Genel SağlıkHABERLER

HAMİLELİKTE YÜKSEK ATEŞE DİKKAT

Yüksek ateşin, hamile kadınlarda bebek açısından önemli sorunlara yol açabileceği bildirildi.

Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Alper Mumcu, insanlardaki normal vücut ısısının 37 derece olduğunu belirterek, bu değerin 38.9 derecenin üstüne çıkmasının ve belirli bir süre bu değerde kalmasının hamile bir kadında çeşitli sorunlara neden olabileceğini söyledi.

Mumcu, şu bilgileri verdi:

“Yüksek ateşin, anne karnında gelişmekte olan bebek üzerindeki etkileri araştırıldığında, merkezi sinir sisteminin en fazla etkilenme riski taşıyan bölüm olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra artmış vücut sıcaklığı kafanın normalden küçük olması, göz ve damak kusurları, üst çenede küçüklük, kol ve bacaklarda hasar, böbrek gelişiminde bozukluklara neden olabilir. Bu fiziksel hasarların yanı sıra yüksek ateşten etkilenmiş bebekler, ileriki yaşamlarında öğrenme ve konsantrasyon güçlükleri yaşayabilirler.”

Gebelik sırasındaki yüksek ateşin, düşüğe ve bebeklerde merkezi sinir sistemi kusurlarına da neden olabileceğine işaret eden Mumcu, bunların dışında bu rahatsızlığın doğacak çocuğun kalp kulakçıkları arasında delik ve kalbin sol tarafında gelişme geriliği olarak da yansıyabileceğini vurguladı.

Öneriler

Yüksek ateşli bir rahatsızlık geçirmemek için, hamile kadınların dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatan Mumcu, anne adaylarına şu önerilerde bulundu:

“Hamileliğinizin erken dönemlerinde herhangi bir enfeksiyon geçirirseniz ya da ateşiniz yükselirse 38.9 derecenin üzerine çıkmadan önce mutlaka doktorunuza haber verin. Hamileliğiniz boyunca saunaya gitmemeye çalışın. Sıcak suya girerek banyo yapmayın. Su sıcaklığı 39 derecede ise 15, 40-41 derece ise 10 dakikadan uzun suda kalmayın. Üçlü tarama testi ile nöral tüp defektlerinin yüzde 80’i tanınabilir. Ültrason incelemesi ile diğer kusur ve sakatlıkların da büyük bir kısmı teşhis edilebilir. Bu yüzden yüksek ateşin bebekte neden olabileceği bazı hastalıkların erken teşhisi için, rutin kontrollerinizi asla ihmal etmeyin.”