Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sütün bilinmeyen bir faydasi daha

Daha çok süt ve süt ürünlerinde bulunan Konjuge Linoleik Asit’in (KLA), kanseri önledigi, yag depolarinda ve kan sekeri düzeyinde azalma sagladigi ve bagisikligi artirdigi saptandi.

24 obez kadin üzerinde yapilan çalismada, Konjuge Linoleik Asit (KLA) verilen 12 kadinin vücut agirligi, beden kitle indeksi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde azalma saglandi.

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Atatürk Saglik Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Baskani Doç. Dr. Neriman Inanç, KLA’nin mandira ve sigir iskembelerinde bulunan bir bakteri tarafindan sentezlendigini söyledi.

KLA’nin kanseri önledigi, yag depolarinda ve kan sekeri düzeyinde azalma sagladigi ve bagisikligi artirdiginin hayvan çalismalari ile ortaya kondugunu kaydeden Inanç, üniversitenin diyetetik bölümünde de yaslari 22-48 arasinda degisen 24 obez kadin üzerinde çalisma yapildigini anlatti. Obez kadinlardan 12’sinin diyetlerine günde 1.8 gram KLA’nin 8 hafta süre ile ilave edildigini ve diyet uygulanan diger obez kadinlarla karsilastirildigini belirten Inanç, su bilgileri verdi:

“KLA verdigimiz 12 kadinin vücut agirligi, beden kitle indeksi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde azalma saglanmistir, ancak vücut yag ve kas oranlari degismemistir. Ayrica serum trigliserid, kolesterol vekötü kolesterol olarak bilinen LDL ve VLDL düzeyleri düsmüs, iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeyinde etkili olmamistir. Bel ve kalça çevresi oraninin yüksek olmasi, ‘Abdominal Obezite’nin göstergesi oldugundan koroner kalp hastaliklarina yakalanma riskinin fazla oldugunun isaretidir. Çalisma sonucunda, KLA’nin kalp hastaliklari için risk faktörü olarak bilinen bel kalça çevresi ölçümlerinde azalma saglamasinin bu hastaliklardan korunmada kullaniminin yarar saglayabilecegi düsünülmüstür.”

Gelinen noktada, KLA’nin “agirlik kaybettirici ajan” olarak obezlerde ve yüksek risk grubu olan diyabetik hastalarda kullanildigini dile getiren Inanç, “Toksik etkisi ile ilgili çalismalarda, organlarda histopatolojik hasara ve hematolojik anormalliklere neden olmamis, ancak bazi durumlarda yüzde 1 verilmesi sonucunda karacigerde büyüme görülmüstür” diye konustu.

Inanç, halk arasinda kalsiyum kaynagi olarak bilinen süt ve süt ürünlerinin yapilan çalismalardan sonra ortaya çikan faydalarinin gözardi edilmemesi gerektigine isaret etti.

Inek sütü türevlerindeki KLA içeriginin, mera ve otlaklarda beslenen ineklerde daha fazla olacagini vurgulayan Inanç, söyle devam etti:

“Peynirlerin graminda 3.59-7.97 miligram KLA bulunmaktadir. Günlük tüketimin erkekler için 212 miligram/gün, kadinlar için ise 151miligram/gün oldugu belirtilmektedir. Gereksinmenin yüzde 60’i süt ürünlerinden, yüzde 37’si et ürünlerinden saglanmaktadir. Ticari olarak da preparat seklinde satilmaktadir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası