Genel SağlıkHABERLER

BÖBREK NAKLINDE ORGAN DOĞURTMA DÖNEMI

İSPANYA’DA UYGULANAN TRANSVAJİNAL YÖNTEMLE BÖBREK ALIMI YAKINDA MEDICAL PARK GÖZTEPE HASTANE KOMLEKSİ’NDE DE YAPILACAK

İspanya’da bulunan Barcelona Üniversitesi’ne bağlı Hospital Clinic’in Böbrek Nakli Merkezi Nefroloji ve Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Josep M. Campistol ve ekibinin 65 kadın verici üzerinde başarıyla uyguladığı ‘Transvajinal Yöntemle Böbrek Vericisi Operasyonu’nun 2012 yılı sonunda Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde de uygulanması planlanıyor.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar ve ekibinin davetlisi olarak Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’ni ziyaret eden Prof. Dr. Campistol, kadın vericiden vajinal yolla böbrek alımının donörde yara izi meydana getirmediğini belirterek, “Böbreklerini veren kadın donörler, bu yöntem sayesinde, 24 saat sonra hastaneden taburcu oluyor” dedi.

Organ naklindeki son gelişmelerin paylaşıldığı uluslararası bir toplantı için Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Campistol, organ nakli alanında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’ni ziyaret etti. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar ve ekibinin davetlisi olarak gelen Prof. Dr. Campistol, böbrek naklinde çığır açacak ‘Organ Doğurtma’ olarak da adlandırılan ‘Transvajinal Böbrek Vericisi Operasyonu’ ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yöntemin Barcelona Üniversitesi’nde kendisinin başında bulunduğu bir ekip tarafından bugüne dek 65 hasta üzerinde uygulandığını ve çok başarılı sonuçlar alındığını kaydeden Prof. Dr. Campistol, “Bu yöntemle kadın donörün vücudunda herhangi bir kesi oluşturmadan böbreği vajinasından çıkarılıyor. Vücutta herhangi bir kesi oluşmadığı için de hasta 24 saat gibi çok kısa bir süre içinde taburcu ediliyor. Bu yöntem özellikle kadınlarda vericiliği artırmak ve özendirmek için oldukça iyi bir alternatif sunuyor” diye konuştu.

“Aynı yöntemi eylül ayında Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde uygulayacağız”

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar da Prof. Dr. Campistol’un hastanelerini ziyaretinin karşılıklı bilgi alışverişi adına oldukça verimli geçtiğinin altını çizerek, “Özellikle kendileriyle ‘Organ Doğurtma’ olarak da adlandırılan kadın vericiden ‘Transvajinal Yöntemle Böbrek Alımı’ konusunda detaylı görüşmeler yaptık. Bu yöntemi Eylül ayından itibaren Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Bölümü’nde de uygulamayı planlıyoruz. Türkiye’de ilk kez laparoskopik yöntemle vericiden organ alımı operasyonunu gerçekleştiren ekibimizin, ‘Transvajinal Yöntemle Böbrek Alımı’ operasyonunu da ülkemizde ilk hayata geçiren ekip olmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Türk ekibin yönteminden etkilendi, “Biz de İspanya’da uygulayacağız” dedi

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar, Prof. Dr. Campistol’un yaptığı ziyaretin kendileri için onur verici olduğunu belirterek, “Böbrek nakli konusunda dünyanın en önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Josep M. Campistol’un hastanemize yaptığı ziyaret bizleri çok mutlu etti. Kendisine böbrek nakli konusunda kendi geliştirdiğimiz gönüllü çapraz nakil yöntemini anlattık. Çalışmalarımızdan çok etkilenen Prof. Dr. Campistol, kendi hastanesinde de bu yöntemleri uygulayacağını belirtti” dedi.

İspanya modelini incelemeye gidecekler

Organ bağışı konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden olan İspanya, kadavradan en çok organ bağışı yapan ülke olarak ön plana çıkıyor. İspanya’da 1 milyon kişide 45 kişi organlarını bağışlarken, Türkiye’de kadavradan 1 milyon kişiden sadece 4’ü organlarını bağışlıyor. Önümüzdeki günlerde Medical Park Göztepe Organ Nakli Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif, Barcelona Üniversitesi’ne bağlı Hospital Clinic Böbrek Nakli Merkezi Nefroloji ve Üroloji Bölümü’ne giderek orada uygulanan organ bağışı sistemi hakkında detaylı incelemelerde bulunacak ve Türkiye’de organ bağışını artırmak için yapılması gerekenleri araştıracak.

Medical Park Göztepe Organ Nakli Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif’in ziyaretinin yanı sıra, Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Ekibi, önümüzdeki günlerde Prof. Dr. Josep M. Campistol’un bölüm başkanı olduğu Barcelona Üniversitesi’ne bağlı Hospital Clinic Böbrek Nakli Merkezi Nefroloji ve Üroloji Bölümü’nü bir hafta süresince ziyaret edecek.