Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alerjik Hastaliklar Görülme Sikliginda Artis

Tedavisi devamlilik gerektiren astim, müstakil evlere oranla apartmanlarda yasayanlarda daha sik görülüyor.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Pediatrik Immünoloji- Alerji Bilim Dali’nca, Adana’da çocuklardaki alerjik hastaliklarin görülme sikligini belirlemek amaciyla 6-16 yas arasinda, yüzde 48’i erkek, yüzde 52’si kiz olmak üzere toplam 3 bin 164 çocugu kapsayan bir arastirma yapildi.

Farkli sosyoekonomik yapiya sahip bireylerin bulundugu 5 ilkögretim okulunda gerçeklestirilen arastirma sonucuna göre, çocuklarin yüzde 12,6’si astimli. Çocuklarin yüzde 13,6’sinda alerjik nezle, yüzde 8,3’ünde ise egzama var.

Tekrarlayan öksürük, nefes darligi, hisiltili solunum ve özellikle egzersiz sirasinda gögüste sikisma hissi ile kendini gösteren bir akciger hastaligi olan astim, daha çok sigara içen ailelerin çocuklarinda görülüyor. Arastirmaya göre astimli çocuklarin yüzde 75’inin evinde sigara içiliyor. Ayrica görülme sikligi apartmanda yasayanlarda, müstakil evlerdekilere göre daha yüksek.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Seval Güneser Kendirli, basta astim olmak üzere alerjik hastaliklarin görülme sikliginin çocuklarda son 10 yil içinde çevresel faktörlerin de etkisiyle büyük artis gösterdigini bildirdi. Kendirli, genetik faktörlerin de etkili oldugu astim ve diger alerjik hastaliklarda çevre kosullarinin iyilestirilmesinin yani sira özellikle yetiskinlerin çocuklarin yaninda rahatsizliklari olsun olmasin sigara içmemeleri gerektigini söyledi.

ÖNERILER

Kendirli, Adana’daki sonuçlarin Türkiye genelinde yapilan diger arastirmalarla benzer özellikler tasidigina dikkati çekti. Yaklasik her 4 çocuktan birinin alerjik bir hastaligi oldugunu belirten Kendirli, söyle konustu: “Bu arastirmada, yasam kalitesinde düsüse neden olmasi nedeniyle özellikle astim üzerinde durduk. Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 3’ü astimli olmasina ragmen, çocuklarda bu oran yüzde 10’a kadar çikiyor. Adana’da ise iklimden dolayi bu oranin yüzde 12’yi buldugunu tahmin ediyoruz.” Yüksek nem oraninin hastalikta tetikleyici bir faktör oldugunu belirten ve astimin uzun süre tedavi gerektiren bir hastalik olduguna isaret eden Kendirli, bu durumdaki çocuklarin ailelerinin bilgilendirilmelerinin büyük önem tasidigini anlatti.

Kendirli, söyle devam etti: “Çocuga yasaklar koymak, hastaliktan ve tedaviden nefret etmesine neden olur. Bu nedenle, astimli çocuga spor dahil her türlü aktivitede bulunmasina imkan taninmali, ancak bu kontrol altinda olmali. Astimli çocuk da yasamaktan zevk almali ve diger çocuklardan farkinin oldugu ona hissettirilmemeli.” Kendirli, tedaviye çocugun istekli olarak katilimin büyük önem tasidigini belirterek, uluslararasi yarismalarda derecelere girmis çok sayida astimlinin bulundugunun unutulmamasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası