SİGARA KANSERE DAVETİYE ÇIKARTIYOR

Sigara içenlerde ağız içi, dişeti, dil ve bademcik kanserlerinin, sigara içmeyenlere göre 33 kat daha fazla görüldüğü bildirildi.

Sigaranın, akciğer hastalıklarının yüzde 80-90’ının sorumlusu olduğunu belirten uzmanlar, sigara içenlerde kronik bronşit, amfi zem gibi hastalıklardan ölüm oranının, sigara içmeyenlere göre 2.5 kat fazla olduğunu kaydetti. Akciğer kanserlerinin yüzde 90’ının sigaradan kaynaklandığını vurgulayan uzmanlar, sigara içmeyenlere göre riskin de 15-20 kat yüksek olduğunu söyledi.

Uzmanlar, sigara içen kişilerin, içmeyenlere göre ortalama 8 yıl daha erken öldüğüne dikkat çekerek, “Sigara damar sertliği gelişmesini kolaylaştırır. Kroner arter hastalığı gelişiminde ise en önemli risk faktörlerinden biridir. Kalbin oksijen tüketimini artırır. Damarlarda büzülmelere neden olur. Yemek borusu kanserlerinin en önemli risklerinden birisi sigara içimidir. Sigara mide salgısını artırır, mide ülseri ve mide kanseri gelişmesini ise kolaylaştırır. İdrar kesesi ve pankreas kanseri sigara içenlerde içmeyenlere göre 2 kat daha fazla görülmektedir. Böbrek kanserleri ise 5 kat daha fazladır” dedi.

Sigaranın, erkeklerde ejakülasyon miktarını ve spermlerin hareket yeteneğini azalttığına işaret eden uzmanlar, cinsiyet hormonlarının da salgılamasını bozarak cinsel isteğin ve gücün azalmasına yol açtığının altını çizdi.

Uzmanlar, sigara içenlerde prostat kanserinin içmeyenlere göre 2 kat fazla görüldüğünü ifade ederek, “Sigara kadınlarda ise istenmeyen düşüklere, erken ve düşük kilolu bebek doğumlarına, ölü doğumlara ve erken menopoza yol açar. Sigara içen kadınlarda rahim ağzı kanserleri de yaklaşık 20 kat fazla görülmektedir” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA