Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE KARNINDAKI BEBEGIN GELISIMINDE BABA ADAYININ DA ETKISI VAR

Erkegin yasam tarzi, alkol, sigara ya da uyusturucu kullanimi gibi maddelere maruz kalmasi sperm hücrelerinin karakteristik özelliklerinde degisiklige neden olarak anne karnindaki bebege zarar verebilme potansiyeli tasir.

Düzenli alkol, sigara ya da uyusturucu kullanimi spermleri etkiler mi?

Anne karninda büyümekte olan bebegin sagligini ve gelisimini kontrol eden mekanizmalarin sadece anne adayinda oldugunu kabul etmek ve gelisimde herhangi bir problem ortaya çiktiginda bunun nedenlerini anne adayinda aramak geleneksel bir yaklasimdir. Ancak son zamanlarda yapilan bazi arastirmalar bu fikri kökten degistirmese de, tek etkenin anne adayi olmayabilecegini, baba adayinin da bebek gelisiminde rolü bulunabilecegini düsündürmektedir.

Erkegin yasam tarzi, alkol, sigara ya da uyusturucu kullanimi gibi maddelere maruz kalmasi sperm hücrelerinin karakteristik özelliklerinde degisiklige neden olarak anne karnindaki bebege zarar verebilme potansiyeli tasir.

Eger spermler etkileniyorsa bebege etkisi olur mu?

Esinin gebeligi sirasinda ya da döllenmeye yakin dönemlerde erkegin sigara ve alkol gibi etkenlere maruz kalmasi paternal maruziyet (paternal exposure) olarak tanimlanir.

Bu etkenlerin bebekte direkt olumsuz bir etkiye neden olmasi uzak bir olasilik gibi görünmekle birlikte sperm sayi ve performansinda bozulmalara yol açar. Bu durum gebe kalmak için geçen sürenin uzamasindan mutlak bir kisirliga kadar ulasan etkiler yaratabilir.

Yapilan hayvan deneylerinde babanin bu tür etkenlere maruz kalmasi sonucu spermlerin genetik yapisinda degisiklik meydana gelebilecegi ve sonuçta döllenmede ya da fetal gelisimde problemlere neden olabilecegi ileri sürülmektedir. Öte yandan çok kisitli sayida çalismada, bu durumun çocukluk çagi kanserlerinde artisa neden olabilecegi de speküle edilmektedir. Ancak babanin zararli etkenler kullanmasinin bebekte dogumsal anomali riskini artirabilecegine yönelik herhangi somut bir bilimsel kanit yoktur.

Dogum anomalilerine neden olabilecek maddelerin anneden oldugu gibi babadan da bebege geçmesi çok uzak bir olasiliktir. Babanin kullandigi maddeler çok az miktarlarda da olsa meni içinde saptanabilir. Ancak bu küçük miktarlarin bebegin gelisimini etkileyebilecegine yönelik hiçbir kanit yoktur. Bunun sonucu olarak güncel bilgilerimize göre babanin sigara ve alkol gibi zararli madde aliskanliklari bebeklerinde anomaliye neden olmaz. Yalniz bu konudaki arastirma sayisi sinirli oldugundan kesin bir sonuca varabilmek için daha fazla sayida çalismaya gerek vardir.

Alkol

Tüm dünyada en yaygin kullanilan zararli maddelerin basinda sigara ve alkol gelmektedir. Annenin alkol kullanimi bebekte ‘fetal alkol’ sendromu adi verilen ve ciddi gelisim bozukluklari ile birlikte giden bir tabloya neden olur. “Baba adayinin döllenme oldugu günlerde alkol alimi ‘fetal alkol’ sendromuna neden olabilir mi?” sorusunun cevabi “Hayir”dir. Ancak bu durum bebegin babasinin alkol almasindan etkilenmeyecegi anlamina da gelmez.

Alkol tüketimi erkek üreme sistemi üzerinde degisik sorunlara neden olabilir. Spermlerin genetik yapilari, sekilleri ve hareketliliklerinde bozukluklara yol açabilir. Bunun yanisira “impotans” yani sertlesme problemlerinin de nedeni alkol olabilir. Bu durumda düzenli cinsel iliski gerçeklesemeyecegi için gebelik için gereken süre uzayabilir. Yapilan bazi hayvan çalismalarinda sürekli alkol kullanan babalardan dogan bebeklerde bazi hormon bozukluklari ile entellektüel kapasitede olumsuz degisimlere daha sik rastlandigi ileri sürülmektedir. Ancak bu çalismalarda elde edilen sonuçlari sadece babanin alkol kullanimina baglamak olanaksizdir. Babanin alkol kullaniminin bebegin gelisimi üzerinde herhangi bir etkisi olmadigini gösteren de pek çok çalisma vardir.

Sigara

Sigara kullanimi tüm dünyanin önemli bir saglik sorunudur. Anne adayinin gebelik öncesi ve sirasinda sigara kullanmasinin bebek üzerinde, “anne karninda ölüm”le dahi sonuçlanabilecek ciddi riskler tasidigi bilinen bilimsel bir gerçektir. Buna karsilik baba adayinin sigara kullaniminin etkileri ile ilgili çok fazla veri yoktur.

Sigara kullaniminin sperm sayisi, sekil ve hareketliligini olumsuz yönde etkileyebilecegine yönelik pek çok veri mevcuttur. Bu durum sonuçta gebe kalmayi zorlastirabilir. Sigara, tipki alkol gibi iktidarsizliga neden olarak çocuk sahibi olmayi güçlestirebilen bir faktördür. Günde 10 ya da daha fazla sayida sigara içmek sperm sayisinda %20'lik azalmaya neden olmaktadir. Sigara kullanimi ayrica meni içinde serbest radikallerin ya da hücre bütünlügüne zarar veren moleküllerin artmasina veya spermlerin tasidigi kromozomlarda bozulmaya neden olabilir. Bu bozulmanin, erken dönemde yasanan düsüklerin altinda yatan neden olabilecegi ileri sürülmüs olmakla birlikte herhangi bilimsel bir kanit bulunamamistir. 1997 yilinda yapilan bir çalismada, gebelik öncesi babalari sigara kullanan bebeklerde çocukluk çagi kanserlerine daha fazla rastlandigi yönünde bulgular elde edilse de bu bulgular baska çalismalar tarafindan desteklenmemistir. Dolayisi ile erken dönemde babanin sigara kullaniminin bebekte kansere neden olabilecegini söyleyebilmek olanaksizdir. Ancak bu durumda babanin büyük olasilikla dogum sonrasi çocugun yaninda sigara içmeye devam edecek olmasi, bebekteki riski dogal olarak artirmaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
Kadin Sagligi Ünitesi
Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası