Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigaradan kurtulma'nin yollari

Sigara'dan kurtulmak bahaneler'den kurtulmak'la mümkün.Iste yalanlar ve kurtulmanin yollari söyle..

Bahane

Büyükannem hayati boyunca sigara içti, buna ragmen 80 yil yasadi

Demek ki, büyükannenizin vücudu disaridan gelen tahribatlara karsi oldukça dayanikliymis. Zaten kalp, ciger ve damarlar sigaranin olumsuz etkiledigi hormonlari çok güzel kamufle eder. Yine de zavalli büyükannenizi bu bagimliliginiza alet etmemelisiniz. Belli ki, o bir istisna. Ve mükemmel genleriyle sigara kullanmayan biri olarak belki de 100’üncü dogumgününde mumlari söndürüyor olabilirdi. Bilimsel olarak kanitlanan bir gerçek var ki, o da 18 yasindan önce sigarayla tanisan ve bu aliskanligindan on yillar boyunca vazgeçememis bir kisinin ortalama yasam süresi sigara kullanmayanlara oranla 20-25 yil daha kisa.

Bahane

Istedigim zaman sigarayi birakabilirim

Bu sözlerinizden dolayi sizi kinamak olmaz ama insanin aklina da söyle bir soru gelmiyor degil; ‘Gerçekten isteyebilecek misiniz?’ Doktorlar, nikotin bagimlisi birinin eroin bagimlisindan çok da farkli olmadigini düsünüyor. Sigara içmenin en zararli oldugu sürenin de nikotinin alimi ve etki etmesi arasindaki kisacik süre oldugunu söylüyorlar. Bagimlilik yaratan bu madde, cigerlerin büyük bir kismini asarak saniyeler hiziyla dogrudan kan damarlarina gidiyor, oradan beyne ulasiyor ve iste burada en büyük tiryakilere en büyük ödülünü veriyor. Beyin nikotinle tanisiyor ve onun özelliklerini ögreniyor. Bu da kisaca bagimlilik demek.

Bahane

Sigarayi birakirsam, sismanlarim

Aslinda pek de yanlis degil. Sigara içmenin kilo almayi engelleyici bir etkisi oldugu biliniyor. Nikotin, beyindeki istah merkezini etkisi altina aliyor ve yemek yeme zevkini köreltiyor. Diger yandan daha fazla kalori harcamasi konusunda metabolizmayi harekete geçiriyor. Neyse ki, vücudu-muzdaki tüm bu degisimler zaman içinde kendiliginden yok oluyor ve metabolizma yine normal temposuna dönüyor.

Bahane

Ne de olsa light sigara içiyorum

Iste sigara tiryakilerinin klasiklerinden biri. Oysa, içeriginde daha az nikotin ve katran bulunan ‘light’ sigaralar bile gerçekte digerlerinden daha az zararli degil. Uzmanlara göre ‘light’ içiciler bagimliliklarini bu yolla gizleyerek sadece kendilerini rahatlatiyorlar. Çünkü onlar ‘light’ sigaradan daha derin ve sik nefesler aliyorlar. Böylece kanser riski tasiyan katran ve nikotin miktarinin orani, normal sigaraninkiyle ayni oluyor. Hatta bu yüzden zehir cigerlerin en derinine kadar giderek orada tedavisi çok daha zor olan kanser türlerine yol açabiliyor. Ve iste en vurucu cümle: ‘Light’ içiciler aslinda normal sigara kullananlardan çok daha sik sigara yakiyorlar.

Sigara cildi soluklastiriyor

Sigaranin derin izleri, öncelikle agiz ve göz çevresine daha sonra boyun bölgesine belirgin olarak da cildimize yerlesiyor. Çünkü bu bölgedeki cilt alti dokulari çok ince ve hassas özelliklere sahip. Genç bir cilde sahipseniz, kirisikliklarin yüzünüze yerlesmesi biraz daha uzun sürüyor.

Ama özelikle 30’lu yaslardan itibaren cildin hücre üretiminde yavaslama söz konusu oluyor. Disaridan gelen olumsuz etkilerin, dokulari zamanindan önce zayiflatmasi da isten bile degil. Nikotin, serbest radikallerle savasan C vitaminini de etkisiz hale getiriyor. Bu yüzden günde bir paket ve üzeri sigara içenler daha fazla oksijene ve suya gereksinim duyuyorlar.

Bagimliliktan kurtulma yollari

Bitirme taktigi: Bir anda karar verip sigarayi birakmak mümkün. Ama bu oranin basari grafigi yüzde besler düzeyinde. Bu metodun yardimci iki elementi motivasyon ve kararlilik.

Davranis terapisi: Bu metodta önemli olan kisiyi sigara paketine yönlendiren ögrenilmis davranislarin yok edilmesi. Bu yüzden tekrar baslamaya karsi gelistirilen savunma stratejileri ögretiliyor. Davranis terapileri genellikle üç-dört kisilik gruplarla yaklasik üç ay sürüyor. Basari orani ise alti ay sonunda yüzde 20-30 olarak belirtiliyor.

Akupunktur ve hipnoz: Çin igne sanati, sigara semptomlarini hafifletiyor. Gelecegin ex-sigara kullanicilarinin vücutlarindaki belirli zayif bölgelerine igneler yerlestiriliyor. Hipnoz seanslarinda ise trans halindeki hastaya sigara içmekle ilgili çesitli fotograflar gösteriliyor. Her iki metodta da sinirli basarilar var. Ama uzun vadedeki basarilari tartisilir.

Sigara haplari: ‘Zyban’, bilesiminde nikotin olmayan ve kisiyi sigara kullanimindan uzaklastiran ilk reçeteli ilaç

Nikotin ihtiyacini beyinde önleyici etkisi bulunan ilacin basari orani yüzde 18-30 arasinda degisiyor.

Kaynak:Haber7.com

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası