Genel SağlıkHABERLER

TARTARA SAVAŞ AÇIN

Diş hekimlerinin kalkülüs olarak adlandırdığı tartar, tükürüğünüzdeki mineral ve plaklardan meydana gelir. Bireylerdeki tartar birikiminin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini ve ilk tartar oluşumunun yenilerin oluşumunu hızlandırdığını bildiren Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı tartarın, periodontal hastalıklara yol açtığını da ifadelerine ekledi. Kazandı periodontol hastalık sonucunda dişetlerinin çekildiğini, dişlerin sallanmaya başladığını, dişetlerinin iltihaplandığını, sık sık kanamaların görüldüğünü, dişlerin direncinin azaldığını, çürüklerin hızlandığını, istenmeyen ağız kokusunun oluştuğunu ve dişlerin görünümünün çirkinleştiğini ifadelerine ekliyor ve tartardan kurtulmak için yapılması gerekenleri ı belirtiyor.

İşte tartardan kurtulmak için yapılması gerekenler;

* Dişlerinizi düzenli olarak günde en az iki kez fırçalayın. Bu sayede günlük ağız bakımınızın önemli bir kısmını yerine getirmiş olursunuz.

* Diş ipi kullanın; Diş aralarını temizlemede sık kullanılan yararlı bir araçtır. Yanlış kullanımı ise diş etine zarar verebilmektedir bu nedenle diş hekiminden doğru kullanımını öğrenildikten sonra uygulanmalıdır.

* Düzenli olarak diş hekimini ziyaret bu sayede ileride ciddi problemlere neden olabilecek sorunlar önceden görülüp önlenmiş olacaktır. Ayrıca kontrolleriniz sırasında dişlerinizin diş hekiminiz tarafından temizlenmesi dişlerinizden tartarın uzaklaşmasına da yardımcı olacaktır.

Bu temizliğin diş hekimleri tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı, “Diş taşlarının temizlenmesi genel olarak tehlikeli değildir. Bazı ilerlemiş vakalarda ise diş taşının dişetinin hem altında hem de üstünde birikebileceğine işaret eden Kazandı, “Bunlar diş hekimleri tarafından özel yöntemlerle temizlenir. Bu durumda dişlerde az da olsa sallanma görülebilir. Ancak çalışma sonrası alınacak önlemlerle sorun en aza indirgenir” dedi.