Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AIDS'n yeni hedefi ev hanimlari

Dünyada AIDS'li kadin ve erkeklerin sayisi esitlenirken Türkiye'de kadin hastalarin sayisi hizla artiyor.

AIDS'in kadinlara daha rahat bulastigini belirten AIDS Savasim Dernegi Baskani Prof. Dr. Selim Badur ‘‘Son yillarda tüm Türkiye'de mazbut yasayan ev hanimlari arasinda hastaligin arttigini görüyoruz. Sebebi, ev disinda korunmasiz seks yapan esleri’’ dedi.

Mazbut yasayan Türk ev hanimlarinin AIDS'e yakalanma oranindaki artis, hayat kadini olarak çalisanlar ve uyusturucu kullananlarda görülen artisi geride birakti. Birkaç yildir özellikle Istanbul'da mazbut aile yasami olan, hatta bir kismi tesettürlü ev hanimlari arasinda hastaligin arttigini belirten AIDS Savasim Dernegi Baskani Prof. Dr. Selim Badur ‘‘Hastaligi, tek esli yasamayan, korumasiz, riskli cinsel iliskide bulunan kocalarindan aliyorlar. Genellikle tesadüfle, örnegin bir yakinlari için kan verirken hastaliklarini ögreniyorlar’’ dedi. 1 Aralik Dünya AIDS Günü nedeniyle Hürriyet'e konusan Prof. Dr. Badur Hindistan, Endonezya gibi ülkelerde de son yillarda tespit edilen bu artisin sadece Istanbul'da degil, Türkiye'nin diger sehirlerinde de görüldügünü vurguladi.

Toplumun her kesiminden hastayla karsilastiklarini söyleyen Istanbul SSK Egitim ve Arastirma Hastanesi Enfeksiyon Sefi Dr. Muzaffer Fincanci, ‘‘Anadolu'da, köyünden disari çikmamis ama kocasindan hastaligi kapan kadin hastalarimiz var. Bazilari hastaligin adini ilk kez bizden duyuyorlar. Tek esliyim, demek yetmiyor. Partnerinizin de tek esli olmasi gerekiyor’’ dedi.

Birlesmis Milletler AIDS'le Mücadele Kurulusu (UNAIDS), bu yil AIDS Haftasi'ndaki kampanyalari ‘‘Yasa ve Yasat’’ sloganiyla sürdürecek. AIDS Savasim Dernegi ise bunun yani sira ‘‘Yasamla Dansinizi Yarim Birakmayin!’’ sloganini kullanacak.

BEYOGLU’NDA AIDS’LE SAVASIM YÜRÜYÜSÜ

Biz aslinda sampuan alacaktik

Beyoglu Istiklal Caddesi'nde dün düzenlenen yürüyüste, festivali andiran görüntülerle AIDS hastaligina dikkat çekildi. Istanbul Büyüksehir Belediyesi Bandosu'nun basi çektigi yürüyüse AIDS ile ilgili bilim adamlari, gönüllü kurulus temsilcileri, ögrenciler, sanatçilardan Toprak Sergen ile palyaço ve pandomimcilerden olusan Curcunabazlar adli grup katildi.

AIDS Savasim Dernegi'nin düzenledigi etkinlik, Galatarasay Lisesi önünden basladi. Bandonun çaldigi marslar esliginde yürüyenler, yoldan geçenlere AIDS sembolü olan kirmizi kurdelalar takti ve bilgilendirici brosürler dagitti. Kortejdeki gelin-kayinvalide olan Ülker Ikizoglu ile Sevim Elaydin, katilimcilarin ve basinin ilgi odagi oldu.

Elaydin, ‘‘Biz aslinda sampuan almaya gidiyorduk. Kalabaligi görünce durduk. Yakamiza bu kurdelalari taktilar. AIDS bir hastalikmis’’ dedi. Bandonun çaldigi marslara izleyiciler zaman zaman alkislarla tempo tutarak katildi. Yürüyüs Taksim Meydani'nda sona erdi. Istiklal Caddesi ve metrodaki toplam 11 kioksta hastalikla ilgili brosür dagitildi. Bazi kiokslarda ise prezervatif dagitildi.

Kaynak:Milliyet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası