Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabet Hastalari Kostu

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasinda ilk beste yer alan diyabet, Türkiye’de yüzde 7.2 oraninda görülüyor. Diyabet, tedavi edilmediginde kalp-damar hastaliklarindan, böbrek yetmezligine, körlükten felce kadar yasami tehdit eden ciddi saglik sorunlarina neden oluyor.

Hastalikla mücadelede egitim büyük önem tasiyor. Bu nedenle ülkemizde ve tüm dünyada bilinci artirmak hedefiyle 14 Kasim Dünya Diyabet Günü’nde çesitli etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda, 12 Kasim Pazar Günü Ankara’da da TBMM önünden Anitkabir’e kadar bir diyabet kosusu ve yürüyüsü düzenlendi.

Uluslararasi Diyabet Federasyonu’na göre, dünyada 230 milyondan fazla diyabetli hasta bulunuyor. Her yil 7 milyon kisiye daha diyabet tanisi konuyor (TURDEP çalismasi). Türkiye’de ise 20 yas üzeri nüfusta yüzde 7.2’ lik görülme orani ile toplam diyabet hastasi sayisi 2.5 milyonu buluyor. Gizli diyabeti olan kisi sayisi da yaklasik 2 milyon olarak tahmin ediliyor. Tüm dünyada ölüm nedenleri arasinda ilk beste yer alan diyabete karsi mücadelede hasta ve yakinlarinin egitimi büyük önem tasiyor. Bu kapsamda Dünya Diyabet Gününe Destek Kosusu ve Saglikli Yasam Yürüyüsü TBMM Saglik, Aile, Çalisma ve Sosyal Isler Komisyonu ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Dernegi'nin isbirligi ile dünyada ilk insülini piyasaya süren firma olan Lilly Ilaç’in sponsorlugunda 12 Kasim Pazar günü Ankara’da gerçeklestirildi.

TBMM’nden baslayarak Anitkabir’de son bulan yürüyüse çok sayida diyabet hastasi, hasta yakini, hekim, akademisyen ve meclis çalisanlari katildi. Kan sekeri, tansiyon, nörolojik kontroller ve çesitli taramalarin da yapildigi etkinligin ardindan tüm katilimcilar TBMM Seref Kapisi önünden Anitkabir'e yürüdüler. Kosu ve yürüyüsün sonunda madalya ve katilim belgesi alan tüm katilimcilar Atatürk mozolesini ziyaret etti.

Kosu öncesinde, TBMM Tören Salonu’nda bir ilk gerçeklestirilerek, diyabetin önemine dikkat çekilen yaklasik 700 kisinin ve 50 degisik branstan hekimin katildigi hasta egitim toplantisi düzenlendi. Dünyada ilk defa bir parlamento böyle bir etkinlige kucak açmis oldu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası