Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vietnam’da kus gribinden ölenlerin sayisi 14’e yükseldi

Vietnam’da, Binh Phuoc eyaletinin batisinda 27 yasindaki bir kisinin daha kus gribinden öldügü bildirildi.

Asya kitasinda su ana kadar 19 kisinin ölümüne yol açan kus gribinin yayilmasindan endise eden Filipinler yönetimi, 300’den fazla ithal muhabbet kusunu itlaf etti. Öte yandan Çin Tarim Bakanligi, baskent Pekin’e 120 kilometre uzaklikta, ülkenin kuzeydogusunda yer alan ikinci büyük sanayi kenti Tiencin’de kus gribine rastlandigini bildirdi.

Hosimin Kenti Pasteur Enstitüsü’nden Dr. Phan Van Tu, Hosimin Tropik Hastaliklar Hastanesi’nde bugün ölen kisiyle birlikte Vietnam’da kus gribinden ölenlerin sayisinin 14’e yükseldigini belirtti. Vietnam’da, simdiye kadar toplam 19 kisinin kus gribi hastaligina yakalandigi teyit edildi.

Tayland’da ölen 5 kisiyle birlikte Asya kitasinda kus gribi yüzünden su ana kadar 19 kisi hayatini kaybetti.

KUS GRIBI ÇIN’IN IKINCI BÜYÜK SANAYI KENTI TIENCIN’DE DE GÖRÜLDÜ

Yeni Çin Haber Ajansi, Tarim Bakanligi’na dayanarak verdigi haberde, ülkenin güneydogusundaki Yunnan, orta kesimlerindeki Hubei ve kuzeyindeki Saansi eyaletlerinde de hastaligin görüldügünü duyurdu. Böylece Çin’de, kus gribinden etkilenen eyaletlerin sayisi 14’e yükselirken, hastaligin görüldügü merkezlerin sayisi da 19’u dogrulanmis, 19’u süpheli olmak üzere 38’e ulasti. Hastaligin görüldügü dogrulanan 19 merkezde saptanan virüs türünün, en tehlikeli tür olan H5N1 oldugu kaydedildi.

Virüsün henüz hiçbir insana bulasmadigi öne sürülen Çin’de, hükümetin hastaligi engellemek için karantina ve hayvan itlafi gibi etkili önlemler almaya basladigi bildirildi.

Bununla birlikte, Dünya Saglik Örgütü (WHO), “Hastaligin görüldügü yerlerin sayisi hesaba katilirsa, virüsün insanlara bulasmis olmasinin sasirtici olmayacagini” duyurdu.

FILIPINLER’DE YÜZLERCE MUHABBET KUSU SALGIN KORKUSUYLA ITLAF EDILDI

Yetkililer, Avrupa ülkelerinden alinan ve ülkeye Tayland üzerinden getirilen muhabbet kuslarinin yakilarak itlaf edildiklerini söylediler. Filipinler yönetiminin, muhabbet kuslarinin, kus gribi virüsüne rastlanan Tayland üzerinden ithal edilmesi nedeniyle hastaligin Filipinler’e de siçramasindan endise ettigi ve kuslarin itlaf edilmesine bu nedenle karar verildigi belirtildi. Hollanda’dan alinan ve çarsamba gününden bu yana karantina altinda tutulan 353 adet muhabbet kusunun yakilmadan önce uyutuldugu kaydedildi. Kuslarin, aktarma yapilan Tayland’in baskenti Bangkok’ta uçaktan indirilmedikleri, ancak kargo bölümündeki çalismalar sirasinda virüs kapma olasiligi bulundugu ifade edildi.

KUS GRIBINE YAKALANANLAR ARASINDA ÖLÜM ORANI YÜZDE 60-70

Asya’da ortaya çikan kus gribine yakalanan kisiler arasinda ölüm oraninin yüzde 60-70 civarinda oldugu belirtildi. Hong Kong’daki Çin Üniversitesi’nden David Hui, “Veriler yüzde 60-70 oraninda oldugunu gösteriyor. Dolayisiyla bu bizi oldukça sasirtti. Bu, 1997 yilinda Hong Kong’da görülen salginin yol açtigi ölümlerin iki kati civarinda. 1997 yilinda ölüm orani yüzde 30’du” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası