Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Rahim kanserinde önemli ilerleme

Avustralya'da yapilan bir arastirma, kadinlari rahim kanserinden korumak için üretilen asinin ilk denemeleri basarili geçti. Ancak bazi endiseler de yok degil.

Avustralya'da yapilan bir arastirma, kadinlari rahim kanserinden korumak için üretilen asinin ilk denemelerinin, kizlarin aktif olarak cinsel yasama girmeden vuruldugunda kanser gelisiminden önceki hastaligi neredeyse önledigini gösterdi.

Ancak uzmanlar birçok anne ve babanin bulug çagina ermemis kizlarina bu asiyi yaptirmada endise duyabileceklerini kaydetti. Asinin ayrica rahim kanseriyle ilgili sigil hastaligina da yüzde 100 etkili oldugu ileri sürüldü.

Sydney'de bulunan Westmead'deki Çocuk Hastanesi Yetiskin Tip Bölümü Baskani Dr. Susan Towns, "Bu durum biraz tartismali; çünkü konu cinsel aktiviteyle ilgili ve çogu anne ve baba 11-12 yaslarindaki çocuklariyla bu konuyu konusmak bile istemez. Ayrica ebeveynler çocuklarina erken yaslarda cinsellik izni veriyormus gibi düsünebilir" dedi.

Ürünü gelistiren ilaç sirketi Merck'in tibbi yöneticisi Rick Haupt ise, rahim kanseri hakkinda düzenlenen konferansta yaptigi sunumda, kizlarin cinsel yasama girmeden önce bu asiyi olmasi gerektigini öne sürerek, "Erken yasta asi yapilmasinin yararlarini insanlara anlatmaliyiz. Bu kizlarin erken yasta cinsel hayata girecekleri anlamina gelmiyor; ancak çok geç olmadan bir seylerin yapilmasi gerekiyor" seklinde konustu.

Öte yandan, 'Gardasil' adi altinda piyasaya sürülecek olan asinin gelecek yil Avustralya'da satilmasi bekleniyor. Asinin, kisiyi rahim kanserlerinin yüzde 95'ine yol açan 4 çesit papillom virüsüne (HPM) karsi korudugu öne sürüldü. Üreme organlarinda sigillere, rahim hastaliklarina ve rahim kanserine yol açan bu virüsün cinsel yolla bulastigi ve cinsel açidan aktif kadinlarin yüzde 70'inde bulunduguna inanildigi belirtildi.

Yeni asinin 2. safha denemeleri, rahmin sürekli olarak enfeksiyon kapmasini yüzde 90 oraninda azalttigini gösteriyor. Erkeklerde ise, HPV cinsel organlarda sigil olusumuna neden olabilecegi gibi anal seks yapanlarda anal kansere de yol açabiliyor. Bu yüzden rahim kanserinden korunmak için heteroseksüeller dahil tüm erkeklerin asilanmasi gerektigine inaniliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası