne sütü ile beslenmeleri konusunda bilgilendiriyoruz” dedi.

Ayrıca, evlilik öncesi danışma, cinsel yaşam, üreme çağı sorunları, gebelik, doğum, bebek ve çocuk beslenmesi, eğitimi gibi aile sağlığını ilgilendiren konularda da vatandaşları bilinçlendirdiklerini ifade eden Sosyal, şöyle devam etti: “Derneğimizi yaklaşık 5 ay önce kurduk. Türkiye’de alanında ilk olan derneğimize UNICEF ve Sağlık Bakanlığı’ndan sınırsız destek geliyor. Bebek dostu Konya’da ilk kez böyle bir derneğin kurulması ayrı önem taşıyor. Diğer illerden şube açılması için yoğun talep alıyoruz. Şubeleşmemizi tamamlayarak Türkiye genelinde bilinçsiz emziren anne bırakmayacağız.”