Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABET CINSEL HAYATIN SONU OLMASIN

Kronik bir hastalik olan diyabet hem kadinlarin, hem de erkeklerin cinsel hayatini olumsuz etkileyebiliyor. Diyabetin ömür boyu sürecegi ve vücutta hasar birakacagi düsüncesi olumsuz bir psikolojik etki yaratirken, diyabete bagli damar tahribati fiziksel olarak cinsel fonksiyonlarda bozulmalara yol açiyor. Cinsel isteksizlik, erkeklerde ereksiyonun gerçeklesmemesi, kadinlarda orgazm olamama, diyabette görülen cinsel sorunlar arasinda yer aliyor. Anadolu Saglik Merkezi Endokrinoloji Uzmani Dr. Özay Tiryakioglu Diyabetin yol açtigi bu problemlerin çözümünün mümkün oldugunu vurguluyor.

Diyabet hastalarinin korkulu rüyalarindan biri de, cinsel hayatlarinin bu hastaliktan olumsuz etkilenmesi ihtimali. Bu korku bile tek basina cinsel fonksiyonlarda bozukluklarin ortaya çikmasina neden olabiliyor. Ancak psikolojik nedenlerin yaninda diyabetin, cinsel hayat üzerinde nöropatik ve fiziksel nedenlerden kaynaklanan olumsuz etkileri bulunuyor.

Diyabet, kan sekeri yüksekliginden kaynaklanan kronik komplikasyonlarin bulundugu bir metabolizma hastaligi. Hastaligin belli dönemeçlerinde, özellikle bes seneyi geçtikten sonra hastalarin büyük çogunlugunda damar hasarina ait bulgular ortaya çikmaya basliyor. Hastalarda diyabete bagli damar tahribatiyla birlikte, cinsel fonksiyonlarda bozulmalar olabiliyor.

Vasküler ve sinirsel nöropati denilen sinir hasarina bagli tablolar genelde diyabeti iyi kontrol edilmemis vakalarda gelisiyor. Vasküler damarsal problemler erkekte sertlesme, kadinda klitoris fonksiyon bozukluguna bagli orgazm olamama sorununa yol açiyor. Sekerin sinir uçlarini besleyen kilcal damarlarin tahribatina neden olmasi ise nöropatik sorunlari ortaya çikariyor. Nöropatik sorunlar otonom sinir sistemi denilen, istem disi cereyan eden olaylari kontrol eden sinir hücrelerinin harap olmasina sebep olarak, bazi istem disi çalisan organlarin fonksiyonlarini bozuyor. Bu da iliskiden zevk alamama ile sonuçlaniyor.

Psikolojik etkenlere bagli sorunlarsa, genel olarak hastanin diyabet oldugunu ve diyabetin yol açacagi sonuçlari ögrenmesinin ardindan ortaya çikiyor. Hastaligin tanisi ile birlikte “Bir hastaligim var, ömür boyu sürecek. Vücudumda hasarlar yaratacak” panigi içerisinde hastalarin büyük çogunlugunda depresyon, dolayisiyla isteksizlik ve mutsuzluk tablosu ortaya çikiyor. Bu durum, cinsel istekte azalmaya da yol açiyor.

Cinsel sorunlar hem tip 1 hem de tip 2 diyabette görülüyor. Dogustan kaynaklanan tip 1 diyabette en önemli sorunu genelde nöropatik sorunlar olusturuyor. Sonradan gelisen tip 2 diyabette ise psikolojik sorunlar ortaya çikiyor.

Anadolu Saglik Merkezi Endokrinoloji Uzmani Dr. Özay Tiryakioglu, diyabet hastaliginda ortaya çikan cinsel fonksiyon bozukluklari ile ilgili su bilgileri verdi:

“Özellikle 5 yili geçirmis diyabet hastasi erkeklerde, damarsal yetmezlik tablolari bir süre sonra ereksiyonunun gerçeklesememesine yol açar. Bu da diger psikolojik sorunlari davet eder. Hastada bir süre sonra cinsel isteksizlik baslar. Hatta hasta cinsellige korkuyla yaklasir. Kadinlarda ise genel olarak cinsel hayatta basarisizlik gibi bir durum görülmez. Ama agrili cinsel iliski, sik tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar, vajinanin ph’inda meydana gelen normalden sapmalar nedeniyle hem cinsel haz, hem de cinsel iliski sirasinda yasanan travmalar cinsel isteksizlige neden olabilir. Ayni erkekteki erektil disfonksiyondaki gibi kadinlarda da klitorisin kanlanmasina bagli olarak orgazm olamama, orgazm süresinde gecikme gibi durumlar cinsel iliskinin kalitesini olumsuz yönde etkiler.”

Diyabete bagli cinsel sorunlarin çözümü mümkün

Diyabetle birlikte ortaya çikan cinsel fonksiyon bozukluklari tedavi edilebiliyor. Tedavinin basariyla sonuçlanmasi için öncelikle hastanin çok iyi sorgulanmasi, temel problemin ne oldugunun çok iyi anlasilmasi gerekiyor. Psikolojik kaynakli cinsel disfonksiyonlarda hastanin gerekiyorsa terapiste yönlendirilmesi önem tasiyor. Bu süreçte hastanin antidepresan ilaç destegiyle, kontrol altindaki diyabetin aslinda o kadar da korkulacak bir hastalik olmadigini anlamasi yüz güldürücü sonuçlar alinmasini sagliyor.

Anadolu Saglik Merkezi Endokrinoloji Uzmani Dr. Özay Tiryakioglu tedavi süreci hakkinda sunlari söyledi:

“Vasküler olan bozukluklarin tedavisi zaman sabir ve multi disipliner yaklasim gerektirir. Tedavi sürecine ürolog, jinekolog, endokrinolog, psikolog ve hatta kardiyolog da dahil olmalidir. Genel olarak kanlanma sorununu ortadan kaldiran ilaç uygulamalari, kas gevseticileri kadinlar da dahil olmak üzere yogun olarak kullanilmaktadir. Bu uygulamalar sonucunda yüz güldürücü sonuçlar elde ediliyor son zamanlarda. Bunlarin da yetersiz kaldigi durumlarda cerrahi uygulamalara basvurulabiliyor. Nöropatik sorunlarin tedavisinde de her seyden önce hastanin diyabetini iyi bir sekilde regüle etmek gerekir.”

Tedavi sürecinde hastanin hekimle iletisimi, hekimin ve hastanin birbirine samimi ve dogru yaklasimi büyük önem tasiyor. Hastanin, cinsel sorunlarini doktora çok geç bir evrede açmasi, tedaviyi de olanaksiz kilan en önemli faktörlerden birisini olusturuyor. Yeri geldiginde hastanin en basta, bu tip etkilere karsi uyarilmasi ve sorunlar meydana gelmeye basladiginda hastanin bu sorunlari doktora rahatlikla anlatabilmesi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası