Genel SağlıkHABERLER

BAĞIRSAK KANSERİNE KARŞI ASPİRİN

Aspirinin yararlarına bir yenisi daha eklendi. Düzenli Aspirin kullanımının bağırsak kanseri riskini azalttığı öne sürülüyor. Son araştırma bir başka mucizeyi ortaya koydu.

ABD’de yapılan bir araştırma, düzenli Aspirin kullanımının bağırsak kanseri riskini azalttığını ortaya koydu.

20 yıl süresince yaklaşık 83 bin kadın üzerinde yapılan çalışmada 10 yıl düzenli Aspirin kullananlarda bağırsak kanseri riskinin önemli oranda azaldığı gözlendi. Çalışma, düzenli Aspirin kullananların kullanmayanlara oranla bağırsak kanserine yakalanma riskinin yüzde 23 daha az olduğunu ortaya koydu.

DOZU YÜKSEK TUTMAK GEREKİYOR

Araştırmanın sonuçları Aspirinin kullanım dozunun da riskin azaltılmasında büyük önem taşıdığına işaret ediyor. Kanser riskini azaltmak için, kalp ve damar sağlığı için alınan Aspirin miktarından daha fazlasına ihtiyaç var.

Haftada 1,5 tablete kadar Aspirin içen kadınlarda kanser riski yüzde 10 oranında azalırken, haftada 14’ten fazla Aspirin içenlerde kansere yakalanma riski yüzde 32 oranında azalıyor.

YÜKSEK DOZUN RİSKLERİ VAR

Uzmanlar uzun dönem ve yüksek miktarda Aspirin kullanımının yan etkileri konusunda ise uyarıyor. Araştırmalar yüksek dozlarda asprin kullanımının sindirim sisteminde kanamalara yol açtığını gösteriyor.