Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginizin Kalbini Dogmadan Güvenceye Alin

Sizde ya da ailenizde dogumsal kalp hastaligi varsa, diyabet hastasiysaniz ya da tüp bebek yöntemiyle gebe kaldiysaniz hamileliginiz sirasinda önerilen fetal eko kontrolü erken teshis ve tedavide önemli bir yasam avantaji sagliyor.

Her 100 dogumdan birinde dogumsal kalp hastaligi görülüyor. Dogumsal kalp hastaliklari, dogumdan önce anne karninda fetal eko ile belirlenebiliyor. Erken taninin önemli bir yasam avantaji sundugunu, dogumdan sonra yapilan ameliyatlarda yüzde 95 oranlarinda basari elde edildigini belirten, Anadolu Saglik Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Sertaç Çiçek, tedavi edilen bu çocuklarin saglikli bir sekilde hayatini sürdürebildigini söyledi.

Çocuk Kardiyolojisi Uzmani Dr. Resmiye Töre Besikçi ise, özellikle risk faktörü tasiyan hamileliklerde bebegin kalbinin anne karninda taranmasinin önemine dikkat çekiyor.

Tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuklarda kalp hastaliklarina rastlanabiliyor.

Fetal eko ultrason sayesinde erken tani ve sonrasinda tedavi planlaniyor. Dogumsal kalp hastaliklari olan bebekleri bazen dogar dogmaz ameliyat etmek gerekiyor. Erken tani konmasi sayesinde dogum da buna göre planlanabiliyor. Yani, özel tarama yöntemleriyle anne karnindaki bebegin kalbi hamileligin 16-18’inci hafta görüntüleniyor, sorunlar varsa belirleniyor ve gereken önlemler geç kalinmadan aliniyor.

Bebegin Kalp Sagligi Anne Karninda Belirlenmeli

Anadolu Saglik Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Sertaç Çiçek sunlari söyledi:

“Bebeklerde çok çesitli kalp hastaliklarina rastlayabiliyoruz. Bunlarin en yaygini kalpte delik olmasi. Gelisen teknoloji sayesinde artik anne karninda kalp gelismesini tamamladiktan sonra rahatlikla bu hastaliklarin tanisini koyabiliyoruz. ‘Fetal ekokardiyografi’ dedigimiz yöntemde, ses dalgalari vasitasiyla bebegin anne rahmindeyken kalp ve dolasim sistemini degerlendiriyoruz. Hamileligin 16-18’inci haftasinda kalpte bir sorun olup olmadigi belirlenebiliyor. Dogumdan sonra ameliyat olan çocuklarin yüzde 95’i tedavi sonrasi hiçbir ciddi sorun olmadan, saglikli olarak yasamlarini sürdürebiliyorlar. Tabii ki düzenli doktor kontrollerine gitmeleri gerekiyor, tipki diger insanlar gibi. Çogu zaman ömür boyu ilaç kullanmalari da gerekmiyor. Yani ameliyatlarin basari oranlari yüzde 95’lere ulasiyor.”

Riskli Durumlarda Fetal Ekokardiyografi Öneriliyor

Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Kardiyoloji Uzmani Dr. Resmiye Töre Besikçi fetal ekokardiyografinin her bebege uygulanmadigini, ancak risk faktörlerinin geçerli oldugu durumlarda önerildigini söylüyor. Dogumsal kalp hastaliklarinin risk faktörleri arasinda genetik özelliklerin önemli bir yeri var. Ailede dogumsal kalp hastaligi varsa, çocuklarda da görülebiliyor. Diyabetik ya da metabolik hastaliklari olan annelerin çocuklari risk altinda. Gebelik sirasinda geçirilen viral enfeksiyonlar ve bazi kromozom bozukluklari da bebeklerde kalp hastaliklarina yol açabiliyor. Son zamanlarda özellikle tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelmis çocuklarda kalp hastaliklarina rastlaniyor.

Anne alkol ya da madde bagimlisi ise, gebelik süresince bebegin kalbinde sorun olusturabilecek ilaçlarin kullanildiysa, gebeligin ilk üç ayinda kizamikçik gibi viral hastaliklarin geçirilmesi durumunda ya da kromozom bozukluguna bagli birtakim hastaliklar varsa, ayrica tüp bebek yöntemiyle hamile kalan kadinlarin bebeklerinde fetal ekokardiyografik inceleme öneriliyor. Risk faktörleri degerlendirilirken bebegin kalbi disinda bir organinda sorun olup olmadigina da bakiliyor.

Anne Karnindaki Bebegin Kalbi Ayrintili Olarak Inceleniyor

Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Kardiyolojisi Uzmani Dr. Resmiye Töre Besikçi, dogumsal kalp hastaliklarinin erken tanisi ile ilgili sunlari söyledi:

“Anne karnindaki bebegin kalbinin ayrintili olarak taranmasiyla, kalbin yapisi, çalismasi ve ritmi detayli olarak incelenebiliyor. Bebeklerde çok ciddi kalp hastaliklari görülebiliyor. Amacimiz bunlari erkenden belirlemek. Örnegin, kalbin sol tarafinin gelismesinin eksik kaldigi “hipoplastik sol kalp sendromu’ dedigimiz önemli bir hastalik var. Bu, erkenden tanimak istedigimiz en önemli hastaliklardan biri. Ayrica kalbin içindeki kapaklarin olusmamasi ya da kapali durumda olmasi, kalbin iki veya üç odacikli olmasi, ana atardamarlarin ters olarak çikmasi gibi hayati tehdit edici ciddi yapisal sorunlari belirlemeye çalisiyoruz. Bu incelemede kalbin içindeki kitle ve tümörleri de belirleyebiliyoruz. Fetal ekokardiyografinin anne ve bebek sagligi için herhangi bir zarari olmadigini özellikle belirtmek isterim.”

Dogumsal kalp hastaliklari olan bebekleri bazen dogar dogmaz ameliyat etmek gerekiyor. Bu ameliyatlar içinse özel egitimli ekipler, ciddi bir altyapi ve ileri teknoloji gerekiyor. Erken tani kondugunda dogum buna göre planlanabiliyor; anne babanin uygun hastane seçme sansi oluyor. Tedaviye hemen baslanabiliyor. Bu da ciddi bir yasam avantaji sunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası