Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Çocuklarda güçlü bir bağışıklık sisteminin varlığı, virüs ve bakteri gibi enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmaların hastalık oluşturmasına engel olur. Çocukluk çağının farklı dönemlerinde bağışıklık sistemi farklı güç ve özellikler taşır.

Yenidoğan Dönemi: Yeni doğan bebek hayatının ilk aylarında dış faktörlere ve hastalıklara karşı oldukça duyarlıdır. Bebeğin kendi savunma mekanizmasını oluşturan yapı taşlarının sentezlenmesi genellikle altıncı aydan sonra başlar. Bu döneme kadar bebeğin bağışıklık sistemini anneden geçen koruyucu antikorlar oluşturur. Anneden bebeğe koruyucu antikorların geçişi özellikle gebeliğin son haftalarında olur. Bu nedenle zamanında doğmuş bebeklerin bağışıklık sisteminin prematüre doğmuş bebeklere göre daha güçlü olduğu bilinmektedir.

Anne sütü de bağışıklık sistemini oluşturan yapıtaşları bakımından çok zengindir. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi çok daha güçlüdür. Anne sütü ile beslenmenin özellikle teşvik edilmesi ve hayatın ilk altı ayında temel besin maddesinin anne sütü olması büyük önem taşır.

Aşılama hastalıklara karşı korunmada en önemli silahlarımızdandır. Yeni doğan döneminden itibaren bebeklerin aşılarının zamanında ve düzenli olarak yapılması, bu en korunaksız dönemden itibaren bebeğin bağışıklık sisteminin gittikçe daha da güçlenmesine neden olur.

Oyun Çağı: Oyun çocuklarında aşılama büyük oranda tamamlanmış olur. Çocuklarımız artık aşı ile korunabilen hastalıklara karşı direnç geliştirmişlerdir. Bu dönemde aşılama dışında dengeli ve yeterli beslenme çok büyük önem taşır. Öğünlerde farklı tipte gıda maddelerini dengeli oranlarda ve yeterli miktarlarda alan çocuğun ek olarak vitaminlere ihtiyacı yoktur.

Oyun çocukluğunda bedensel faaliyetlerin artırılması, özellikle açık ve temiz havada zaman geçirilmesi sağlam bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça yardımcıdır. Çocuğun doktoru tarafından gerekli görüldüğünde destek amaçlı vitaminlerin kullanılması uygun olur.

Okul Çağı: Okul çağı çocuklarında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde aşılama tüm çocukluk çağında olduğu gibi büyük önem taşır. Aşıların tekrar dozlarının yapılması, aşılama ile önlenen bulaşıcı hastalıklara karşı koruyuculuğun uzun yıllar devam etmesi açısından önemlidir. Dengeli ve kalori açısından yeterli beslenme okul çağı çocuğunun artmış ihtiyacının karşılanması için gereklidir.

Bu dönemde sportif faaliyetlerin özendirilmesi ve düzenli hale getirilmesi, sporun bir yaşam biçimi haline gelmesine yardımcı olur. Düzenli spor yapan çocuk, hem ruh hem de beden sağlığı açısından ve özellikle de bağışıklık sistemi açısından çok daha güçlü olur.

VKV AMERİKAN HASTANESİ
Pediatri Bölümü
Dr. Ayla Kamburoğlu Göksel