Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Rahim kanserinde önemli ilerleme

Avustralya'da yapilan bir arastirma, kadinlari rahim kanserinden korumak için üretilen asinin ilk denemeleri basarili geçti. Ancak bazi endiseler de yok degil.

Avustralya'da yapilan bir arastirma, kadinlari rahim kanserinden korumak için üretilen asinin ilk denemelerinin, kizlarin aktif olarak cinsel yasama girmeden vuruldugunda kanser gelisiminden önceki hastaligi neredeyse önledigini gösterdi.

Ancak uzmanlar birçok anne ve babanin bulug çagina ermemis kizlarina bu asiyi yaptirmada endise duyabileceklerini kaydetti. Asinin ayrica rahim kanseriyle ilgili sigil hastaligina da yüzde 100 etkili oldugu ileri sürüldü.

Sydney'de bulunan Westmead'deki Çocuk Hastanesi Yetiskin Tip Bölümü Baskani Dr. Susan Towns, "Bu durum biraz tartismali; çünkü konu cinsel aktiviteyle ilgili ve çogu anne ve baba 11-12 yaslarindaki çocuklariyla bu konuyu konusmak bile istemez. Ayrica ebeveynler çocuklarina erken yaslarda cinsellik izni veriyormus gibi düsünebilir" dedi.

Ürünü gelistiren ilaç sirketi Merck'in tibbi yöneticisi Rick Haupt ise, rahim kanseri hakkinda düzenlenen konferansta yaptigi sunumda, kizlarin cinsel yasama girmeden önce bu asiyi olmasi gerektigini öne sürerek, "Erken yasta asi yapilmasinin yararlarini insanlara anlatmaliyiz. Bu kizlarin erken yasta cinsel hayata girecekleri anlamina gelmiyor; ancak çok geç olmadan bir seylerin yapilmasi gerekiyor" seklinde konustu.

Öte yandan, 'Gardasil' adi altinda piyasaya sürülecek olan asinin gelecek yil Avustralya'da satilmasi bekleniyor. Asinin, kisiyi rahim kanserlerinin yüzde 95'ine yol açan 4 çesit papillom virüsüne (HPM) karsi korudugu öne sürüldü. Üreme organlarinda sigillere, rahim hastaliklarina ve rahim kanserine yol açan bu virüsün cinsel yolla bulastigi ve cinsel açidan aktif kadinlarin yüzde 70'inde bulunduguna inanildigi belirtildi.

Yeni asinin 2. safha denemeleri, rahmin sürekli olarak enfeksiyon kapmasini yüzde 90 oraninda azalttigini gösteriyor. Erkeklerde ise, HPV cinsel organlarda sigil olusumuna neden olabilecegi gibi anal seks yapanlarda anal kansere de yol açabiliyor. Bu yüzden rahim kanserinden korunmak için heteroseksüeller dahil tüm erkeklerin asilanmasi gerektigine inaniliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası