Genel SağlıkHABERLER

SSK’LILARA İLAÇ MÜJDESİ

Akdağ, “hastalar çok yakında kendilerine verilen reçeteleri serbest eczaneden alabilecekler” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ortak Kullanımda büyük sıkıntı yaratan SSK’lıların ilaç temini sorununun yakında çözüleceğini bildirirken, ‘Çok yakın bir zaman içinde SSK’lı hastalar ayaktan tedavileri için kendilerine verilen reçeteleri serbest eczaneden alabilecekler’ dedi.

Akdağ, Çalışma Bakanlığı ile imzalanan Ortak Kullanım Protokolü’nün tüm yurt genelinde uygulandığını bildirirken, ‘Bütün hastanelerimiz bütün vatandaşlarımıza açıldı. Sevk mecburiyeti olmadan hastalarımız istediği hasteneden doğrudan yararlanabiliyor. Ancak bizim arzumuz hastanelerde kuyrukların oluşmaması için mecbur olmadıkça hastaların hastaneye gitmemesi, öncelikle sağlık ocaklarından yararlanmasıdır’ dedi.

Akdağ, 2004 yılında döner sermaye katkı paylarının performansa dayalı dağıtılmasının yaygınlaştırıldığını, uygulama ile muayenehanesi olmayan hekimlere maaşının 7 katına kadar döner sermaye payı dağıtılmasının öngörüldüğünü de kaydetti. Akdağ, ‘Böylece sağlık çalışanlarının kamu hizmet birimlerinde vatandaşa hizmet ettikçe daha çok kazanmalarının önünü açtık.

Kamuda bugün git yarın gel mantığını ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Uygulama ile hastalara da hekimini seçme hakkı veriyoruz. Hekimlere yaptıkları muayeneler, ürettiği hizmetler için belli puanlar veriyoruz ve döner sermayeden alacakları katkı paylarını artırıyoruz. İlk uygulamalarımız verimli sonuçlar verdi’ diye konuştu.