BİNLERCE KİŞİ ORGAN BEKLİYOR

Türkiye’de, yaklaşık 26 bin kronik böbrek yetmezliği hastası haftanın 3 günü diyaliz cihazına bağlı olarak yaşıyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, Türkiye’nin de önemli sağlık sorunlarından biri kabul ediliyor ve organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor.

Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybederken, Türkiye’de yaklaşık 26 bin kronik böbrek yetmezliği hastası haftanın 3 günü diyaliz cihazına bağlı olarak ”bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla” yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Tedavileri sadece organ ve doku nakli ile mümkün olabilen, özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen çok sayıda hasta, organ bağışının yetersizliği nedeniyle yaşamını kaybediyor.

Ülke genelinde organ ve doku nakli hizmetleri alanında çalışan kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayarak, temin edilen organ ve dokuları bilimsel kurallara göre adaletli dağıtmak amacıyla kurulan sistem sayesinde, organ bağışının yetersiz olmasına karşın nakillerde yine de önceki yıllara oranla önemli artış gözleniyor.