KALBİNİZİN SESİNİ EN SON NE ZAMAN DİNLEDİNİZ..!

Özellikle son yıllardaki istikrarsız ekonomi,yaşam koşullarını herkes için zorlaştırmış, zamansızlık ve popüler kültürün de etkisi ile değişen beslenme alışkanlıklarından dolayı kalp ve damar hastalıklarında tanıların önceden koyulması, risk faktörlerinin kişiye özel olarak belirlenmesi hayat kurtarıcı bir nitelik taşır. Dolayısı ile kalbinizin ve vücudunuzun sesini dinlemeniz, düzenli kontroller yaptırmanız bu konuda hayati ve ekonomik bir çözümdür.

KALP ve DAMAR HASTALIKLARI

Kanserden sonra kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada ölüme en çok sebebiyet veren hastalıklardan biridir. Türk Kardiyoloji Vakfı tarafından verilen bilgiler doğrultusunda, ülkemizde yaklaşık olarak 2 milyon koroner kalp hastası bulunmakta ve her yıl 160 bin kişi bu hastalıktan dolayı yaşamını yitirmektedir. Gerekli önlemler alınmadığı taktirde mevcut sayının önümüzdeki 10 yıl içinde 300 bine ulaşacağı tahmin ediliyor.

KALP ve DAMAR HASTALIKLARI NEDİR?

Organlarımızın sağlıklı şekilde çalışabilmeleri ve korunabilmeleri için kana ihtiyacı vardır. Kanı organlarımıza taşıyan damarlar ise atardamarlarımız olup atardamarlara kanın pompalanmasını sağlayan kalbimizdir. Kalbin kendisini besleyen damarlara ise “koroner damar” adı verilmektedir. Koroner damarlarda oluşabilecek hastalıklar doğrudan kalbin çalışmasını ve verimini etkilediği için koroner damarlar insan hayatı için son derece önemlidir.

Koroner damarlardaki en önemli rahatsızlıkların başında halk arasında damar sertliği olarak bilinen “ateroskleroz” gelmektedir. Bu hastalıkta, koroner damarlarda, bir takım maddeler birikerek damarlarda tıkanıklıklara neden olmakta(kolestrol gibi..),belirtilen tıkanıklılar sonucu, koroner kalp hastalığı oluşmaktadır. Bu hastalıktan dolayı kalbin kasılmasında ve ritminde birtakım bozukluklar meydana gelmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenlerinin başında “koroner arter hastalığı” gösterilir.

KALP ve DAMAR HASTALIKLARINDAKİ RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Sigara içmek(Kalp hastalıklarından tüm ölümlerin yaklaşık %30’undan sigara sorumludur)

Hareketsizlik

Stres

Depresyon

Şeker hastalığı

Kalıtımsal

Yaş(erkeklerde 45 yaş üstü,bayanlarda 55 yaş üstü)

Cinsiyet(erkeklerde daha sık olarak görülmektedir)

Kilo(Beden kitle endeksinin 25’in üzerinde olması)

Kolesterol

(İyi kolesterolün 40 mg/dl’den düşük olması)

(Kötü kolesterolün 130mg/dl’den yüksek olması)

KALP ve DAMAR HASTALIKLARINDAKİ BELİRTİLER NELERDİR?

Göğüste ağrı(Göğsün orta kısmında sıkıştırıcı ve yanma tarzında; çene, omuz veya kol gibi bölgelere yayılan bir ağrı)

Çarpıntı(Kalpte çarpıntı, kalp atışlarında hızlanma ve düzensizlik)

Nefes darlığı(Nefes alıp verirken sıkıntı çekmek ve nefes alamama hissi)

Güçsüzlük(Baygınlık hissi ve çabuk yorulma)

Bulantı(Titreme,terleme ve nabızda zayıflama)

Ayaklarda şişme(Bacak ve ayak üzerine parmak basılınca çökme yapan şişlikler)

Bayılma(Öksürük,ses kısıklığı,dudak ve parmaklarda morarma)

KALP ve DAMAR HASTALIKLARINDA ÖNLEM

Kalp hastalıkları riskinin taşınıp taşınmadığının anlaşılması çok önemlidir.

Öncelikli olarak risk faktörleri belirlenmelidir.

40 yaşından büyük olmak;

yüksek tansiyon,

şişmanlık,

sigara içmek,

ailede kalp hastası bireylerin bulunması;

şeker hastalığı,

yüksek kolesterol ve koruyucu kolesterol seviyesinin düşük olması.

Risk faktörlerinden en az 2 veya daha fazlasına sahip olmak, hastalığa yakalanma riskinin yüksek olması demektir. Bu konuda risk taşımayan erkeklerin 40 yaşından sonra, kadınların ise menopozdan sonra mutlaka bir kardiyolog tarafından muayene edilmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Ancak hızlandırıcı risk faktörü bulunan kişilerin yani; sigara içenlerin, şeker hastası olanların, yüksek tansiyonu olanların ve ailesinde kalp krizi hikâyesi bulunanların belirtilen yaşı beklemeden belli aralıklarla doktora muayene olmaları ve gerekli tetkikleri yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca, hiçbir şikâyet olmasa da kan şekeri, kanın kolesterol ve trigliserid düzeyi belli aralıklarla kontrol ettirilmelidir.