KARPUZUN BEYAZ TARAFI FAYDALI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Doç.Dr. Funda Elmacıoğlu sağlık yönünden birçok faydası bulunan karpuzun sıcak günlerde daha da fazla tüketilmesi gerektiğini söyledi

Uzmanlar, yaz aylarının en ideal meyvesi olan karpuzun kabuğunun altındaki beyaz bölümün birçok yararı olduğunu belirtti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Funda Elmacıoğlu yaptığı açıklamada, sağlık yönünden birçok faydası bulunan karpuzun sıcak günlerde daha da fazla tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Karpuzun, yaz sıcaklarında en lezzetli serinleme yollarından biri olduğunu belirten uzman, karpuzun yüzde 95’inin su olduğunu ve vücudu temizleyici özelliği bulunduğunu vurguladı.

Elmacıoğlu, ”karpuzun besin değeri diğer birçok besinde olduğu gibi kabuğunda saklı. Bu nedenle, olabildiğince kabuğun altındaki beyaz kısım tüketilmeli” dedi.

Kalp ve böbrek için yararlı

Karpuzun böbrekleri çalıştırdığını belirten Elmacıoğlu ”karpuz idrar söktürüyor, böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizliyor. Kum ve taştan yakınanların da tercih etmeleri gerekiyor. Antioksidan özelliğiyle çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan bu meyve kalp, böbrek fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olur” dedi.

Karpuz rejiminin, kısa sürede kilo vermek için ideal yöntem olduğunu söyleyen Elmacıoğlu, “karpuz, bol miktarda su, şeker barındırması ve boşaltımı hızlandırması gibi özellikleri nedeniyle kilo vermeyi sağlayabiliyor” diye konuştu.