Genel SağlıkHABERLER

SERUM YERİNE ELMA!

Diş çürümelerinden bedeni ve zihni yorgunluklara kadar birçok hastalığın ilacı sayılan elmanın serum gibi değerli olduğunu belirten uzmanlar, bu meyvenin bol miktarda tüketilmesini tavsiye ediyor.

Uzmanların verdiği bilgiye göre, elmadaki “flavonoid” adlı kimyasal madde, kansere sebep olan serbest radikallerin meydana gelmesini önlüyor. Uzmanlar, olgun bir elmanın, sağlıklı bir insanın en ideal kan serumu değerlerine sahip mineral ve elektrolitleri bünyesinde bulundurduğunu belirtti.

Doktorlar, günde 6 adet elma yiyerek yapılacak 8 haftalık bir kürle kan değerlerinin ideal değerlere getirilip, fazla kan yağı ve kolesterole son verilebileceğini dikkat çekti.

Sarı veya yeşil bir elmanın iki kırmızı elma değerinde olduğunu ifade eden uzmanlar, elmanın okul çağındaki çocukların beyin yapısına çok olumlu tesir ettiğini ayrıca menepozdaki kadınların, ruhsal gerginliklerini günde sadece 4 elma yiyerek yüzde 40 oranında azaltabileceğini söyledi.

Elma, bedeni ve zihni yorgunluklara, büyüme çağındaki çocuklara, çocukların boylarının uzamasına, sindirim sisteminin iyi çalışmasına, cildin güzelliğine, kansızlığa, öksürüğe, kan şekerinin düşürülmesine, kemik ve dişlerin gelişmesine çok iyi geliyor. Bunun yanında ishal ve grip tedavisinde, hafızanın güçlenmesine, hasta ve zayıflar için de en iyi ilacın elma olduğu ifade edildi.

Bu arada, elmadaki minerallerin diş çürümelerini engellediğini belirten uzmanlar, elmanın, kabızlık, kanın temizlenmesi, solunum rahatsızlıkları, mide ve bağırsak nezlesi, kan dolaşımının düzelmesi gibi konularda da son derece faydalı olduğunu ve bol miktarda tüketilmesini tavsiye etti.