Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Soguk alginligi’ni önemseyin

Basit soguk alginligi gibi görülen rahatsizliklar astim, zatürree veya kronik bronsitin habercisi olabilir.

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, “öksürme sikayeti 15 gün içinde geçmeyen kisi mutlaka gögüs hastaliklari uzmanina görünmeli” uyarisinda bulundu.

OMÜ ögretim üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, kis aylarinda üst solunum yolu enfeksiyonlarina çok sik rastlanildigini belirtti. Ünsal, iyi bir tedaviyle bu rahatsizliklarin bir hafta içinde giderilebilecegini söyledi.

Öksürük, balgam ve nefes darligi gibi rahatsizliklara karsi duyarli olunmasi gerektigine dikkati çeken Ünsal, “Öksürme sikayeti 15 gün içinde geçmeyen kisinin mutlaka gögüs hastaliklari uzmanina görünmesi gerekir” dedi. Ünsal, halk arasinda “grip gögsüme indi” seklinde adlandirilan ve basit soguk alginligi gibi görülen rahatsizliklarin astim, zatürree veya kronik bronsitin habercisi olabilecegini, söz konusu hastaliklarin soguk alginligi sonucu ortaya çikmadigini ve bu hastaliklar için vücutta bir zemin varsa soguk alginligi gibi baslayip ortaya çiktiklarini anlatti.

HER YÜZ KISIDEN 5 ILE 10’U ASTIM HASTASI

Soguk alginligi geçmis olmasina ragmen, öksürük, balgam, gögüste tikaniklik, hiriltili solunum, nefes darligi gibi sikayetlerin devam etmesi durumunda astim, zatürree veya kronik bronsit süphesiyle mutlaka doktora gidilmesi gerektigini bildiren Ünsal, “Türkiye’de her yüz kisiden 5 ile 10’u astim hastasidir, ancak astim hastalarinin çogu hastaliklarinin farkinda degil” diye konustu.

Ünsal, özellikle sigara içen insanlarin sikayetlerini sigaraya baglayarak hastaligi göz ardi ettiklerini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası