Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Suyun saglik açisindan faydalari

Memorial Diyabet, Kardiyoloji ve Hipertansiyon Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmani Müge Aksu, suyun saglik açisindan faydalarini anlatti:

Gündelik hayatta ihmal ettiklerimizin basinda su içmek gelir. Özellikle kimimiz için eziyettir sanki o bir bardak suyu bitirmek. Ancak sagligin korunmasi ve canliligin sürdürülebilmesi için gerekli bir numarali madde sudur. Vücudumuzun % 55-75' lik kismini olusturur.

Su; metabolizmanin düzenlenmesinde ve vücudumuzdaki tüm reaksiyonlarda görevlidir. Gün boyu içecegimiz 2 lt su, enerji olusumunu artirir ve zayiflamaya yardimci olur, besin maddeleri, oksijeni... tasiyarak organ ve dokulari korur. Aç karnina içtigimiz su; organizmayi zararli toksin maddelerden arindirir.

Immün sisteminin, görevini yapabilmesi için su gereklidir. Bu özelligi ile zinde ve dinç kalmamizda yardimcidir.

Cildimizin; nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde su rol oynar. Günümüzde bayanlarin korkulu rüyasi haline gelen selülit olusumunun önlenmesinde de su yine ilk sirayi alir.

Emzikli kadinlarda; süt üretimini artiran en önemli sivi sudur. Özellikle kalori oranlari yüksek hazir meyve sulari, gaz yapan asitli içecekler yerine su tercih edilmelidir.

Hamilelikte; suyun önemi daha da artar. Bebegin içinde bulundugu amnion sivisi her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz sivi alimi ile amnion miktari azalacagindan, suya gereksinim artar.

Sicak havalarda; vücut sicakligini düzenleyici olarak çalisir. Dikkat edecegimiz nokta, yazin içtigimiz su miktarini artirma gerekliligidir. Bedenimiz isindikça terler ve su kaybeder. Bunun için su seviyesini yeterli düzeye getirmemiz gerekir. Vücut, suyu aktif olarak kullanir, depolayamaz. Bu sebeple susuzluga dayanamayiz. Vücudumuzun hiç su içmeden dayanabilecegi maximum süre en uygun sartlarda 7 gündür.

Sporcularda; su kaybeden vücut, yeterli siviyi yerine koyamiyorsa; buna tepki göstererek metabolizmamizi yavaslatir. Suyun atimini engellemeye çalisir. Özellikle spor sonrasi, ter ile atilan suyun yerine gelmesi için ; egzersiz ve yaristan 15 dk önce 1-1.5 bardak, egzersiz ve yaris sirasinda her 10-15 dakikada bir 1/2 bardak su içilmesi gereklidir.

Nasil her seyin fazlasi zararliysa; asiri su içtigimizde de bedenin atmakta zorlandigi su tutularak ödemler olusur. Bir seferde çok fazla su içilmesi ile böbrekler zarar görebilir...

Kisaca;

10-12 bardak suyu, gün içine dagitarak için.

Su içmek için susamayi beklemeyin. Unutmayin; vücudumuzun, hissettigimizden çok daha fazla suya ihtiyaci var.

Her ögünden 15 dk önce 1-2 bardak su için ki; 20 dakikada doygunluk mesaji alan beynimizde, bu hissin olusumunu hizlandirin.

Hiçbir sivi içecegin suyun yerini tam anlamiyla tutmadigini unutmayin...

Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası