İSTANBUL’DA KANSER KONGRESİ

Avrupa Medikal Onkoloji Derneği ESMO (European Society for Medical Oncology), Avrupa’nın en büyük kanser kongresi ev sahipliğine 2006 yılı için İstanbul’u seçti.

Avrupa’nın en büyük kanser kongresi olma özelliğini taşıyan ESMO Kongresi’nde onkoloji alanındaki son gelişmeler, klinik ve laboratuarda yapılan uygulamalar ele alınıyor. 2006 Ekim’inde yapılacak kongreye 6-8 bin uzman katılacak.

ESMO Kongresi’nin İstanbul’da gerçekleştirilmesinde en önemli rolü İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Onat oynadı. Prof. Onat aynı zamanda kongrenin başkanlığını yürütecek.

Seçimlerinde oldukça titiz davranan ESMO yetkilileri, İstanbul’un Avrupa’nın önde gelen kentleri arasında olması ve bu büyük organizasyon için elverişli koşullara sahip olması sebebiyle İstanbul’u seçtiklerini belirttiler. Kongre için başta Lütfi Kırdar Kongre Sarayı olmak üzere Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Hilton Convention Center, Askeri Müze Toplantı Salonları ve Ahmet Fethi Paşa Salonu da dahil İstanbul’un kongre için elverişli tüm tesisleri kullanılacak. Türkiye ekonomisine 20 milyon Dolarlık gelir sağlaması beklenen kongrede, konaklamalar için de İstanbul’daki otellerde 5000’e yakın oda kullanılması bekleniyor.

Avrupa Medikal Onkoloji Derneği ESMO

(European Society for Medical Oncology)

Avrupa Medikal Onkoloji Derneği onkoloji alanındaki bilimsel çalışmaların ilerletilmesi, kanser çalışmalarında yapılan çalışmaların standartlarının yükseltilmesi ve yaygınlaşması amacıyla kuruldu. 1975’te bir grup Fransız doktor tarafından temelleri atılan dernek çok kısa zamanda Avrupa çapında yaygınlaştı. Dernek, medikal onkoloji dalında yapılan araştırmaların çoğalması, medikal onkoloji konusunda standartların yükselmesi ve onkoloji konusunda çalışan tüm birimlerle ortak çalışmalar gerçekleştirerek bu konuda çalışan herkesin bilgi, birikim ve deneyimini artırmayı hedefliyor.

Prof. Dr. HALUK ONAT

1976 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Onat, 1981 yılında iç hastalıkları uzmanı, 1987 yılında tıbbi onkoloji uzmanı, 1987 yılında doçent ve 1993 yılında ise profesör oldu. 1990 yılında Avrupa Medikal Onkoloji Sertifikası aldı. 1996 – 2000 yılları arasında ESMO’nun Türkiye Ulusal Temsilciliği’ni yürüttü.

Prof. Dr. Haluk Onat, halen İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyeliği, Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Onkoloji Derneği Üyeliği, Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) Üyeliği, Avrupa Medikal Onkoloji Derneği (ESMO) Üyeliği, Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu (EORTC) üyeliği görevlerini sürdürüyor. Onat’ın onkoloji ile ilgili ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış ve kongrelerde sunulmuş yüzden fazla yayını var.