BİLGİSAYAR, GÖZ KIRPMAYI UNUTTURUYOR

Ankara Üniversitesi’nce yapılan araştırmada, bilgisayar başında dikkatle yapılan işlemler sırasında gözleri kırpma sayısının düştüğü belirlendi.

Kırpma sayılarının azalmasının, gözde kuru göz yanması, batma ve sulanma gibi rahatsızlıklara neden olduğunu belirten uzmanlar şu önerilerde bulunuyor: Ekranın 45-70 santimetre uzakta oturun. Göz ile ekranın aynı hizada olun, aydınlatmaya dikkat edin. Ayrıca her 15 dakikada gözleri sık kırpıştırarak dinlendirin ve her saat başında çalışmaya ara verin.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hafize Keser, bilgisayar karşısında uzun süre kalındığında çeşitli kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra gözlerde de sorunların ortaya çıktığını belirtti. İnternetin her geçen gün büyüdüğünü ve günde ortalama 15 bin yeni sitenin internete eklendiğini anlatan Keser, kullanıcıların da günde ortalama 3-3,5 saatini internete bağlanarak geçirdiğini kaydetti.

DİKKAT ARTTIĞINDA KIRPMA SAYISI DA DÜŞÜYOR

Keser, Ankara Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 4 bin 327 öğrenciden yüzde 25’nin yaklaşık 1 saat, yüzde 31’nin 1-3 saat arası, yüzde 11’nin 3 saat ve yüzde 31’nin de 5 saatten fazla internete zaman ayırdığının tespit edildiğini söyledi.

Başka bir araştırmada öğrencilerin dikkatlerini artırdıklarında kirpiklerini kırpma sayılarındaki değişimin gözlendiğini ifade eden Keser, kullanıcıların dakikada normalde 12, bilgisayar karşısında ise sadece 5 kez gözlerini kırptığının saptandığını bildirdi. Bu araştırmada, herkesin bildiği “freecell” adlı oyun sırasında da kırpma sayılarının araştırıldığını, bu oyunu oynayan kız öğrencilerin 10 dakika içinde normalde 120 olan kırpma sayılarının 105’e, erkek öğrencilerin ise 191’den 170’e düştüğünü belirten Keser, dikkat arttığında kırpma sayısında düşüş kaydedildiğini ifade etti. Keser, kırpma sayılarının azalmasının gözde kuru göz yanması, batma ve sulanma gibi rahatsızlıklara neden olduğunu kaydetti.

ÖNERİLER

Keser, bilgisayar karşısında gözlerin korunması için ekranın 45-70 santimetre uzakta oturulması, göz ile ekranın aynı hizada olması, aydınlatmaya dikkat edilmesi gerektiğini, ayrıca her 15 dakikada gözlerin sık kırpıştırılarak dinlendirilmesi, her saat başında ise bir süre çalışmaya ara verilmesi gerektiğini belirtti.