Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANTRENMAN BAGIMLILIGI

Büyük sehir hayatinin kosusturmacasi içinde kisinin kendine zaman ayirip hem fiziksel hem ruhsal sagligi için iyi gelecek bir ugras olan sporu tercih etmesi oldukça faydalidir. Ancak her seyde oldugu gibi sporu da dozunda yapmak ve asiriya kaçmamak gereklidir. Aksi taktirde yarar için yapilan spor kisiye zarar veren bir bagimlilik haline dönüsebilir.

Antrenman bagimliliginin da tipki diger bagimliliklarin(sigara, alkol vb.) oldugu gibi hem fizyolojik hem de psiko-sosyal açiklamalari vardir. Fizyolojik açiklamasi spor yapan vücudun ürettigi hormonlara alisip tipki diger bagimliliklarda oldugu gibi o hormon düzeylerini vücutta tutmak istemesidir. Yine diger bagimliliklarda oldugu gibi kisinin vücudu ayni tatmin düzeyi için o hormonun daha çok ve daha düzenli saglanmasina ihtiyaç duyar. Bu da kisiyi sürekli ve git gide daha artan düzeyde spor yapmaya sürükler.

Psiko-sosyal nedeni ise genellikle bayanlarda yeme bozukluklari(anorexia nervosa ve bulimia nervosa) na neden olan, kisinin kendiyle barisik olmayisi hatta bunun kimi zaman kisilik bozuklugu düzeyinde olusudur. Bu kisiler ne kadar çok spor yaparlarsa yapsinlar asla “ideal” kilolarina, ölçülerine veya görüntülerine sahip olamazlar. Hep daha iyisi, daha fazlasi vardir. “Ideal’e” ulasmak için hep daha fazla spor yapilmalidir. Yapildikça ise hormonal denge de psikolojik denge kadar etkilenmekte ve daha fazla spor kaçinilmaz hale gelmeye baslamaktadir.

Asiri düzeyde, hatta bagimlilik derecesinde yapilan antrenmanin zararlari sadece bedensel(kaslarin asiri yorulmasi, sakatliklar vs.) degildir. Kisinin kendi vücuduyla ilgili sürekli olarak çarpitilmis fikirlere sahip olusu ve bunun beraberinde seyreden kendileri hakkinda olumsuz düsünceleri kisiyi depresyona kadar götürebilir. Bu bagimlilik yüzünden kisinin sosyal hayati da zarar görebilir. Bir süre sonra bu kisilerin tek sosyal yasantilari spor olur. Arkadaslariyla, esleri dostlariyla yenecek bir yemek ya da gidilecek bir sosyal ortamin yerini çogu zaman spor yapmak alacaktir. Hayat düzenleri tamamen spor antrenmanlarina göre düzenlendigi için sosyal izolasyona varacak düzeyde sikintili durumlarla karsilasmalari olasidir.

Her türlü bagimlilikla mücadelede oldugu gibi antrenman bagimliligiyla mücadelede de en önemli unsur kisinin farkindaligidir. Farkindalik, bireyin kendini neden bu kadar egzersiz yaptigiyla ilgili sorgulamaya baslamasiyla baslar. Kisi bu sirada belli ölçülerde de olsa düsünce yapisindaki degisimleri görmeye baslar. Farkindalik gelistirmeye baslayan bireyler yavas yavas spora ayirdiklari zamanlarini biraz daha azaltmaya ve bu zamanlari baska aktivitelere ayirmaya baslamalari(hatta kendilerini buna zorlamalari) faydali olacaktir. Her bagimlilik tedavisi sirasinda yasandigi gibi kisi ilk basta yoksunluk semptomlari(huzursuzluk, gerginlik, sikinti vb.) gösterebilir. Ancak bu hormonal dengenin oturmasiyla azalacak ve zamanla tamamen kaybolacaktir.

Farkindalik gelistirmekte zorlanan ve yeni düzen kurmaya niyetlenmeyen “antrenman bagimlilarinin” ise daha köklü psikolojik yakinmalarinin olmasi beklenir. Bu durumda bir uzmana kendi psiko-sosyal dengeleri için basvurmalari önerilebilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Psikiyatri Bölümü
Psi. Akli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası