Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deri Yaslanmasini Giderici Ve Yavaslatici Tedavilerde Yilda 160 Milyar Dolar’dan Fazla Harcama Yapiliyor

Yapilan arastirmaya göre tüm dünyada, deri yaslanmasini giderici ve yavaslatici tedavilerde 160 Milyar Dolar’dan fazla harcama gerçeklestiriliyor. Yapilan arastirmalar kapsaminda bu harcaminin en önemli nedenleri arasinda sigara içenlerde kirisiklik olusumunun içmeyenlere oranla 2 ila 5,5 kat daha fazla olmasi gösteriliyor. Içilen sigara orani ile dogru orantili olan bu etkiler erkeklere oranla kadinlarda daha fazla görülüyor.

Sigara ve tütün ile mücadele konusunda öncü olan “Türkiye Sigarayla Savas Dernegi” tarafindan Istanbul Aydin Üniversitesi’nin ev sahipliginde 13 Mart 2008, Persembe günü “Sigara ve Cilt Sagligi” konulu bir seminer düzenlendi. GATA Haydarpasa Egitim Hastanesi Dermatoloji Klinigi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Dogan’in konusmaci olarak katildigi seminerde, sigara ve neden oldugu cilt sagligi sorunlarina iliskin çarpici açiklamalar katilimcilar ile paylasildi.

Sigaranin çesitli nedenlerle dünyada her yil yaklasik 3 milyon insanin ölümüne neden oldugunu belirten GATA Haydarpasa Egitim Hastanesi Dermatoloji Klinigi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Dogan; “Sigara önlenebilir maluliyet nedenlerinin basinda gelir. Sigaranin deri, mukoza kanserleri ve bazi deri hastaliklarinin olusumunda ve derinin erken yaslanmasinda belirgin etkisi yapilan arastirmalarla gösterilmistir. Örnegin günde 40 sigaradan fazla içilmesi agiz içi kanser riskini 5 kat artirir” dedi.

Pasif içiciler de ayni riski paylasiyor!

Yapilan arastirmalar sonucunda sigara içenlerde kirisiklik olusumunun içmeyenlere göre 2 ile 5,5 kat daha fazla oldugunu vurgulayan Doç. Dr. Bilal Dogan; “Bu risk kadinlarda daha fazladir. Sigaranin bu tür etkileri içilen sigara miktariyla da dogru orantilidir. Sigara, sigara içimine özgü kirisikliklardan baska, fotoyaslanmaya benzer deri yaslanmasina da neden olmaktadir. Dumanin temas ettigi alanlarda yaslandirici etkinin daha fazla olmasi, pasif içicilerin de ayni risklerle karsi karsiya olduklarini gösteriyor” dedi.

Her geçen gün artan sigara salginina karsi basta çocuk ve gençler olmak üzere tüm insanlari koruma ve tütün dünyada yok oluncaya kadar mücadeleyi sürdürme gayesi ile çalismalarina devam eden Türkiye Sigarayla Savas Dernegi Genel Baskani ve Istanbul Aydin Üniversitesi Mütevelli Heyet Baskani Dr. Mustafa Aydin yaptigi açilis konusmasinda “Tütün Kontrol Kanunu” ile Türkiye’de sigara ile mücadele devrim denebilecek önemli bir dönüm noktasina ulasildigina deginerek; “Ulasilan bu noktada Türkiye Sigarayla Savas Dernegi’nin uzun ugras ve çabalari da vardir. Sigara / tütün ile mücadele konusunda bu güne kadar öncü bir görev üstlenmis, yasanin çikmasinda etkin çalismalarda bulunmus olan dernek, bundan sonra bu yasanin uygulanmasina destek verecek ve uygulamayi yakindan takip edip, denetleyecektir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası