SİGARADAN KURTULMA’NIN YOLLARI

Sigara’dan kurtulmak bahaneler’den kurtulmak’la mümkün.İşte yalanlar ve kurtulmanın yolları şöyle..

Bahane

Büyükannem hayatı boyunca sigara içti, buna rağmen 80 yıl yaşadı

Demek ki, büyükannenizin vücudu dışarıdan gelen tahribatlara karşı oldukça dayanıklıymış. Zaten kalp, ciğer ve damarlar sigaranın olumsuz etkilediği hormonları çok güzel kamufle eder. Yine de zavallı büyükannenizi bu bağımlılığınıza alet etmemelisiniz. Belli ki, o bir istisna. Ve mükemmel genleriyle sigara kullanmayan biri olarak belki de 100’üncü doğumgününde mumları söndürüyor olabilirdi. Bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçek var ki, o da 18 yaşından önce sigarayla tanışan ve bu alışkanlığından on yıllar boyunca vazgeçememiş bir kişinin ortalama yaşam süresi sigara kullanmayanlara oranla 20-25 yıl daha kısa.

Bahane

İstediğim zaman sigarayı bırakabilirim

Bu sözlerinizden dolayı sizi kınamak olmaz ama insanın aklına da şöyle bir soru gelmiyor değil; ‘Gerçekten isteyebilecek misiniz?’ Doktorlar, nikotin bağımlısı birinin eroin bağımlısından çok da farklı olmadığını düşünüyor. Sigara içmenin en zararlı olduğu sürenin de nikotinin alımı ve etki etmesi arasındaki kısacık süre olduğunu söylüyorlar. Bağımlılık yaratan bu madde, ciğerlerin büyük bir kısmını aşarak saniyeler hızıyla doğrudan kan damarlarına gidiyor, oradan beyne ulaşıyor ve işte burada en büyük tiryakilere en büyük ödülünü veriyor. Beyin nikotinle tanışıyor ve onun özelliklerini öğreniyor. Bu da kısaca bağımlılık demek.

Bahane

Sigarayı bırakırsam, şişmanlarım

Aslında pek de yanlış değil. Sigara içmenin kilo almayı engelleyici bir etkisi olduğu biliniyor. Nikotin, beyindeki iştah merkezini etkisi altına alıyor ve yemek yeme zevkini köreltiyor. Diğer yandan daha fazla kalori harcaması konusunda metabolizmayı harekete geçiriyor. Neyse ki, vücudu-muzdaki tüm bu değişimler zaman içinde kendiliğinden yok oluyor ve metabolizma yine normal temposuna dönüyor.

Bahane

Ne de olsa light sigara içiyorum

İşte sigara tiryakilerinin klasiklerinden biri. Oysa, içeriğinde daha az nikotin ve katran bulunan ‘light’ sigaralar bile gerçekte diğerlerinden daha az zararlı değil. Uzmanlara göre ‘light’ içiciler bağımlılıklarını bu yolla gizleyerek sadece kendilerini rahatlatıyorlar. Çünkü onlar ‘light’ sigaradan daha derin ve sık nefesler alıyorlar. Böylece kanser riski taşıyan katran ve nikotin miktarının oranı, normal sigaranınkiyle aynı oluyor. Hatta bu yüzden zehir ciğerlerin en derinine kadar giderek orada tedavisi çok daha zor olan kanser türlerine yol açabiliyor. Ve işte en vurucu cümle: ‘Light’ içiciler aslında normal sigara kullananlardan çok daha sık sigara yakıyorlar.

Sigara cildi soluklaştırıyor

Sigaranın derin izleri, öncelikle ağız ve göz çevresine daha sonra boyun bölgesine belirgin olarak da cildimize yerleşiyor. Çünkü bu bölgedeki cilt altı dokuları çok ince ve hassas özelliklere sahip. Genç bir cilde sahipseniz, kırışıklıkların yüzünüze yerleşmesi biraz daha uzun sürüyor.

Ama özelikle 30’lu yaşlardan itibaren cildin hücre üretiminde yavaşlama söz konusu oluyor. Dışarıdan gelen olumsuz etkilerin, dokuları zamanından önce zayıflatması da işten bile değil. Nikotin, serbest radikallerle savaşan C vitaminini de etkisiz hale getiriyor. Bu yüzden günde bir paket ve üzeri sigara içenler daha fazla oksijene ve suya gereksinim duyuyorlar.

Bağımlılıktan kurtulma yolları

Bitirme taktiği: Bir anda karar verip sigarayı bırakmak mümkün. Ama bu oranın başarı grafiği yüzde beşler düzeyinde. Bu metodun yardımcı iki elementi motivasyon ve kararlılık.

Davranış terapisi: Bu metodta önemli olan kişiyi sigara paketine yönlendiren öğrenilmiş davranışların yok edilmesi. Bu yüzden tekrar başlamaya karşı geliştirilen savunma stratejileri öğretiliyor. Davranış terapileri genellikle üç-dört kişilik gruplarla yaklaşık üç ay sürüyor. Başarı oranı ise altı ay sonunda yüzde 20-30 olarak belirtiliyor.

Akupunktur ve hipnoz: Çin iğne sanatı, sigara semptomlarını hafifletiyor. Geleceğin ex-sigara kullanıcılarının vücutlarındaki belirli zayıf bölgelerine iğneler yerleştiriliyor. Hipnoz seanslarında ise trans halindeki hastaya sigara içmekle ilgili çeşitli fotoğraflar gösteriliyor. Her iki metodta da sınırlı başarılar var. Ama uzun vadedeki başarıları tartışılır.

Sigara hapları: ‘Zyban’, bileşiminde nikotin olmayan ve kişiyi sigara kullanımından uzaklaştıran ilk reçeteli ilaç

Nikotin ihtiyacını beyinde önleyici etkisi bulunan ilacın başarı oranı yüzde 18-30 arasında değişiyor.

Kaynak:Haber7.com