Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EVDE HASTA BAKIMI EGITIM VE TECRÜBE ISTER!

Aralarinda merhum Basbakanimiz Bülent Ecevit'in de bulundugu ileri yaslardaki hastalarin evde bakimlari sirasinda temel kurallara uyulmamasi büyük problemler olusmasina sebep olabilmektedir.

Evde hasta bakimi kurallarina uyulmadigi takdirde basta yatak yaralari ile dolasim bozuklugu, kan pihtilasmasi ve akciger enfeksiyonlari gibi çesitli sikintilar ortaya çikacaktir.

Kronik hastaliga sahip hastalarin da diger saglikli insanlar gibi, günlük rutin hayatlarini sürdürme gereksinimleri vardir. Özellikle yatan hastalarda ; basta yatak yaralari ile dolasim bozuklugu, kan pihtilasmasi ve akciger enfeksiyonlari gibi çesitli sikintilar ortaya çikabilir. Ileri yaslardaki hastalar, kendi ihtiyaçlarini göremezler. Bu yüzden hastanin tirasindan günlük temizligine, ilaçlarinin düzenli bir sekilde alinmasindan, fizyoterapi ihtiyaçlarinin görülmesine ve beslenmesine kadar bütün ihtiyaçlari gün içinde karsilanmalidir.

Hastalarin içinde özellikle yatalak hastalar için büyük önem arz eden konularin basinda da, yatan hastanin, yatak yaralari henüz açilmadan koruyucu önlemler alinmasidir.Aksi taktirde yaralar açildigi andan itibaren , hem hastanin yasam konforu, hem de sagligi açisindan ileriye dönük oldukça ciddi problemler olusmaktadir.Hasta yakinlarinin yaptigi en önemli hatalardan biri de kulaktan dolma çesitli ilaçlari, bu yaralar üzerinde uygulamasi ve kendi çabalariyla fayda saglamak isterken aksine yarayi,hastaligi daha da kötü,önüne geçilemez,tedavi edilemez hale getirmesidir.. Bu konuda ülkemizde, evde hasta bakimi veren kurumlardan destek alinmali ve evde hasta bakimi konusunda ayrica deneyim kazanmis, alaninda uzman saglik personeli ile koordineli çalisilmalidir.

Ülkemizde evde hasta muayenesi saglayan ve kadrosunda gerekli uzman doktorlari olan kurum sayisi oldukça azdir. Devlet sektöründe ise ne yazik ki gerekli mevzuat saglamadigi için evde hasta bakim kurumlari bulunmamaktadir.

Devletin evde hasta bakimi konusuna el atmasi hem ekonomik, hem de hastane yogunluluklarinin düsürülmesi açisindan çok faydali olacaktir. Sosyal güvenlik kurumlarinin da evde hasta bakimina önem vermesi, hasta ve hastane maliyetlerini önemli oranda düsürecek ve hastanelerdeki yigilmalarin önüne geçilebilecektir.

Günümüz kosullarinda artik aileleri bir arada tutmak ta zorlasmis, dolayisiyla çalisan çiftler; vakit problemleri, evlerinin küçük olmasi gibi sebeplerden dolayi, bakim gerektiren yaslilarini huzurevlerine birakma egilimindedirler. Türk halkinin özelliklerinden biri olan yasliya hizmet, saygi kavrami da bu çerçevede yavas yavas yok olmaktadir.

Evde hasta ve yasli bakimina verilen önem Avrupa ülkelerinde oldukça göze çarpan bir kavramdir Geçmisi yaklasik 100 yila dayanan Avrupali kurumlar, devlet destegi ile bu konuya çözüm getirmisler ve ülkelerine de büyük ekonomik fayda saglamislardir.Bizim ülkemizde ise yapilmasi gerekenlerin basinda halkimizin demografik anlamda yas grubunun tespiti, evde bakima ihtiyaci olan kisilerin kayit altina alinmasi ve en önemlisi de evde bakimi mümkün olan hastalarin, hastanelerde bakilmasindan kaynaklanan maddi ve manevi kayiplarinin tespiti gerekmektedir.

Tasarrufa büyük ihtiyaç duydugumuz su dönemde, maliyetlerin çok düsecegi de yadsinamaz bir gerçektir.

M.Metin GÖÇMENGIL
Genel Müdür
Medical Home özel Saglik ve Evde Hasta Bakimi Hizmetleri
www.medicalhomeweb.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası