Genel SağlıkHABERLER

ANTİK TIP ALETLERİ VKV AMERİKAN HASTANESİ SANAT GALERİSİ’NDE

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi, Anadolu’da bulunan antik tıp aletlerinin yer aldığı sergi ile açılıyor. Sanatseverlerin buluşma noktaları arasında yerini alacak olan galeride, 29 Mart – 30 Mayıs tarihleri arasında “Tanrısal Gücün Elçileri: Antik Çağda Tıp Aletleri” sergisi gezilebilecek.

Türkiye’de “bir hastane içinde kurulan ilk sanat galerisi” olma özelliği taşıyan VKV Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi, Tunç Devri ve Roma dönemine ait 200’ün üstünde parça eserin sergileneceği “Tanrısal Gücün Elçileri: Antik Tıp Aletleri” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tıpta kullanıldığı tahmin edilen araçlar ve insanların kişisel bakımları için (güzellik veya temizlik) kullandıkları aletlerden oluşan sergide yer alan eserler arasında kaşıklar (hem ilaç ölçeği hem de küret olarak kullanılıyor), kulak sondaları (kulak içindeki yaraların, yabancı cisimlerin ve kulak kirlerinin temizlenmesinde ve çıkartılmasında kullanılıyor), cerrahi aletler (cımbız, bistüri / bıçak, küret / problar, dağlama aletleri), merhem sürücüler, bakım setleri ve iğneler yer alıyor.

VKV Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi’nde sergilenecek olan ve hemen hemen hepsi Erken Tunç Devri ve Roma dönemine ait eserlerin en ilginçlerinden biri de Tanrı Bes heykeli. Bir Mısır tanrısı olan koruyucu Tanrı Bes, Mısırlılar’dan başlayıp Roma dönemine uzanan ve halen az gelişmiş toplumlarda kötü ruhları kovduğuna inanılan bir figür. Sergilenen bu eser Batı Anadolu’da bulunmuş ve Roma dönemine ait.

Kolleksiyonun sahibi Prof. Dr. Erdoğan Yalav, eserlerin Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi’nde sergilenme sebebini “bir mesleğin geçmişini bilmeden içinde bulunduğumuz bilimi geliştiremeyiz” diyerek özetliyor. Prof. Dr. Yalav: “Geçmişi bilmek, nereden gelip nerelere vardığımızı görmek, insanların neler çektiklerini, ağrıyı nasıl yok ettiklerini öğrenmek adına bu eserleri sanatseverlerle paylaşmak istedik” diyor.