Genel SağlıkHABERLER

TÜRKLERİN YÜZDE 82’SİNİN DİŞLERİ ÇÜRÜK

“İpana Ücretsiz Ağız ve Diş Muayenesi”kampanyasına göre Türklerin yüzde 82’sinin dişleri çürük

Türkiye’ye 46 yıldır “Sağlıklı Gülüşler” sunan İpana’nın Türkiye çapında yürüttüğü ücretsiz ağız ve diş sağlığı kampanyası sonuçlandı. Özel olarak hazırlanan mobil bir diş muayenehanesiyle gerçekleştirilen kampanya sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 82’sinde diş çürüğü tespit edilirken, yüzde 71’inde dişeti problemi saptandı. Vatandaşların neredeyse yarısının ise ağız ve diş bakımlarını düzenli bir şekilde yapmadıkları ortaya çıktı.

Kampanya çerçevesinde, modern bir diş muayenehanesi olarak tasarlanan mobil araçla, 3 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 10 bin kişinin diş muayenesi tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirildi. İpana tarafından 6 ilde ve 35 yerleşim biriminde yapılan muayenelerde sağlıklı bir ağızda olması gereken 7 belirtli (çürüksüz diş kökleri, sağlıklı diş etleri, çürüksüz, lekesiz, tartarsız ve plaksız dişler, ferah nefes) kontrol edildi ve Türk insanının diş sağlığı ve alışkanlıkları hakkında çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Kampanya boyunca muayene olan vatandaşlara ağız sağlığı için eğitici broşür ile 7 diş problemine karşı tek bir çözüm sunan İpana Komple Ağız Bakımı ürünü armağan edildi. Kampanyaya katılanların yüzde 82’sinde diş çürüğü tespit edilirken, yüzde 71’inde dişeti problemi saptandı. Kampanya sonuçları katılımcıların neredeyse yarısının dişlerini hiç fırçalamadığını ya da çok nadir fırçaladığını ortaya koydu.

Konuyla ilgili açıklama yapan P&G Dış İlişkiler Koordinatörü Hayrünnisa Aligil ise “Bu çalışma sonunda geldiğimiz nokta çok da iç açıcı değil. Başlıbaşına bir sağlık sorunu olan ağız, diş ve dişeti problemleri aynı zamanda pek çok önemli hastalığın da habercisi. Ancak toplumumuzda ağız sağlığı ne yazık ki yeterince önemsenmiyor. Bu nedenle devlet, üniversiteler ve sivil toplumla birlikte gerçekleştirdiğimiz bütün projelerde ağız sağlığının önemini vurgulamayı ve bu konudaki bilinci artırmayı görev bildik. Bu yöndeki çabalarımız artarak sürecek. Amacımız Türkiye’deki herkesin sağlıklı gülüşlere sahip olması.” dedi.

İpana Komple Ağız Bakımı aracı Marmaris, Bodrum, Çeşme, İzmir, Denizli, İzmit, Ankara ve İstanbul’un merkezi noktalarında vatandaşların diş muayenelerini yapmıştı.

Ayrıntılı Bilgi için: Leo PR/Tülin Kara, e-mail: [email protected]

Tel: (0212) 234 27 28/ Dhl: 141