Genel SağlıkHABERLER

BAYRAM TATİLİNE SAĞLIKLI GİRİN!

Şeker bayramı için geri sayım başladı… Özelikle çalışanlarda, bayram öncesi yaşadıkları yoğun tempo nedeniyle daha çok yorgunluk, stres ve düzensiz uyuma görülüyor. Bu durum vücut direncinin düşmesine sebep oluyor. Vücut direncinin düşmesiyle soğuk algınlığı ve grip kolayca ortaya çıkabiliyor.

Birçok kişi bayramda tatilin uzun olmasını fırsat bilerek tatile gitmeye hazırlanıyor. Bayrama sağlıklı girebilmek, bayram tatilini sağlıklı geçirebilmek için mutlaka hava durumunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Sonbaharın kendini göstermeye başladığı bu günlerde grip olma riskimiz de artıyor. Havanın ani değişimi, güneşli günlerin yerini rüzgarlı, yağmurlu günlere bırakması, grip ve soğuk algınlığı salgınlarına yakalanmayı kolaylaştırıyor.

Grip virüsünün vücuda girmesi ile başlayan bulgular genellikle 7-10 günde iyileşme ile sonuçlansa da, bazen sinüzit, bronşit veya zatürre gibi bazı ciddi enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle gripten ve soğuk algınlığından korunmak çok önemli. Özellikle grip salgınlarının yaygın olduğu bu aylarda alacağınız basit önlemler ile gripten korunabilir, tatil günlerini yatakta geçirmekten kurtulabilirsiniz:

Dengeli beslenin,

Vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa, vücut direnci düşer ve solunum organları mukozası da bu durumdan etkilenir.

Yeterli miktarda su için,

Solunum yollarının nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8–10 bardak su içilmesi faydalıdır.

Düzenli spor yapın,

Sağlıklı yaşamın bir parçası olan spor, gripten korunmak için de çok önemlidir. Yetişkin bir kişi için haftada 3 gün, günde 1 saat olmak üzere spor yapılması faydalıdır.

Stresten uzak durmaya çalışın,

Stres, vücut direncini azaltarak hastalıklara davetiye çıkaran en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle, çeşitli yollar ile stresten uzaklaşmak sağlıklı kalmayı da beraberinde getirecektir.

Sigara içmeyin,

Sigara da aynı stres gibi vücut direncini azaltır. Ayrıca virüs yüklü damlacıklar, sigara içilen ortamlarda, dumana yapıştıkları için hastalık yapıcı özellikleri artar.

Kalabalık yerlerde kendinizi korumaya çalışın,

Toplu taşıtlar, sinema, tiyatro gibi kalabalık yerlerde grip olan bir kişinin aksırması ile virüsler büyük bir hızla (160 km/saat ) hareket ederek 3- 4 metre uzağa yayılabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek, temizliğe özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz.

Düzenli uyuyun,

Bir gece uykusuz kalındığında, virüslere karşı savaşan vücut hücreleri yarı yarıya azalmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca düzenli uyuyun, bu düzen bozulursa mutlaka telafi ederek vücudun uyku ihtiyacını karşılayın.

Birkaç küçük önlem ile bayramı sağlıklı karşılamak, tatili sağlıklı geçirmek elinizde… Hava şartlarının hastalıkları tetiklediği bu günlerde, daha fazla öneri ve bilgi için www.gribim.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz…