Genel SağlıkHABERLER

YAZ BİTTİ KİLOLAR İLE BAŞIMIZ DERTTE DİYENLERE; SONBAHAR DİYETİ

Güneş, sıcak kumlar, serin sular derken dört gözle beklediğimiz yaz tatili sona erdi bile. Ancak tatilde yapılan kaçamaklar, açık büfenin cazibesi, dost sohbetlerinde ya da birbirinden şık davetlerde ikram edilen ortama uymak adına alınan alkol tabii size kilo olarak geri döndü… Ne vücudunuz ne kendiniz bu halinizden pek memnun değilsiniz. Nutrizone Kurumsal Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı Diyetisyenlerinden Aylin Yılmaz sizi bu dertten kurtarıp sonbahar’a hazırlayacak bir diyet öneriyor;

Kaslarınız yağ birikiminden, karaciğeriniz muhtemel tüketilmiş alkolden iyice yorulmuş, mideniz düzensiz beslenme sonucu akşam yemeğine ağırlık vermenizden dolayı sindirim problemleriyle karşınızda olacaktır. Tabi tüm bunların sonucunda alınan kilolar cabası. Şimdi kendinizi sonbahar ve kışa hazırlama zamanı. Peki kilomuzun kontrolünü nasıl sağlamalıyız. Neler yemeli veya yememeliyiz?

Doğaya baktığınızda her mevsimin kendine özgü dengeleri var. Aslında beslenmedeki dengede biz fark etmeden sürekli değişiyor.

Tatilde alınan kiloları ve tüketilen besinleri düşündüğünüzde yaptığınız en önemli kaçamağın ALKOL olduğunu kabul edin. Bu durumda, alınan kiloların bir kısmının alkolden geldiği unutulmamalı.

Sağlıklı ve dengeli beslenerek, özellikle vücudunuzdaki toksinleri atarak sağlıklı kilo kaybını hedefliyorsanız, sebze ve meyve tüketimi yoğun olan, ayrıca günlük ihtiyacınız olan karbonhidratı, proteini ve yağları da dengeli alarak bu hedefe ulaşmanızı sağlayacak bir beslenme programı öneriyoruz size.

Ama önce temel bazı konuları anlatmamız gerekli;

Tüketilmesi gereken temel besinler;

Herkes az çok besin piramidini duymuştur. Gün içinde, düzenli olarak 5 temel besin grubunu doğru ölçülerde tüketmelisiniz.

Bu gruplar;

Süt-Yoğurt ve türevleri

Tahıllar ve türevleri (pirinç, ekmek, bulgur, makarna, bisküviler,simit…)

Et-Tavuk-Balık….

Sebze-Meyve

Yağlar (zeytin yağ, fındık yağ, ayçiçeği,mısırözü yağ, soya yağı, ceviz,badem….)

Posa, vitamin ve mineral;

1 taşla 3 kuş vurmak istiyorsanız size bir önerimiz var. Bunların hepsinin, özellikle sebze ve meyvelerde bulunduğunu belirtmek isteriz. Böylece vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineral alımının yanında özellikle vücudun kullandığı ve ihtiyacı olan posayı (lifleri) da almış olursunuz. Vücudu bir matrix gibi düşünün; bir salisede o kadar çok işlem yapıyor ki… Peki bunları her gün hiç bıkmadan ve hiç aksatmadan nasıl yapıyor hiç düşündünüz mü? Aslında yanıt basit; fonksiyonlarını gerçekleştirmek için vitaminleri ve mineralleri bir anahtar, bir şifre olarak kullanıyor.

Fiziksel aktivite

Dudak büktüğünüzü görür gibiyiz. Unutmayın ki bizim doğal yapımızda hareket etmek var. Bunun tersini yaparsak fizyolojimize aykırı olur. Zaten doğamızda hareketsizlik olsaydı, toprakta sabit olarak hayatımızı idame ettirmemiz gerekirdi. (ağaçlar, otlar gibi… ). Dolayısı ile kesinlikle az da olsa her gün düzenli olarak hareket ederek kaslarımızı mutlu etmeliyiz. Kalbimizi çalıştırarak oksijeni tüm vücudumuza dengeli dağıtmalıyız. Günde en azından 30 dk. tempolu yürüyüş yapabilir veya eve gittiğinizde dans edebilirsiniz

SONBAHARA HAZIRLANIRKEN UYGULAYABİLECEĞİNİZ SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMI;

İLK 3-4 GÜN YAPILACAK BESLENME PROGRAMI

SABAH(8:00-8:30)

1 DİLİM LİGHT BEYAZ PEYNİR
2 TAM CEVİZ
4 KURU KAYISI
1 YEŞİLBİBER, 1 DOMATES

ARA(10:00)

2 KİWİ

ÖĞLE(12:00-13:00)

YEŞİL SALATA (2 TAM CEVİZ)
400 gr LİGHT YOĞURT
1 KİWİ+1 BÜYÜK PORTAKAL KARIŞIMI TAZE SIKILMIŞ MEYVE SUYU

ARA(15:00)
MEYVELİ LİGHT YOĞURT

ARA(16:30)

1 BÜYÜK EKŞİ YEŞİL ELMA

AKŞAM(18:30-19:30)

1 PORSİYON KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZE YEMEĞİ (ZEYTİNYAĞLI – 1 TATLI KAŞIĞI- ORTALAMA 8 ÇORBA KAŞIĞI DOLUSU)

MAYDANOZ AĞIRLIKLI YEŞİL SALATA (YAĞSIZ)

6 ÇORBA KAŞIĞI BULGUR (YAĞSIZ)

200 gr LİGHT YOĞURT

ARA (21:30)
1 BARDAK LİGHT SÜT VEYA 200 gr LİGHT YOĞURT

DAHA SONRAKİ GÜNLERDE UYGULANACAK BESLENME PROGRAMI

SABAH(8:00-8:30)

1 DİLİM LİGHT BEYAZ PEYNİR
1 DİLİM (25 gr) TAM BUĞDAY EKMEK
1 YEŞİLBİBER, 1 DOMATES, SALATALIK

ARA(10:00)

1 KİWİ, 2 KURU KAYISI, 2 TAM CEVİZ

ÖĞLE(12:00-13:00)

YEŞİL SALATA (2 TAM CEVİZ)
100 gr (EL BÜYÜKLÜĞÜNDE) BALIK/TAVUK/BONFİLE…

ARA(15:00)

200 gr LİGHT YOĞURT

ARA(16:30)

1 BÜYÜK EKŞİ YEŞİL ELMA

AKŞAM(18:30-19:30)

1 PORSİYON KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZE YEMEĞİ (ZEYTİNYAĞLI – 1 TATLI KAŞIĞI- ORTALAMA 8 ÇORBA KAŞIĞI DOLUSU)

YEŞİL SALATA (YAĞSIZ)

2 DİLİM (50 gr) TAM BUĞDAY EKMEK

200 gr LİGHT YOĞURT

ARA (21:30)

2 KURU KAYISI

Sağlıklı ve kronik hastalığı olmayan bireyler için hazırlanmıştır. Şeker, böbrek hastalığı gibi durumlarda kullanılmamalıdır.

Bilgi için:
Aysu Doğançay
E-mail: [email protected]