Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


At ve domuz eti kasaplara girdi

Taze Et, Hazirlanmis Et ve Hazirlanmis Et Karisimlari Tebligi, AB'ye uyum amaciyla yenileniyor. Yeni gida kodeksinde at ve domuz eti kirmizi et sinifindan sayiliyor.

Tarim ve Köyisleri Bakanligi'nin hazirladigi yeni Gida Kodeksi'nde devekusu ve av hayvani etleri, kirmizi et kapsami disinda tutulurken, kirmizi etin ''sigir, manda, deve, koyun, keçi, domuz, at ve tavsan'' olarak sayilan kasaplik hayvanlardan elde edilecegi belirtildi.

Bakanlik tarafindan Türk Gida Kodeksi kapsaminda 2000 yilinda uygulamaya konulan Taze Et, Hazirlanmis Et ve Hazirlanmis Et Karisimlari Tebligi, Türk gida mevzuatindaki degisiklikler ve AB'ye uyum amaciyla yenileniyor.

Yeni düzenlemeyle kirmizi et ve kanatli hayvan etleri için iki ayri düzenleme yapilirken, teblig taslaklari, sektörün görüsüne açildi. Önceden, kirmizi ve kanatli eti ayni teblig ile düzenleniyordu.

Görüse açilan, ''Taze Kirmizi Et ve Hazirlanmis Kirmizi Et Karisimlari Tebligi'' ile ''Taze Kanatli Eti ve Hazirlanmis Kanatli Eti Karisimlari Tebligi'', söz konusu etlerin, teknigine uygun ve hijyenik sekilde üretilmesi, hazirlanmasi ve islenmesi ile ambalajlanma, muhafaza, depolama, tasima ve pazarlamasini saglamak üzere özelliklerini belirliyor. Ilgili kurum ve örgütler, görüslerini 31 Eylül'e kadar bakanliga iletebilecek.

DEVE KUSUNU KAPSAMIYOR, ATI KAPSIYOR

''Taze Kirmizi Et ve Hazirlanmis Kirmizi Et Karisimlari Tebligi'' taslagina göre, teblig, taze kirmizi et ve hazirlanmis kirmizi et karisimlari ile et ürünleri üretiminde kullanilacak olan kirmizi et ve hazirlanmis kirmizi et karisimlarini kapsiyor. Mekanik olarak siyrilmis etleri, devekusu ve av hayvani etlerini kapsamiyor.

Tebligin tanimlar bölümünde, kasaplik hayvan, ''büyükbas, küçükbas hayvanlar ve diger kasaplik hayvanlar'' olarak tanimlanirken, sigir, manda ve deve ''Büyükbas'', koyun ve keçi ''Küçükbas'', domuz, at ve tavsan ''Diger kasaplik hayvanlar'' olarak siralandi.

Teblige göre, karkas elde etmek için, kasaplik hayvanin kani akitilip yüzüldükten sonra, böbrek dahil tüm iç organlar ve üreme organlari, böbrek yagi, çanak yagi, kavram yagi, kuyruk yagi, disi hayvanlarda meme ve meme yaglari çikartilip, kuyrugu kesilip, hayvan, bas ve ayaklarindan ayrilacak. Domuzda ise hayvan kesildikten, kani akitildiktan, tüyleri yolunup ütüldükten, tirnaklari alindiktan ve iç organlari çikartildiktan sonra kalan bölüm karkas sayilacak. Karkas, merkez sicakligi +4 dereceye sogutulmadan muhafaza edilemeyecek, tasinamayacak ve satisa sunulamayacak.

Taze kirmizi ete taklit ve tagsis amaçli olmamasi sarti ile diger gida maddeleri, lezzet vericiler ve-veya gida katki maddeleri ilave edilerek veya hücre içi yapisini degistirmeyen ancak taze etin karakteristik özelliklerinin görülmemesine neden olan mekanik veya manuel olarak isleme tabi tutularak, ''hazirlanmis et'' hazirlanabilecek.

Ürünler kendine has tat, koku, görünüs ve yapida olacak, kokusmus olmayacak veya kokusma belirtileri göstermeyecek. Kokusmayi baskilayacak herhangi bir islem veya madde uygulanmayacak.

Sogutma islemini takiben taze kirmizi etler ve hazirlanmis kirmizi et karisimlari +4, sakatatlar +3, kiymalar ise +2 derecenin üzerinde muhafaza edilemeyecek, tasinamayacak, depolanamayacak, ve satisa sunulamayacak.

Dondurulmus ürünler, -18 derecenin üzerindeki sicakliklarda muhafaza edilemeyecek, depolanamayacak ve satisa sunulamayacak. Bu ürünler, raf ömrü 12 ayi geçmeyecek sekilde tüketime sunulacak. Önceki düzenlemede, dondurulmus ürünlerin raf ömrü 18 aydi.

KIYMAYA SINIR, TENDON, DIYAFRAM KASI KATILMAYACAK

Kiymanin hazirlanmasinda sadece bag doku dahil iskelet kaslarindan elde edilen taze kirmizi et kullanilacak. Gida degeri tasimayan sinir, tendon gibi kisimlardan, mekanik olarak ayrilmis etlerden, kemik parçasi veya deri içeren etlerden, bas etlerinden, linea albanin kas olmayan parçalarindan, karpal ve tarsal bölgelerden elde edilen etlerden, kemik siyrintilarindan ve diyafram kasindan kiyma hazirlanamayacak.

Kiyma sayet sogutulmus kirmizi etlerden hazirlaniyorsa; kirmizi etler hayvanin kesiminden itibaren en fazla 6 gün içerisinde veya vakum ambalajli ise hayvanin kesiminden itibaren en fazla 15 gün içerisinde kiymaya islenecek.

Dogrudan tüketime sunulacak olan taze kirmizi etler, hazirlanmis kirmizi et karisimlari ve kiymalar üretimlerini takiben hijyenik olarak ambalajlanacak.

Kiyma ve kiymadan hazirlanmis kirmizi et karisimlarinin etiketinde, içerigindeki en yüksek yag ve kolajen/et proteini orani yazilacak. Lezzet vericilerin ilave edildigi ürünlerde, bu özellikleri etikette belirtilecek.

Satisa sunulan kiyma, yag oranlarina yagsiz, orta yagli, yagli ve çok yagli kiyma olarak etiketlenecek. Yag orani, yagsiz kiymada yüzde 10, orta yagli kiyma da yüzde 20, yagli kiymada yüzde 25, çok yagli kiymada ise yüzde 35'ten az olacak. Önceki tebligde, yagsiz kiymada yag oraninin yüzde 7'den az olmasi sarti araniyordu.

DOMUZ, AT, TAVSAN VE DEVE ETI, DIGER ETLERE KARISTIRILMAYACAK

Koyun, keçi, sigir, manda etinden hazirlanmis kirmizi et karisimlari hariç olmak üzere bu teblig kapsamindaki hazirlanmis et karisimlari, farkli türlere ait etler kullanilarak hazirlanamayacak. Yani, domuz, tavsan, at, deve etleri, diger etlere karistirilmayacak.

Ürünlere, mekanik olarak ayrilmis etler ve taze kirmizi etten hazirlanan hazirlanmis kirmizi et karisimlarina, sakatat katilamayacak.

RUHSATLI TESISLERDE ÜRETIM SARTI

Teblig kapsamindaki ürünler, bakanlik tarafindan ruhsatlandirilmis kombina ve tesislerde üretilecek.

Ürünlerde, Türk Gida Kodeksi Yönetmeligi'nin katki maddeleri, bulasanlar, pestisitler, hijyen, ambalajlama, etiketleme ve isaretleme, tasima ve depolamaya iliskin hükümlerine uyulacak. Ayrica paketlenmis ürünler, paketlenmemis ürünlerle ayni yerde depolanamayacak.

Ürünün ait oldugu kasaplik hayvan türü, ürün ismi ile birlikte etikette belirtilecek.

Koyun, keçi, sigir, manda et karisimlarindan hazirlanmis kirmizi et karisimlarinin etiketinde, ürünün elde edildigi türe ait yüzde miktarlari yer alacak.

Tebligde taze kirmizi et ve kiyma, hazirlanmis kirmizi et karisimlari için mikrobiyolojik kriterler de sayilirken, halen faaliyet gösteren ve teblig kapsamindaki ürünleri üreten ve satan isyerlerine 6 ay uyum süresi verilmesi öngörülüyor.

Taze Kanatli Eti ve Hazirlanmis Kanatli Eti Karisimlari Tebligi ise aves sinifinda bulunan ve eti gida olarak tüketilen tavuk, hindi, kaz, ördek, bildircin ve benzeri evcil kanatli hayvanlari kapsiyor.

Kanatli eti ürünlerine, kanatli hayvan türü haricindeki hayvan türlerine ait etler katilamayacak. Ürünlerin etiketinde ''Pisirme sirasinda merkezi sicaklik en az 72 dereceye ulasmalidir'' ifadesi yer alacak. Tebligde, taze kanatli etlerine ait pH degerleri ve tiyobarbiturik asit degerleri de verildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası