VİETNAM’DA KUŞ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 14’E YÜKSELDİ

Vietnam’da, Binh Phuoc eyaletinin batısında 27 yaşındaki bir kişinin daha kuş gribinden öldüğü bildirildi.

Asya kıtasında şu ana kadar 19 kişinin ölümüne yol açan kuş gribinin yayılmasından endişe eden Filipinler yönetimi, 300’den fazla ithal muhabbet kuşunu itlaf etti. Öte yandan Çin Tarım Bakanlığı, başkent Pekin’e 120 kilometre uzaklıkta, ülkenin kuzeydoğusunda yer alan ikinci büyük sanayi kenti Tiencin’de kuş gribine rastlandığını bildirdi.

Hoşimin Kenti Pasteur Enstitüsü’nden Dr. Phan Van Tu, Hoşimin Tropik Hastalıklar Hastanesi’nde bugün ölen kişiyle birlikte Vietnam’da kuş gribinden ölenlerin sayısının 14’e yükseldiğini belirtti. Vietnam’da, şimdiye kadar toplam 19 kişinin kuş gribi hastalığına yakalandığı teyit edildi.

Tayland’da ölen 5 kişiyle birlikte Asya kıtasında kuş gribi yüzünden şu ana kadar 19 kişi hayatını kaybetti.

KUŞ GRİBİ ÇİN’İN İKİNCİ BÜYÜK SANAYİ KENTİ TİENCİN’DE DE GÖRÜLDÜ

Yeni Çin Haber Ajansı, Tarım Bakanlığı’na dayanarak verdiği haberde, ülkenin güneydoğusundaki Yunnan, orta kesimlerindeki Hubei ve kuzeyindeki Şaanşi eyaletlerinde de hastalığın görüldüğünü duyurdu. Böylece Çin’de, kuş gribinden etkilenen eyaletlerin sayısı 14’e yükselirken, hastalığın görüldüğü merkezlerin sayısı da 19’u doğrulanmış, 19’u şüpheli olmak üzere 38’e ulaştı. Hastalığın görüldüğü doğrulanan 19 merkezde saptanan virüs türünün, en tehlikeli tür olan H5N1 olduğu kaydedildi.

Virüsün henüz hiçbir insana bulaşmadığı öne sürülen Çin’de, hükümetin hastalığı engellemek için karantina ve hayvan itlafı gibi etkili önlemler almaya başladığı bildirildi.

Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), “Hastalığın görüldüğü yerlerin sayısı hesaba katılırsa, virüsün insanlara bulaşmış olmasının şaşırtıcı olmayacağını” duyurdu.

FİLİPİNLER’DE YÜZLERCE MUHABBET KUŞU SALGIN KORKUSUYLA İTLAF EDİLDİ

Yetkililer, Avrupa ülkelerinden alınan ve ülkeye Tayland üzerinden getirilen muhabbet kuşlarının yakılarak itlaf edildiklerini söylediler. Filipinler yönetiminin, muhabbet kuşlarının, kuş gribi virüsüne rastlanan Tayland üzerinden ithal edilmesi nedeniyle hastalığın Filipinler’e de sıçramasından endişe ettiği ve kuşların itlaf edilmesine bu nedenle karar verildiği belirtildi. Hollanda’dan alınan ve çarşamba gününden bu yana karantina altında tutulan 353 adet muhabbet kuşunun yakılmadan önce uyutulduğu kaydedildi. Kuşların, aktarma yapılan Tayland’ın başkenti Bangkok’ta uçaktan indirilmedikleri, ancak kargo bölümündeki çalışmalar sırasında virüs kapma olasılığı bulunduğu ifade edildi.

KUŞ GRİBİNE YAKALANANLAR ARASINDA ÖLÜM ORANI YÜZDE 60-70

Asya’da ortaya çıkan kuş gribine yakalanan kişiler arasında ölüm oranının yüzde 60-70 civarında olduğu belirtildi. Hong Kong’daki Çin Üniversitesi’nden David Hui, “Veriler yüzde 60-70 oranında olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bu bizi oldukça şaşırttı. Bu, 1997 yılında Hong Kong’da görülen salgının yol açtığı ölümlerin iki katı civarında. 1997 yılında ölüm oranı yüzde 30’du” dedi.