Genel SağlıkHABERLER

DİYABET HASTALARI KOŞTU

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk beşte yer alan diyabet, Türkiye’de yüzde 7.2 oranında görülüyor. Diyabet, tedavi edilmediğinde kalp-damar hastalıklarından, böbrek yetmezliğine, körlükten felce kadar yaşamı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Hastalıkla mücadelede eğitim büyük önem taşıyor. Bu nedenle ülkemizde ve tüm dünyada bilinci artırmak hedefiyle 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda, 12 Kasım Pazar Günü Ankara’da da TBMM önünden Anıtkabir’e kadar bir diyabet koşusu ve yürüyüşü düzenlendi.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’na göre, dünyada 230 milyondan fazla diyabetli hasta bulunuyor. Her yıl 7 milyon kişiye daha diyabet tanısı konuyor (TURDEP çalışması). Türkiye’de ise 20 yaş üzeri nüfusta yüzde 7.2’ lik görülme oranı ile toplam diyabet hastası sayısı 2.5 milyonu buluyor. Gizli diyabeti olan kişi sayısı da yaklaşık 2 milyon olarak tahmin ediliyor. Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk beşte yer alan diyabete karşı mücadelede hasta ve yakınlarının eğitimi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Dünya Diyabet Gününe Destek Koşusu ve Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği’nin işbirliği ile dünyada ilk insülini piyasaya süren firma olan Lilly İlaç’ın sponsorluğunda 12 Kasım Pazar günü Ankara’da gerçekleştirildi.

TBMM’nden başlayarak Anıtkabir’de son bulan yürüyüşe çok sayıda diyabet hastası, hasta yakını, hekim, akademisyen ve meclis çalışanları katıldı. Kan şekeri, tansiyon, nörolojik kontroller ve çeşitli taramaların da yapıldığı etkinliğin ardından tüm katılımcılar TBMM Şeref Kapısı önünden Anıtkabir’e yürüdüler. Koşu ve yürüyüşün sonunda madalya ve katılım belgesi alan tüm katılımcılar Atatürk mozolesini ziyaret etti.

Koşu öncesinde, TBMM Tören Salonu’nda bir ilk gerçekleştirilerek, diyabetin önemine dikkat çekilen yaklaşık 700 kişinin ve 50 değişik branştan hekimin katıldığı hasta eğitim toplantısı düzenlendi. Dünyada ilk defa bir parlamento böyle bir etkinliğe kucak açmış oldu.