MİLLETVEKİLİ NAİL ÇELEBİ DEN SALMONELLA UYARISI

Milletvekili Nail Çelebi den Salmonella Uyarısı

Pakistan’dan ithal edilen ve salmonella bakterisi bulunduğu gerekçesiyle Trabzon Gümrüğü’nden geri çevrilen 8 TIR dolusu yaklaşık 200 ton susamın, İran’da firma ve araç değişikliği yapıldıktan sonra Gaziantep Gümrüğü’nden yurda sokulduğu iddia edildi. Türkiye’de ilk kez Trabzon’da yapılan susam tahlilinde salmonella bakterisine rastlandığını bildirildi.

MHP Trabzon Milletvekili Nail Çelebi, Pakistan’dan Mehmet Nuri İlçi adlı bir firma tarafından ithal edilen ve Trabzon Gümrüğü’nden yurda sokulmak istenen 8 TIR dolusu, yaklaşık 200 ton susamdan Trabzon Tarım Müdürlüğü tarafından alınan numunelerin İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nde tahlil edildiğini, yapılan 3 ayrı tahlilde de salmonella bakterisine rastlandığını kaydetti. 8 TIR’ın susamlarla birlikte geri gönderildiğini belirten Nail Çelebi, şunları söyledi: “Geçen ocak ayında 8 TIR ile Pakistan’dan gelen yaklaşık 200 ton susam Gürbulak Sınır Kapısı’ndan geçerek Trabzon Gümrüğü’ne ulaştı. Gümrükte, mühürleri açılan TIR’lardan Tarım İl Müdürlüğü elemanları tarafından Gıda Kanunu ve ithal rejimi gereğince susam numuneleri alındı.

İl Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğü’nde susamlar üzerinde yapılan ilk incelemede salmonella bakterisine rastlandı. Bunun üzerine tahliller yenilendi. Her biri 5 gün süren 3 ayrı tahlil sonucunda salmonella bakterisine rastlanması dolayısıyla TIR’ları mühürleyerek geri gönderdik. TIR’lar, Pakistan’a gitmek üzere Gürbulak Sınır Kapısı’ndan İran’a giriş yaptılar.” Geri gönderilen susamların İran’da, araç ve firma değişikliği yapılarak yeniden yurda sokulduğunu tahmin ettiklerini kaydeden Çelebi, “Pakistan’a gitmek üzere Türkiye’den İran’a geçen 8 TIR’da bulunan susamlar, ithalatçı firma tarafından bir başka firmaya devredildi. Yeni firma, susamları başka araçlara yükledi. Gaziantep Tarım Müdürlüğü’nden ön izin alan yeni firma, susamları Gaziantep Gümrüğü’ne götürdü. Burada yapılan inceleme ve tahlillerde, susamlarda salmonella bakterisine rastlanmadı. Susamların şubat ayı içinde yurda girişi yapıldı. Ancak, satışa sunulup sunulmadığını bilmiyoruz.’dedi.

Bakanlık soruşturma başlattı

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili soruşturma başlattığını bildiren Nail Çelebi, “Salmonella bakterisi taşıdığı iddia edilen susamların yurda sokulması ile ilgili Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü harekete geçirildi. Trabzon ve Gaziantep Tarım İl müdürlüklerinden konuyla ilgili dosyalar istendi. İlk etapta yapılan inceleme ve sorgulamalar, salmonella bakterisi taşıdıkları için Trabzon Gümrüğü’nden yurda girişine izin verilmeyen susamların, İran’da araç ve firma değişikliği yapılarak Gaziantep Gümrüğü’nden yurda sokulduğu yönündedir” dedi.

Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen helvaların salmonella bakterisi taşıdıkları gerekçesiyle geri gönderildiğini kaydeden Çelebi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın konu ile ilgili Tarım İl müdürlüklerine yazı göndererek, yurda girişi yapılan ve helvanın ana maddesi olan susamlarda tahlil yapılmasını istediğini hatırlattı. Çelebi, bunun üzerine Türkiye’de ilk kez Trabzon’da yapılan susam tahlilinde salmonella bakterisine rastlandığını kaydetti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, salmonellanın gıdalardan ağız yoluyla bulaşan bir bakteri olduğunu ve bin 700 alt türünün bulunduğunu kaydetti. Bu türlerden birinin tifo olduğunu belirten Prof. Dr. Köksal, şöyle konuştu: “Salmonella gıdalar aracılığı ile bağırsak çeperine girer ve çoğalır. Sonra da lenf ya da kan yolu ile bütün organizmaya yayılır. Bazı türlerinin antibiyotiklere dirençli olması nedeniyle tedavisi oldukça güçtür. Bağırsak sistemini etkileyerek ishal yapan, vücuda yayılması ile ateşli seyredebilen salmonella, bazı bünyelerde ölümle dahi sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilir.”