Genel SağlıkHABERLER

KIŞIN BİTKİ ÇAYLARINI TERCİH EDİN

Soğuk havaların kendini göstermesiyle birlikte yayılan salgın hastalıklara karşı bitki çayı içilmesi tavsiye ediliyor.

Adaçayı sindirime, kuşburnu soğuk algınlığına, böğürtlen çayı ağız içinde yaralara iyi geliyor. Ihlamur, ateşli soğuk algınlığında terletici ve sakinleştirici rol oynuyor. Bakterilere karşı etkili olan melisa çayı, limon kokulu aromasıyla rahatlatıyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Diyetisyeni Melek Türkmen, alıç, anason, böğürtlen, elma, ıhlamur, kuşburnu, nane, papatya ve kekik gibi bitkilerden elde edilen çayların, siyah çaya oranla sağlık açısından daha fazla yararları olduğunu söyledi.

KUŞBURNU

Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla yaygınlaşan nezle ve grip gibi hastalıklara karşı, sıcak içilen meyve çaylarının olumlu etkileri bulunduğunu anlatan Türkmen, doğal C vitamini içeren kuşburnu çayının solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirdiğini ifade etti.

MENTOL ALERJİSİNE DİKKAT

Türkmen, bilinçli tüketildiği takdirde hiçbir yan etkisi bulunmayan bitki çaylarından günde 2-3 fincan içmenin bir sakıncası olmadığını söyledi. Ancak, özellikle mide ve bağırsak sistemi spazmlarını gidermede yardımcı olan nane çayını, mentol alerjisi bulunan kişilerin daha dikkatli tüketmesi gerektiğini belirten Türkmen, kekik çayının da bir yaşından küçük çocuklar için tavsiye edilmediğini kaydetti

IHLAMUR

En çok bilinen ıhlamur çayının solunum yollarında yumuşatıcı etkilerinin bulunduğunu vurgulayan Türkmen, şunları söyledi:

“Soğuk havalarda insan vücudu hastalıklara karşı daha dayanıksız oluyor. Kış aylarında tüketilen bitki çayları, bedenin savunma sistemini güçlendiriyor. Ihlamur çayı bunun en güzel örneği. Ihlamur aynı zamanda gıcık kesici, ateşli soğuk algınlığı rahatsızlıklarında terletici ve sakinleştiricidir. Spazm çözücü ve idrar artırıcı etkilere de sahip ıhlamur, özellikle kış ayları için idealdir.”

ADAÇAYI VE ELMA ÇAYI

Ramazan ayında oruç tutanların iftar vaktinde çok fazla yemek yemeleri nedeniyle yaşadıkları sindirim problemlerine karşı elma ve adaçayının hazmı kolaylaştırıcı etkisinin olduğunu belirten Türkmen, elma çayının aynı zamanda içerdiği A, B ve C vitaminleri ile vücut irencini de artırdığını söyledi. Lezzetli bir aromaya sahip olan böğürtlen çayının ise A, B1 ve C vitaminleri ile ağız içi yaralarında gargara olarak kullanıldığını anlatan Türkmen, limon kokulu aromasıyla melisa çayının rahatlatıcı ve bakterilere karşı etkili olduğunu sözlerine ekledi.