Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EVDE HASTA BAKIMI EGITIM VE TECRÜBE ISTER!

Aralarinda merhum Basbakanimiz Bülent Ecevit'in de bulundugu ileri yaslardaki hastalarin evde bakimlari sirasinda temel kurallara uyulmamasi büyük problemler olusmasina sebep olabilmektedir.

Evde hasta bakimi kurallarina uyulmadigi takdirde basta yatak yaralari ile dolasim bozuklugu, kan pihtilasmasi ve akciger enfeksiyonlari gibi çesitli sikintilar ortaya çikacaktir.

Kronik hastaliga sahip hastalarin da diger saglikli insanlar gibi, günlük rutin hayatlarini sürdürme gereksinimleri vardir. Özellikle yatan hastalarda ; basta yatak yaralari ile dolasim bozuklugu, kan pihtilasmasi ve akciger enfeksiyonlari gibi çesitli sikintilar ortaya çikabilir. Ileri yaslardaki hastalar, kendi ihtiyaçlarini göremezler. Bu yüzden hastanin tirasindan günlük temizligine, ilaçlarinin düzenli bir sekilde alinmasindan, fizyoterapi ihtiyaçlarinin görülmesine ve beslenmesine kadar bütün ihtiyaçlari gün içinde karsilanmalidir.

Hastalarin içinde özellikle yatalak hastalar için büyük önem arz eden konularin basinda da, yatan hastanin, yatak yaralari henüz açilmadan koruyucu önlemler alinmasidir.Aksi taktirde yaralar açildigi andan itibaren , hem hastanin yasam konforu, hem de sagligi açisindan ileriye dönük oldukça ciddi problemler olusmaktadir.Hasta yakinlarinin yaptigi en önemli hatalardan biri de kulaktan dolma çesitli ilaçlari, bu yaralar üzerinde uygulamasi ve kendi çabalariyla fayda saglamak isterken aksine yarayi,hastaligi daha da kötü,önüne geçilemez,tedavi edilemez hale getirmesidir.. Bu konuda ülkemizde, evde hasta bakimi veren kurumlardan destek alinmali ve evde hasta bakimi konusunda ayrica deneyim kazanmis, alaninda uzman saglik personeli ile koordineli çalisilmalidir.

Ülkemizde evde hasta muayenesi saglayan ve kadrosunda gerekli uzman doktorlari olan kurum sayisi oldukça azdir. Devlet sektöründe ise ne yazik ki gerekli mevzuat saglamadigi için evde hasta bakim kurumlari bulunmamaktadir.

Devletin evde hasta bakimi konusuna el atmasi hem ekonomik, hem de hastane yogunluluklarinin düsürülmesi açisindan çok faydali olacaktir. Sosyal güvenlik kurumlarinin da evde hasta bakimina önem vermesi, hasta ve hastane maliyetlerini önemli oranda düsürecek ve hastanelerdeki yigilmalarin önüne geçilebilecektir.

Günümüz kosullarinda artik aileleri bir arada tutmak ta zorlasmis, dolayisiyla çalisan çiftler; vakit problemleri, evlerinin küçük olmasi gibi sebeplerden dolayi, bakim gerektiren yaslilarini huzurevlerine birakma egilimindedirler. Türk halkinin özelliklerinden biri olan yasliya hizmet, saygi kavrami da bu çerçevede yavas yavas yok olmaktadir.

Evde hasta ve yasli bakimina verilen önem Avrupa ülkelerinde oldukça göze çarpan bir kavramdir Geçmisi yaklasik 100 yila dayanan Avrupali kurumlar, devlet destegi ile bu konuya çözüm getirmisler ve ülkelerine de büyük ekonomik fayda saglamislardir.Bizim ülkemizde ise yapilmasi gerekenlerin basinda halkimizin demografik anlamda yas grubunun tespiti, evde bakima ihtiyaci olan kisilerin kayit altina alinmasi ve en önemlisi de evde bakimi mümkün olan hastalarin, hastanelerde bakilmasindan kaynaklanan maddi ve manevi kayiplarinin tespiti gerekmektedir.

Tasarrufa büyük ihtiyaç duydugumuz su dönemde, maliyetlerin çok düsecegi de yadsinamaz bir gerçektir.

M.Metin GÖÇMENGIL
Genel Müdür
Medical Home özel Saglik ve Evde Hasta Bakimi Hizmetleri
www.medicalhomeweb.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası