BİLGİSAYAR EKRANI TEHLİKE SAÇIYOR

Uzmanlar, bilgisayar karşısında fazla oturmanın fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara yol açtığına dikkat çekti.

İpekyolu Degisi’nde yer alan bir yazıya göre, karmaşık elektronik cihazlardan olan bilgisayarlar, çok değişik frekanslarda dalgalar yayıyor. İnsan sağlığına zarar veren bu dalgalardan korunmak ise mümkün. Yazıda bu konuda şu tavsiyelerde bulunuluyor:

“Bilgisayarınızdan mümkün olduğunca uzak oturun ve büyük fontlarla çalışın. Ekranınız 17 inç veya üzerinde ise en az 70 cm, 14-15 inç ise en az 60 cm uzağında oturun. Dalgaların olumsuz etkisi uzaklık ile büyük ölçüde düşmektedir. Monitörlerden düşük elektrik ve manyetik alanları olanları tercih edin. Bilgisayarınızın doğru topraklanmış olmasına dikkat edin. Ekran filtreleri görüntü kalitesine ve göz yorgunluğuna iyi gelebilir. Bilgisayarı kullandığınız zaman ekranını açma-kapama düğmesinden kapatarak veya yanından uzaklaşarak gereksiz yere dalga alanlarına maruz kalmayın. Ekranların otomatik olarak kararması alanların kaybolduğu anlamına gelmez, ancak bazı enerji tasarrufu sağlayan sistemlerde ekran çok düşük enerji harcayan bir konuma geçer. Genellikle bu durumda dalga alanları da büyük ölçüde azalır.”

Yazıda, sürekli bilgisayar başında oturmanın göz üzerinde yaptığı olumsuz etkilerin fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara neden olduğu vurgulandı.