RAHİM KANSERİNDE ÖNEMLİ İLERLEME

Avustralya’da yapılan bir araştırma, kadınları rahim kanserinden korumak için üretilen aşının ilk denemeleri başarılı geçti. Ancak bazı endişeler de yok değil.

Avustralya’da yapılan bir araştırma, kadınları rahim kanserinden korumak için üretilen aşının ilk denemelerinin, kızların aktif olarak cinsel yaşama girmeden vurulduğunda kanser gelişiminden önceki hastalığı neredeyse önlediğini gösterdi.

Ancak uzmanlar birçok anne ve babanın buluğ çağına ermemiş kızlarına bu aşıyı yaptırmada endişe duyabileceklerini kaydetti. Aşının ayrıca rahim kanseriyle ilgili siğil hastalığına da yüzde 100 etkili olduğu ileri sürüldü.

Sydney’de bulunan Westmead’deki Çocuk Hastanesi Yetişkin Tıp Bölümü Başkanı Dr. Susan Towns, “Bu durum biraz tartışmalı; çünkü konu cinsel aktiviteyle ilgili ve çoğu anne ve baba 11-12 yaşlarındaki çocuklarıyla bu konuyu konuşmak bile istemez. Ayrıca ebeveynler çocuklarına erken yaşlarda cinsellik izni veriyormuş gibi düşünebilir” dedi.

Ürünü geliştiren ilaç şirketi Merck’in tıbbi yöneticisi Rick Haupt ise, rahim kanseri hakkında düzenlenen konferansta yaptığı sunumda, kızların cinsel yaşama girmeden önce bu aşıyı olması gerektiğini öne sürerek, “Erken yaşta aşı yapılmasının yararlarını insanlara anlatmalıyız. Bu kızların erken yaşta cinsel hayata girecekleri anlamına gelmiyor; ancak çok geç olmadan bir şeylerin yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, ‘Gardasil’ adı altında piyasaya sürülecek olan aşının gelecek yıl Avustralya’da satılması bekleniyor. Aşının, kişiyi rahim kanserlerinin yüzde 95’ine yol açan 4 çeşit papillom virüsüne (HPM) karşı koruduğu öne sürüldü. Üreme organlarında siğillere, rahim hastalıklarına ve rahim kanserine yol açan bu virüsün cinsel yolla bulaştığı ve cinsel açıdan aktif kadınların yüzde 70’inde bulunduğuna inanıldığı belirtildi.

Yeni aşının 2. safha denemeleri, rahmin sürekli olarak enfeksiyon kapmasını yüzde 90 oranında azalttığını gösteriyor. Erkeklerde ise, HPV cinsel organlarda siğil oluşumuna neden olabileceği gibi anal seks yapanlarda anal kansere de yol açabiliyor. Bu yüzden rahim kanserinden korunmak için heteroseksüeller dahil tüm erkeklerin aşılanması gerektiğine inanılıyor.