Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deri Yaslanmasini Giderici Ve Yavaslatici Tedavilerde Yilda 160 Milyar Dolar’dan Fazla Harcama Yapiliyor

Yapilan arastirmaya göre tüm dünyada, deri yaslanmasini giderici ve yavaslatici tedavilerde 160 Milyar Dolar’dan fazla harcama gerçeklestiriliyor. Yapilan arastirmalar kapsaminda bu harcaminin en önemli nedenleri arasinda sigara içenlerde kirisiklik olusumunun içmeyenlere oranla 2 ila 5,5 kat daha fazla olmasi gösteriliyor. Içilen sigara orani ile dogru orantili olan bu etkiler erkeklere oranla kadinlarda daha fazla görülüyor.

Sigara ve tütün ile mücadele konusunda öncü olan “Türkiye Sigarayla Savas Dernegi” tarafindan Istanbul Aydin Üniversitesi’nin ev sahipliginde 13 Mart 2008, Persembe günü “Sigara ve Cilt Sagligi” konulu bir seminer düzenlendi. GATA Haydarpasa Egitim Hastanesi Dermatoloji Klinigi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Dogan’in konusmaci olarak katildigi seminerde, sigara ve neden oldugu cilt sagligi sorunlarina iliskin çarpici açiklamalar katilimcilar ile paylasildi.

Sigaranin çesitli nedenlerle dünyada her yil yaklasik 3 milyon insanin ölümüne neden oldugunu belirten GATA Haydarpasa Egitim Hastanesi Dermatoloji Klinigi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Dogan; “Sigara önlenebilir maluliyet nedenlerinin basinda gelir. Sigaranin deri, mukoza kanserleri ve bazi deri hastaliklarinin olusumunda ve derinin erken yaslanmasinda belirgin etkisi yapilan arastirmalarla gösterilmistir. Örnegin günde 40 sigaradan fazla içilmesi agiz içi kanser riskini 5 kat artirir” dedi.

Pasif içiciler de ayni riski paylasiyor!

Yapilan arastirmalar sonucunda sigara içenlerde kirisiklik olusumunun içmeyenlere göre 2 ile 5,5 kat daha fazla oldugunu vurgulayan Doç. Dr. Bilal Dogan; “Bu risk kadinlarda daha fazladir. Sigaranin bu tür etkileri içilen sigara miktariyla da dogru orantilidir. Sigara, sigara içimine özgü kirisikliklardan baska, fotoyaslanmaya benzer deri yaslanmasina da neden olmaktadir. Dumanin temas ettigi alanlarda yaslandirici etkinin daha fazla olmasi, pasif içicilerin de ayni risklerle karsi karsiya olduklarini gösteriyor” dedi.

Her geçen gün artan sigara salginina karsi basta çocuk ve gençler olmak üzere tüm insanlari koruma ve tütün dünyada yok oluncaya kadar mücadeleyi sürdürme gayesi ile çalismalarina devam eden Türkiye Sigarayla Savas Dernegi Genel Baskani ve Istanbul Aydin Üniversitesi Mütevelli Heyet Baskani Dr. Mustafa Aydin yaptigi açilis konusmasinda “Tütün Kontrol Kanunu” ile Türkiye’de sigara ile mücadele devrim denebilecek önemli bir dönüm noktasina ulasildigina deginerek; “Ulasilan bu noktada Türkiye Sigarayla Savas Dernegi’nin uzun ugras ve çabalari da vardir. Sigara / tütün ile mücadele konusunda bu güne kadar öncü bir görev üstlenmis, yasanin çikmasinda etkin çalismalarda bulunmus olan dernek, bundan sonra bu yasanin uygulanmasina destek verecek ve uygulamayi yakindan takip edip, denetleyecektir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası