Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA REFLÜ GELISIM GERILIGINE YOL AÇABILIYOR

“ABD’de 7 milyon çocukta reflü oldugu bildirilmekle birlikte; çocuklarda hastaliklara teshis konulurken; ne yazik ki reflü düsünülmemekte ve siklikla atlanabilmektedir.“

Gastro-özefajial reflü; mide içeriginin yemek borusu ile agiza dogru bosalmasi durumudur. Mide içerigi, bazen yemek borusunda kalabildigi gibi bazen de agiza kadar gelebilir.

Kendini degisik sekillerde gösteren reflü, çocuklarda su sikâyetlerden bir ya da birkaçinin gözlenmesi ile belirlenebilir:

Çocugun rahatsiz olmasi, ani aglama ya da kolik tarzi ataga neden olmasi

Çocugun sik sik tükürmesi ya da kusmasi

Yemekten bir ya da birkaç saat sonra çocugun kusmasi

Çocugun yasinin ilerlemesine ragmen, yemek sonrasi kusmalarin devam etmesi

Çocugun yemek yemeyi reddetmesi

Agiz kokusu

Sesi “islak” olan gegirme ve hiçkiriklar

Bazen büyümede gelisim sorunu, siklikla bogaz enfeksiyonlari ve üst solunum yollari hastaliklari ile sesin kalin-boguk olmasi durumlarinda ise “pnömoni astim” izlenebilir. Ciddi vakalarda gelisim geriligi bile görülebilir. Sikça görülen kulak enfeksiyonu, dislerde çürüme olusumu ile sinüzit de izlenen bulgular arasindadir. Bazi durumlarda agizdan salya akmasi da gözlemlenebilir.

ABD’de 7 milyon çocukta reflü oldugu bildirilmekle birlikte; çocuklarda hastaliklara teshis konulurken; ne yazik ki reflü düsünülmemekte ve siklikla atlanabilmektedir.

Bebeklerin yaklasik %65’i, yemek sonrasi gidalarini gegirmekte ve bu durum fizyolojik olarak dogal kabul edilmektedir. Gerek içerigin fazla olmasi, gerekse olusum sikligi sonucu komplikasyonlarin görülmesi nedeni ile bu durum, hastalik olarak tanimlanabilir.

Pek çok bebekte fizyolojik olarak dogal bir sekilde görülebilen reflü, zamanla azalarak ortadan kalkar ve herhangi bir komplikasyona yol açmaz. Bu durumlarda çocugun ailesine detayli bilgi verilmesi yeterli olur. Ancak daha ciddi durumlarda bazen mide asitinin özafagusa etkisi ile burada enflamasyon gelisebilir. Bu durum ise ciddi agrilar ile yutkunma sorunlarina yol açabilir. Bu enflamasyon, yemek borusunda ödem yaratabildigi gibi yara dokusu ile darlik olusumuna da sebebiyet verebilir.

Bu durumun getirecegi agri ve zorluk neticesinde; eger bebek yemek yemeyi kisitlarsa, bebegin büyümesi duraklayabilir.

Hastaligin tanisi için yutkunma filmleri (baryum esophagogram), pH testi ya da endoskopi yardimci olabilir. Ancak çogu kez doktorlar, hastanin hikâyesinden yola çikarak tani koyabilir.

Tedavide; beslenme aliskanliklari ile beslenme tekniklerinin düzenlenmesi önerilir. Bebegin uyanik saatlerinde dik tutulmasi, gazinin çikarilmasi ile baharatli yiyeceklerden kaçinilmasi, mamanin daha koyu olarak hazirlanmasi tavsiye edilir. Besiginin basucunun biraz yükseltilmesi de gece uykusu için faydali olacaktir. Bebegin giysilerinin de çok siki olmamasi gerekir. Gerektigi takdirde, anti-asit ya da asit salgini engelleyen ilaçlar, doktor gözetiminde kullanilabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Gastroentoloji Bölümü / Dr. Kasim Kazbay
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası