Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IDRAR KAÇIRMA KADER DEGIL

Ileri yaslarda görülen ve sanilanin aksine sadece kadinlarin degil, erkeklerin de yasam kalitesini tehdit eden idrar kaçirma rahatsizligi çesitli nedenlerle ortaya çikabiliyor. Olus biçimine göre farkli tipleri bulunan hastalik, egzersiz ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebiliyor.

21 Ekim 2008, Istanbul - Ülkemizde çok sayida kadin ve erkegin yasam kalitesini olumsuz etkileyen idrar kaçirma rahatsizligi, genel olarak gizli sakli yasaniyor. Oysa, özellikle dogum sirasinda vajinada meydana gelen rahatsizliklara bagli olarak ortaya çikan idrar kaçirma, tedavi edilebilir bir hastalik.

Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Fatih Güçer, idrar kaçirmanin çesitli alt basliklarinin olduguna, nedenleri ve olus biçimleri farkli olsa da egzersizler ya da cerrahi müdahale ile tedavi edebildigini dikkat çekiyor. Güçer hastalikla ilgili su bilgileri veriyor:

“Yaslilikta idrar kaçirma birçok alt baslik içeriyor ve bunlar idrar kaçirmanin degisik tiplerini olusturuyor. Stres inkontinans tipinde gülünce, öksürünce, agir esya kaldirinca ve hatta agir vakalarda merdiven çikarken dahi olan idrar kaçirma yasanabiliyor. Bu tip rahatsizlik zorlu normal dogum yasayan genç kadinlarda olabildigi gibi, menopoz sonrasinda vajenin canliligini saglayan östrojen hormonun çekilmesine bagli rahim veya vajen sarkmasi olan kadinlarda da görülebiliyor. Sikisinca olan idrar kaçirma ise daha çok nöro-musküler alt yapisi olan bir idrar kaçirma tipidir ve kisi gün içerisinde çok sik idrar çikmasa bile tuvalete gitme ihtiyaci oldugunda, tuvalete gidene kadar idrarini kaçirir. Asiri aktif mesaneli hastalar ise idrar kaçirma rahatsizliginin diger tipini yasarlar. Aslinda bu hastalarin asil sorunu çok sik idrara çikmaktir ancak bazilarinda sikisinca idrar kaçirma meydana gelebilir. Kisi birden fazla idrar kaçirma tipini bir arada yasayabilir ve durum biraz daha karmasik hale gelebilir.”

Tipine göre idrar kaçirma risk gruplari da degisiyor

Idrar kaçirma probleminin tipine göre risk gruplari degisiyor. Örnegin zorlu veya birden fazla vajinal dogum yapmis hastalarda stres inkontinans tipte idrar kaçirmasi görülüyor. Bu kisilerde dogum esnasinda yasanan travmaya bagli olarak, vajen duvarlarinin idrar kesesi boynuna yaptigi destek azaliyor. Vajen duvarlarinin esnemesi, hatta rahmin de vajen ile beraber sarkmasi veya esnemesi gibi, vajende sarkma olmadan da, dogumda yasanan travmadan dolay stres inkontinans tipli kaçirma olabiliyor.

Sikisinca olan ve tuvalete gidene kadar idrar kaçirma probleminin altinda ise, sinirsel alt yapi bulunuyor. Asiri aktif mesane sadece kadinlarda degil erkeklerde de yasanabiliyor ve sikligi yas ilerledikçe görülme sikligi artiyor.

Idrar kaçirma rahatsizliginin tedavisi mümkün

Stres inkontinans tipteki idrar kaçirmanin altinda yatan en önemli olay, vajenin ve pelvis tabanin dogumda ugramis oldugu travmadir. Zorlu dogumlardan kaçinmak veya bu tip dogumlar sonrasinda pelvis tabani denilen bölüm ile vajen kaslarini güçlendirmek için düzenli egzersiz yapmak, ileride sorunlarin ortaya çikmasini engeller ya da olasi sorunlarin siddetini azaltir. Bu egzersizler için profesyonel yardim almak gerekir çünkü bilinçli ve programli bir sekilde yapilmadikça hastaya fayda getirmez.

Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Fatih Güçer, hastaligin tedavi yöntemleri hakkinda su bilgileri veriyor:

“Stres inkontinans tipte idrar kaçirma artik oturmus ise yani hasta bize idrar kaçirdigi için gelmis ise, hafif formlarda egzersiz tedavisi uyguluyor, orta ve ileri formlarda ise cerrahi müdahalede bulunuyoruz. Cerrahi tedavi tekniklerinde son yillarda olan ilerlemelerle, eger hasta bize sadece idrar kaçirma nedeniyle gelmis ise (eslik eden vajen ve rahim sarkmasi yok ise) 15-20 dakika süren bir ameliyat ile tedavi tamamlaniyor. Gerek asiri aktif mesane probleminde, gerekse sikisinca idrar kaçirma problemi olan hastalarda ilk yapilacak sey, basit bir idrar yolu enfeksiyonunu ekarte etmektir. Daha sonra kisiye hayat biçimi, tükettigi sivi çesidi, miktari ile ilgili almasi gereken önlemler hakkinda bilgi verilir. Bu önlemlerin yeterli olmadigi hastalarimiza, mesane jimnastigi, Kegel egzersizleri, biofeedback tedavileri, pelvis tabani kaslarinin elektriksel stimulasyonu tedavisi denenebilir. Son olarak, ilaç tedavisine geçilebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası