Genel SağlıkHABERLER

DİŞ BEYAZLATMA SİGARA BIRAKMAYA YARDIMCI MI?

Plusdent Diş Kliniği’nde Diş Hekimi Onur Öztürk sigarayı bırakmanın tabi ki en önemli nedeninin diş beyazlatma olmadığını ancak diş beyazlatma tedavisi gören hastalarının olumlu sonuçları yaşadıktan sonra bu alışkanlılarına devam ederken iki kere düşündüklerini ve bir kısmının bu tedaviden sonra sigarayı bıraktıklarını belirtti.

Plusdent Diş Kliniği’nden Onur Öztürk diş beyazlatmanın diş kliniklerinde yaklaşık olarak bir saat içerisinde yapıldığını hatta hastalarının öğle arasında gelip işlerine bembeyaz dişlerle döndüklerini belirtiyor. Genelde dişlerde memnun edici beyazlatma meydana geldiğini ve bu beyazlığın yaklaşık olarak 18-24 ay kadar devam ettiğini ancak kalıcılığın daha çok hastanın beslenme alışkanlığı ve nikotin kullanımına bağlı olduğunu da ifadelerine ekliyor.

Nikotin dişlerde lekelere sebep olan tek kötü alışkanlık değildir bunun yanında kafein, kırmızı şarap, soslar, genetik özellikler ve birçok boyar madde dişlerde renkleşmelere neden olurlar. Fakat renkleşmenin çokluğu ve dişlerdeki sararma bu tarz maddelerin ne kadar sık tüketildiğiyle ve alakalıdır. Bu nedenle sigara tiryakiliği olan ve bunun yanında da kafeinli içecek tüketen kişilerin dişlerinde normalden daha fazla sararma ve leke bulunduğunu belirten Diş Hekimi Onur Öztürk böyle kişilerin dişlerini beyazlatmanın bir seanstan daha uzun sürebildğini ancak bu kişilerin elde edilen sonuçla beraber sigarayı bıraktıklarını ya da azatlıklarını belirtti. Zaten sigarayı bırakmayı hedefleyen ancak bir türlü buna cesaret edemeyen bazı hastalarında diş hekimlerini ziyaret edip dişlerini beyazlattıktan sonra bu alışkanlıktan vazgeçtiklerini diş beyazlatmanın onların bu alışkanlığı bırakmada cesaret verdiğini söylüyor.