Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sütün bilinmeyen bir faydasi daha

Daha çok süt ve süt ürünlerinde bulunan Konjuge Linoleik Asit’in (KLA), kanseri önledigi, yag depolarinda ve kan sekeri düzeyinde azalma sagladigi ve bagisikligi artirdigi saptandi.

24 obez kadin üzerinde yapilan çalismada, Konjuge Linoleik Asit (KLA) verilen 12 kadinin vücut agirligi, beden kitle indeksi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde azalma saglandi.

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Atatürk Saglik Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Baskani Doç. Dr. Neriman Inanç, KLA’nin mandira ve sigir iskembelerinde bulunan bir bakteri tarafindan sentezlendigini söyledi.

KLA’nin kanseri önledigi, yag depolarinda ve kan sekeri düzeyinde azalma sagladigi ve bagisikligi artirdiginin hayvan çalismalari ile ortaya kondugunu kaydeden Inanç, üniversitenin diyetetik bölümünde de yaslari 22-48 arasinda degisen 24 obez kadin üzerinde çalisma yapildigini anlatti. Obez kadinlardan 12’sinin diyetlerine günde 1.8 gram KLA’nin 8 hafta süre ile ilave edildigini ve diyet uygulanan diger obez kadinlarla karsilastirildigini belirten Inanç, su bilgileri verdi:

“KLA verdigimiz 12 kadinin vücut agirligi, beden kitle indeksi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde azalma saglanmistir, ancak vücut yag ve kas oranlari degismemistir. Ayrica serum trigliserid, kolesterol vekötü kolesterol olarak bilinen LDL ve VLDL düzeyleri düsmüs, iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeyinde etkili olmamistir. Bel ve kalça çevresi oraninin yüksek olmasi, ‘Abdominal Obezite’nin göstergesi oldugundan koroner kalp hastaliklarina yakalanma riskinin fazla oldugunun isaretidir. Çalisma sonucunda, KLA’nin kalp hastaliklari için risk faktörü olarak bilinen bel kalça çevresi ölçümlerinde azalma saglamasinin bu hastaliklardan korunmada kullaniminin yarar saglayabilecegi düsünülmüstür.”

Gelinen noktada, KLA’nin “agirlik kaybettirici ajan” olarak obezlerde ve yüksek risk grubu olan diyabetik hastalarda kullanildigini dile getiren Inanç, “Toksik etkisi ile ilgili çalismalarda, organlarda histopatolojik hasara ve hematolojik anormalliklere neden olmamis, ancak bazi durumlarda yüzde 1 verilmesi sonucunda karacigerde büyüme görülmüstür” diye konustu.

Inanç, halk arasinda kalsiyum kaynagi olarak bilinen süt ve süt ürünlerinin yapilan çalismalardan sonra ortaya çikan faydalarinin gözardi edilmemesi gerektigine isaret etti.

Inek sütü türevlerindeki KLA içeriginin, mera ve otlaklarda beslenen ineklerde daha fazla olacagini vurgulayan Inanç, söyle devam etti:

“Peynirlerin graminda 3.59-7.97 miligram KLA bulunmaktadir. Günlük tüketimin erkekler için 212 miligram/gün, kadinlar için ise 151miligram/gün oldugu belirtilmektedir. Gereksinmenin yüzde 60’i süt ürünlerinden, yüzde 37’si et ürünlerinden saglanmaktadir. Ticari olarak da preparat seklinde satilmaktadir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası