Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANTRENMAN BAGIMLILIGI

Büyük sehir hayatinin kosusturmacasi içinde kisinin kendine zaman ayirip hem fiziksel hem ruhsal sagligi için iyi gelecek bir ugras olan sporu tercih etmesi oldukça faydalidir. Ancak her seyde oldugu gibi sporu da dozunda yapmak ve asiriya kaçmamak gereklidir. Aksi taktirde yarar için yapilan spor kisiye zarar veren bir bagimlilik haline dönüsebilir.

Antrenman bagimliliginin da tipki diger bagimliliklarin(sigara, alkol vb.) oldugu gibi hem fizyolojik hem de psiko-sosyal açiklamalari vardir. Fizyolojik açiklamasi spor yapan vücudun ürettigi hormonlara alisip tipki diger bagimliliklarda oldugu gibi o hormon düzeylerini vücutta tutmak istemesidir. Yine diger bagimliliklarda oldugu gibi kisinin vücudu ayni tatmin düzeyi için o hormonun daha çok ve daha düzenli saglanmasina ihtiyaç duyar. Bu da kisiyi sürekli ve git gide daha artan düzeyde spor yapmaya sürükler.

Psiko-sosyal nedeni ise genellikle bayanlarda yeme bozukluklari(anorexia nervosa ve bulimia nervosa) na neden olan, kisinin kendiyle barisik olmayisi hatta bunun kimi zaman kisilik bozuklugu düzeyinde olusudur. Bu kisiler ne kadar çok spor yaparlarsa yapsinlar asla “ideal” kilolarina, ölçülerine veya görüntülerine sahip olamazlar. Hep daha iyisi, daha fazlasi vardir. “Ideal’e” ulasmak için hep daha fazla spor yapilmalidir. Yapildikça ise hormonal denge de psikolojik denge kadar etkilenmekte ve daha fazla spor kaçinilmaz hale gelmeye baslamaktadir.

Asiri düzeyde, hatta bagimlilik derecesinde yapilan antrenmanin zararlari sadece bedensel(kaslarin asiri yorulmasi, sakatliklar vs.) degildir. Kisinin kendi vücuduyla ilgili sürekli olarak çarpitilmis fikirlere sahip olusu ve bunun beraberinde seyreden kendileri hakkinda olumsuz düsünceleri kisiyi depresyona kadar götürebilir. Bu bagimlilik yüzünden kisinin sosyal hayati da zarar görebilir. Bir süre sonra bu kisilerin tek sosyal yasantilari spor olur. Arkadaslariyla, esleri dostlariyla yenecek bir yemek ya da gidilecek bir sosyal ortamin yerini çogu zaman spor yapmak alacaktir. Hayat düzenleri tamamen spor antrenmanlarina göre düzenlendigi için sosyal izolasyona varacak düzeyde sikintili durumlarla karsilasmalari olasidir.

Her türlü bagimlilikla mücadelede oldugu gibi antrenman bagimliligiyla mücadelede de en önemli unsur kisinin farkindaligidir. Farkindalik, bireyin kendini neden bu kadar egzersiz yaptigiyla ilgili sorgulamaya baslamasiyla baslar. Kisi bu sirada belli ölçülerde de olsa düsünce yapisindaki degisimleri görmeye baslar. Farkindalik gelistirmeye baslayan bireyler yavas yavas spora ayirdiklari zamanlarini biraz daha azaltmaya ve bu zamanlari baska aktivitelere ayirmaya baslamalari(hatta kendilerini buna zorlamalari) faydali olacaktir. Her bagimlilik tedavisi sirasinda yasandigi gibi kisi ilk basta yoksunluk semptomlari(huzursuzluk, gerginlik, sikinti vb.) gösterebilir. Ancak bu hormonal dengenin oturmasiyla azalacak ve zamanla tamamen kaybolacaktir.

Farkindalik gelistirmekte zorlanan ve yeni düzen kurmaya niyetlenmeyen “antrenman bagimlilarinin” ise daha köklü psikolojik yakinmalarinin olmasi beklenir. Bu durumda bir uzmana kendi psiko-sosyal dengeleri için basvurmalari önerilebilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Psikiyatri Bölümü
Psi. Akli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası